U julu je isporučeno i do 941 l/s, što je 85% više od ugovorenih količina (510 l/s) i 46% više u odnosu na isporuke iz 2024. godine. Ovi podaci svjedoče ne samo o rekordnoj isporuci vode, već i o pouzdanosti infrastrukture kojom raspolaže Regionalni vodovod. Ovakvi rezultati su ohrabrujući, ali i podstiču na dalju analizu sistema i potreba za unapređenjem.
Veliku ulogu u stabilizaciji sistema ima privremena brana u koritu rijeke Morače, smještena u drugoj sanitarnoj zoni izvorišta „Bolje Sestre“, čija je izgradnja nedavno uspješno privedena kraju. Ova hitna mjera, kako je predloženo u naučnim studijama, preduzeta je radi obezbjeđenja dodatnih količina vode i nastavka naučnoistraživačkih radova. Radove su izvele ekipe Zaštite prostora Crne Gore, u skladu s glavnim projektom koji je revidirala firma „Nikom“ iz Nikšića.
Brana dužine 170 metara izrađena je u tri profila, sa visinskim tačkama od 9,80 do 9,93 metra. Ugrađene su značajne količine materijala: 94 kamiona kamena, 38 kamiona zemlje i 57 kamiona tampona, što ukupno iznosi 2.865 kubnih metara. Riječ je o najsnažnijoj i najstabilnijoj brani izgrađenoj na ovom lokalitetu do sada, što naglašava značaj kvalitetne izgradnje u ovakvim infrastrukturnim projektima.
Već sada se uočava pozitivan uticaj brane na povećanje nivoa vode u izvorištu „Bolje Sestre“, što potvrđuje da je ova hitna mjera bila ne samo neophodna, već i izuzetno efikasna. Na osnovu toga, sa sigurnošću se može reći da će izgradnja ove brane omogućiti stabilno vodosnabdijevanje, naročito u najkritičnijem dijelu ljetnje sezone, kada su potrebe za vodom najintenzivnije.
Funkcionalni značaj brane ogleda se prije svega u povećanju nivoa podzemnih voda i izdašnosti izvorišta „Bolje Sestre“, iz kojeg se vodom snabdijeva cijelo crnogorsko primorje. Već sada se bilježi pozitivan uticaj na stabilnost isporuka, koje su tokom juna i jula dostizale rekordne količine. Ovakav razvoj događaja ukazuje na to koliko je važno imati adekvatne infrastrukturne projekte koji mogu odgovoriti na potrebe zajednice.
Brana je strateški pozicionirana tako da stvara blagi vodeni zastoj u donjem toku rijeke Morače, čime se doprinosi podizanju nivoa vode u koritu, rehidraciji priobalnih zona, stvaranju uslova za oporavak vegetacije i prirodnih staništa, kao i obnovi biodiverziteta, koji je bio ugrožen višegodišnjim nelegalnim vađenjem šljunka i narušavanjem prirodnog toka rijeke. Ova brana ne samo da pomaže u obezbeđivanju vodosnabdijevanja, već i omogućava oporavak ekosistema koji je od suštinske važnosti za očuvanje prirodnih resursa.
Regionalni vodovod je ovim projektom pokazao da je moguće uspostaviti ravnotežu između funkcionalnih potreba vodosnabdijevanja i zaštite životne sredine, dajući primer odgovornog i održivog upravljanja vodnim resursima. Ovaj pristup može poslužiti kao model za slične projekte u budućnosti, gde se istovremeno obezbeđuje potrebna infrastruktura i čuva priroda. U svetlu globalnih klimatskih promena i sve većih izazova u oblasti vodosnabdijevanja, ovakvi projekti postaju još značajniji – zaključuje se u saopštenju predsjednika odbora direktora „Regionalni vodovod Crnogorsko primorje“ Zorana Lakušića