Iako po medijima apeluju jedno te isto, roditelje djece sa autizmom nadležne institucije uporno ignorišu.
To je tokom protesta ispred Vlade Crne Gore kazala Tamara Pejović – jedan od roditelja. Izjavila ie da su roditelji tu da izraze „revolt i razočaranje“.
„Ima među nama podstanara, iscrpljenih, nenaspavanih, na antidepresivima. Ima i nesvrstanih. Došli smo da budemo krik. Došli smo da pokažemo kako država brine o našim porodicama…“, rekla je Pejović.
Za ovih godinu dana, dodala je, nije se preduzeo korak ka rješavanju gorućih pitanja koja more roditelje.
„Tražili smo da se napravi registar osoba sa autizom i tražili smo dnevni centar“, kazala je.
Pejović je rekla da su tražili i osnivanje savremenog centra za autizam.
„Čekanja na pregled kod dječijeg psihijatra su po četiri mjeseca. Jasno je da nam treba uporište…“ rekla je ona.
Ona je kazala da „djecu sa autizam poslije osamnaeste godine više niko ne vidi“.
„Veliki je problem slabljene porodice sa autističnim članom. Znamo da nije adekvatno da se smiještaju osobe sa poteškoćama u razvoju u psihijatrijske ustanove. Komanski most broji 120 mjesta. Kod njih je trenutno 117…“, kazala je Pejović, dodajući da je neophodno da roditelj ima status njegovatelja.
Psihološkinja Slavica Raičević je kazala da u Crnoj Gori, prema nezvaničnim informacijama, ima između pet i šest hiljada djece sa dijagnozom iz spektra autizma.
„Računica je jasna. Imamo premali broj stručnih lica. Zahtijevamo da čujete naše vapaje. Osnivanjem fakulteta za specijalu edukaciju i rehabilitaciju pružate nadu roditeljima“, poručila je Raičević.
Sabina Decević (fondacija ‘Ognjen Rakočević’) je rekla da joj je drago što je danas ovdje.
„Protestujemo zato što nemamo razlog da slavimo. Nadamo se da ćemo sljedeće godine slaviti neke stvari. Beograd, Novi Sad, Tuzla, Tajland… treba da nam budu stvar izbora, a ne prvi. Jedinu opciju imamo van Crne Gore. Tražimo tretmane u Crnoj Gori da se porodice ne razdvajaju“, kazala je Decević.
Poručila je da su umorni od višegodišnje „iste priče“.
„Tražimo da se dešava nešto u Crnoj Gori. Nemamo do kraja upotrebljiv sistem koji možemo da iskoristimo. Asistenti jesu podrška, ali nemaju adekvatnu obuku… Mora postojati praktična obuka, a ne samo teorijska“, izjavila je Decević.
Roditelj Ivana Ramović napomenula je da je potreban Dnevni centar sa stručnjacima.
„Potreban je registar autističnih osoba u Crnoj Gori”, poručila je ona, dodajući da su u velikom problemu.
Goran Laković iz NVO „Niste sami“ je rekao da će ih nadležni čuti i vidjeti.
„Dosta je Crnoj Gori podjela. Mi smo jedno i tražimo prava na dostojanstven život. Danas su vam se obratile majke, a vi ste se sakrile iza ograde. Ovo nam je prvi protest, i imate trideset dana“, poručio je Laković.