Roditelji đaka iz tivatske OŠ “Drago Milović” ne žele da njihova djeca više dežuraju

Roditelji đaka iz tivatske OŠ “Drago Milović” ne žele da njihova djeca više dežuraju

Savjet roditelja tivatske OŠ “Drago Milović” obavijestio je juče direktoricu ove obrazovne ustanove da đaci više neće dežurati na vratima škole. Sa tim su upoznali su i Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija, uz obrazloženje da je odluka donijeta s obzirom na sve učestalije slučajeve vršnjačkog nasilja, te slučajeve tragičnih ishoda u školama u okruženju, a imajući u vidu da primarna odgovornost za zaštitu djece pripada roditeljima i starateljima.

Dostavljajući kao dokaz rezultate glasanja u viber grupi Savjeta roditelja, uputili su direktorici molbu da već od danas ukine ovu učeničku obavezu.

“Osim pitanja bezbjednosti djece, smatramo da je dežuranje neprihvatljivo i iz niza drugih razloga, a koje sada nećemo iznositi kako se ovaj zahtjev za ukidanje dežurstva ne bi pretvorio u debate “Za i protiv”, naveli su iz Savjeta roditelja OŠ “Drago MIlović”.

Hitnu reakciju Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija u vezi unapređenja bezbjednosti u školama tražio je i Savjet roditelja Druge osnovne škole u Budvi.

Čitajte i ovo : https://www.kolektiv.me/264340/budva-roditelji-traze-uvodjenje-skolskog-policajca-ili-stalne-zastitarske-sluzbe-video-nadzora

Njihove zahtjeve podržala je i Mreže Savjeta roditelja Crne Gore, organizacija koja okuplja 64 savjeta roditelja osnovnih škola iz cijele države.

“Zbog nemilih događaja koji su zabilježeni kako kod nas, tako i u zemljama okruženja, osjećamo potrebu da se kao organizacija koja se školskim pitanjima bavi iz roditeljskog ugla, obratimo institucijama i medijima sa apelom da se podizanju nivoa bezbjednosti i sigurnosti djece u školama u što skorijem roku da najviši nivo prioriteta”, saopštili su iz Mreže Savjeta roditelja.

Istakli su da kao organizacija koja ima konstantnu komunikaciju sa predsjednicima savjeta roditelja 64 crnogorske osnovne škole smatraju da uz sve što su naveli iz Druge osnovne škole u Budvi treba hitno ukinuti i praksu đačkih dežurstava.

“U svijetlu dešavanja u zadnjih par godina, kako kod nas tako i u okruženju, mišljenja smo da ova praksa stavlja djecu u potencijalno bezbjednosno rizičnu situaciju”,

Savjet roditelja i dio nastavnog kadra Druge osnovne škole navode da su porast vršnjačkog nasilja, sumnje na pedofiliju, te ranjavanja i ubistva u školama u zemljama okruženja ozbiljan alarm koji zahtijeva brze i efikasne mjere.

“Ovi događaji svakodnevno povećavaju našu zabrinutost kao roditelja i nastavnika, jer su djeca najranjiviji članovi našeg društva i njihova bezbjednost mora biti apsolutni prioritet”, naveli su oni.

Zatražili su da se u saradnji sa stručnim timovima i relevantnim institucijama, preduzmu sljedeće mjere:

Uvođenje školskih policajaca ili stalne zaštitarske službe u školskim objektima.

Organizacija edukativnih programa za djecu, roditelje i nastavnike na temu prevencije nasilja i prepoznavanja opasnosti.

Postavljanje sigurnosnih sistema u školama, uključujući video-nadzor, detektore metala i druge tehničke mjere.

Otvaranje kriznih centara i SOS linija za prijavu nasilja, zlostavljanja ili drugih prijetnji unutar školskog okruženja.

Izrada protokola za brzu reakciju u slučaju kriznih situacija, uključujući redovne obuke nastavnog kadra i učenika.