Šćepanović: Masovno ubistvo na Cetinju bilo  NEPREDVIDIVO, nije se moglo proaktivno nastupati kako bi se ono spriječilo

Šćepanović: Masovno ubistvo na Cetinju bilo NEPREDVIDIVO, nije se moglo proaktivno nastupati kako bi se ono spriječilo

Vršilac dužnosti direktora Uprave policije Lazar Šćepanović kazao je da je masovno ubistvo na Cetinju bilo nepredvidivo, i da se nije moglo proaktivno nastupati kako bi se ono spriječilo.

To je rekao na sjednici Odbora za bezbjednost i odbranu, koja je u toku.

Toj sjednici po pozivu prisustvuju Šćepanović, ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović, a u radu će, najavio je predsjednik Odbora Miodrag Laković, učestvovati i v.d. generalne direktorice Direktorata za normativno pravne i kadrovske poslove Snežana Jonica.

Šćepanović je rekao da je krvavi pir bio nepredvidiv, a potom ponovio što je sve policija učinila nakon što su dobili prvi poziv u 17.26 sati, tog dana.

Objasnio je hronologiju zločina, ali i što je policija preduzela nakon prijave.

Šćepanović je kazao da je ubica bio antisocijalna ličnost, da nije podstrekivan niti imao pomoć u izvršenju zločina.

Poručio je da te događaje ne treba koristiti za dnevno-političke obračune…

Šćepanović je rekao da je veoma teško govoriti o dva tragična događaja na Cetinju, ali i da je teško braniti naslijeđeni bezbjednosni sektor.

„Braniti istinu nije teško, ali je teško braniti one mehanizme koji se ne mogu odbraniti – to je nasleđe, bezbjednosni sektor koji je naslijeđen i koji nije bio spreman za velike bezbjednosne izazove sa kojima se suočavala crnogorska policija. Događaj od 1. januara 2025. godine je bio nepredvidiv, Uprava policije nije mogla proaktivno postupati i spriječiti nastupanje posledice“, kazao je on.

Rekao je, osvrćući se na prethodnu sjednicu, imajući u vidu da se radi o informacijama koje nose oznaku „interno“, danas ne može govoriti o tome, ali da se radi o tehničkim kapacitetima, specijalizovanoj opremi i radnjama koje je preuzela Uprava policije…

Kazao je da će odgovoriti na sva pitanja, a da je poslaniku Oskaru Huteru već odgovorio na 33 pitanja.

Šćepanović je govorio i o zločinu u Medovini.

Pojasnio je da je nakon prvog poziva, izvršilac je već bio na drugoj lokaciji.

Šćepanović je pojasnio i što su sve preduzeli – sproveli istražne mjere i radnje, izvršili pretrese više objekata, objekte u kojima je boravio Aco Martinović i koje je koristio:

„I u jednom objektu pronašli dvije ručne bombe M75, dvije starije puške, četiri mobilna telefona i određeno hladno oružje. Svi telefonski uređaji i ostali predmeti bili su predmet vještačenja, a izvještaj je dostavljen Tužilaštvu” , kazao je Šćepanović.

Ponovio je da je Martinović ranije registrovan u evidencijama Uprave policije, kao i da je bio prvostepeno osuđen, te da je upućen u zdravstvenu ustanovu, da je konstatovano da ne smije koristiti alkohol, ali da Uprava policije nakon toga nije od Ministarstva zdravlja dobila podatke o aktivnostima koje su sprovedene u odnosu na Martinovića.