Za eksploataciju milion i po tona uglja Rudnik uglja AD Pljevlja plaća koncesiju od svega 672 hiljada evra, odnosno 0,44 centi po toni iskopanog uglja. Pomenuta iznos se odnosi na stalno utvrđeni dio koncesije, dok se promjenjivi dio koncesije plaća na dio uglja koji prelazi količinu od 1,5 miliona tona uglja.
Tako je Rudnik u prošloj godini platio stalni dio koncesione naknade u iznosu od svega 672 hiljada evra za ugovorenih 1,5 miliona tona uglja godišnje i blizu 684,5 hiljada evra u okviru promjenjivog dijela koncesione naknade za 222 hiljade tona uglja, koliko je proizvedeno u 2022. godini preko ugovorene godišnje proizvodnje od 1,5 miliona tona uglja, piše portal PV svitanje.
Za kamen iskopan u kamenolomu Jagnjilo, Rudnik uglja je platio godišnju koncesionu naknadu od 12.600 evra, za ugovorenih 20 hiljada kubika, a proizvodnja u 2022. godini mu je bila oko 22 hiljade metara kubnih kamena za šta je dodatno plaćeno 4.725 evra.
Ovakav ugovor sa Rudnikom uglja potpisan je još u vrijeme vlasti Demokratske partije socijalista i isti je najštetniji za pljevaljsku lokalnu upravu, jer od naplaćene koncesije sedamdeset odsto novca ide lokalnoj upravi.
Bivša vlada je 2017. godine proglasila ugalj akciznom robom, pa po osnovu akcize na ugalj i akcize na utrošena goriva, država godišnje naplati od Rudnika uglja blizu pet miliona evra. Prema važećim zakonskim odredbama, lokalna uprava nema pravo da potražuje dio novca od naplaćene akcize. Ni nakon smjene DPS-a 2020. godine, naredne vlade nisu učinile mnogo da se situacija promijeni.