Saobraćajna pravila se mijenjaju: Noćna zabrana za mlade i zatvor za crveno

Saobraćajna pravila se mijenjaju: Noćna zabrana za mlade i zatvor za crveno

Kakvi god da budu putevi, vožnja će morati da bude prilagođena novom Zakonu o bezbjednosti saobraćaja. Zakon je na javnoj raspravi i predviđa između ostalog da mladi vozači neće moći da voze od 23 sata do 6 sati ujutru. Prolazak kroz crveno mogao bi da rezultira kaznom zatvora od 15 do 30 dana. Takođe, kazne za prekršaje poput korišćenja telefona veće su nego ranije, navodi se u prilogu TVCG.

Nacrt izmjena i dopuna Zakona o bezbjednosti saobraćaja koji je na javnoj raspravi, o čemu je CdM pisao, donosi brojne novine. Između ostalog, veće kazne, nova pravila za mlade vozače, električni trotineti konačno su prepoznati, a prolazak kroz crveno nedopustiv. Takve najave građani gledaju na različite načine.

Jedan dio novih izmjena, koji se odnosi na mlade vozače, predviđa da neće moći da upravljaju vozilima čija je snaga motora veća od 80kw. I to bez prisustva starijeg vozača, a između 23 i 6 sati, za volan neće moći. Vještak saobraćajne struke Goran Čarapić kaže da bi trebalo izvršiti neke korekcije kako bi se stvarno kažnjavali oni koji krše propise, a ne zabraniti vožnju u tom periodu.

“Da li bi to bilo dobro za one vozače koji stvarno poštuju saobraćajne propise, bez obzira koje su godište i koje su starosti, iz razloga što ponekad imate i neku potrebu, da baš u jutarnjim satima, ukoliko idete na posao i slično, morate koristiti vozilo u vremenu od 5 sati ujutru i slično”, ističe Čarapić.

Nova kazna koja bi mogla sustići vozače za prolazak kroz crveno je zatvor u trajanju od 15 do 30 dana.

“Naravno da kazne koje su sada predviđene novim zakonom i ovim izmjenama i dopunama su, da kažem, relativno dobre. Međutim, za takve prekršaje bi trebalo imati maksimalne, maksimalne kazne, po mom mišljenju, jer sam svjedok da veliki broj saobraćajnih nezgoda baš ulaskom vozila na crveno svijetlo izaziva teške saobraćajne nezgode sa smrtnim posljedicama”, rekao je on.

Svoje mjesto u novom zakonu našao je i električni trotinet. Vozači će smjeti samo da ga koriste na biciklističkim trakama ukoliko ih ima i to maksimalnom brzinom od 25 km/h. Takve izmjene su za pohvalu, poručuje Čarapić. Ipak ističe da bi pojedine kazne, kao za korišćenje telefona tokom vožnje autombila mogle biti više.

“To su recimo drastična prekoračenja brzine, preticanje na mjestima gde to nije dozvoljeno, preticanje kolone vozila, vožnja pod uticajem alkohola i opojnih droga ili psihoaktivnih supstanci, zatim upotreba mobilnih telefona i sl. To su prekršaji koji bi se, po mom mišljenju, trebalo bi sankcionisati još većim kaznama u odnosu na one koje su propisane ovim dopunama”, kaže Čarapić.

Ipak, nije samo suština u slovu na papiru već primjeni i kontroli.