Rampa Evropske komisije za tranzitne takse

Rampa Evropske komisije za tranzitne takse

Evropska komisija (EK) je dala negativno mišljenje na model tranzitnih taksi, koji je predložila Vlada radi smanjenja saobraćajnih gužvi na primorju, jer su utvrdili da bi te mjere bile diskriminatorne i protivne principima pravne tekovine Evropske unije (EU) Konkretno, ove takse bi bile suprotne tamošnjoj direktivi koja reguliše naknade vozila za korišćenje puteva.

To su “Vijestima” zvanično potvrdili iz Ministarstva saobraćaja.

Vlada je krajem marta formirala radni tim koji je provjeravao uvođenje ove naknade za vozila u tranzitu, kako bi se dio prometa između Herceg Novog i Ulcinja preusmjerio na putni pravac Nikšić – Danilovgrad – Podgorica i tamošnje graniče prelaze. Radni tim je formiran na inicijativu Ministarstva turizma, a u njemu su bili i predstavnici ministarstava saobraćaja, unutrašnjih i evropskih poslova, urbanizma, pravde i javne uprave.

Iz Ministarstva saobraćaja su kazali da je Ministarstvo turizma krajem maja dostavilo Vladi inicijativu za uvođenje takse, sa ciljem da se turizam unaprijedi kroz smanjenje saobraćajnih gužvi i obezbjeđivanje dodatnog novca za lokalnu infrastrukturu.

“Ministarstvo saobraćaja je, u svojstvu nadležnog resora za usklađivanje sa zakonodavstvom EU u oblasti drumskog saobraćaja, zatražilo mišljenje Delegacije EU u Crnoj Gori. Na osnovu odgovara koji je stigao 16. juna 2025. godine, Evropska komisija je, putem Delegacije EU, dostavila negativno mišljenje na predloženi model. U dopisu ambasadora EU u Crnoj Gori Johana Satlera istaknuto je da bi naplata tranzitne takse bila diskriminatorna i protivna osnovnim principima pravne tekovine EU. Posebno je naglašeno da bi takva mjera bila u suprotnosti s Direktivom 1999/62/EC, koja reguliše naknade za upotrebu infrastrukture od strane vozila”, istakli su iz Direktorata.

Vlada ideju ove takse razmatra od početka 2024. godine, dok je ministarka turzima Simonida Kordić u novembru prošle godine kazala da žele da regulišu tranzit kroz preusmjeravanje vozila s primorja na Nikšić i Podgoricu, pri čemu naknadu ne bi plaćali oni koji će u državi provesti više od 24 časa. Iz Ministarstva na čijem je čelu Kordić su “Vijestima” u aprilu kazali, da će se ako bude preduslova – taksa primijeniti već do ove ljetnje turističke sezone.

Prema nezvaničnim saznanjima “Vijesti”, takse ipak nije bilo moguće pripremiti za ovu godinu, pa je rok u međuvremenu pomjeren za turističku sezonu 2026. godine. Radni tim je analizirao moguće aspekte kršenja ljudskih prava i sloboda i EU direktive u saobraćaju i prevozu putnika, uz uvažavanje međunarodnih sporazuma koje je Crna Gora potpisala, nakon čega su utvrdili Predlog uredbe o uvođenju tranzitnih taksi.

Za taj model je većina članova tima glasala, nakon čega je dokument proslijeđen Vladi na raspravu.

Po informacijama “Vijesti” uredba je dobila mišljenje Sekretarijata za zakonodavstvo, a bila su potrebna i mišljenja Ministarstva finansija i Ministarstva saobraćaja. Očekivalo se da se koraci preduzmu kako bi model bio spreman za sljedeću ljetnju turističku sezonu, ali ni do toga nije došlo…

U informaciji Vlade s kraja prošle godine navodi se da je formiranje tima predloženo kako bi se stvorili uslovi da se gužve smanje i sprovede što kvalitetnija i konkurentnija ljetnja turistička sezona. Konkretno su predložili razmatranje dvije ideje, tranzitnih taksi i uvođenja brzih mobilnih čitača dokumenata.

Cilj je bio preusmjeravanje vozila na granične prelaze u Nikšiću i Podgorici, i stvaranje pozitivnih ekonomskih efekata kroz prolaz većeg broja vozila kroz te gradove, dok bi se uvođenjem brzih mobilnih čitača dokumenata postigao efikasniji i efektniji rad granične policije, ali i kraće zadržavanje na graničnim prelazima i zadovoljniji turisti.

Da su gužve na primorju i nezadovoljavajuća brzina protoka saobraćaja na graničnim prelazima tokom ljeta među najvećim problemima za turiste, pokazale su i analize stanja u sektoru turizma i anketna istraživanja zadovoljstva gostiju koje je uradila Nacionalna turistička organizacija u 2023. godini.

To između ostalog, piše u informaciji Vlade iz decembra.

Ističe se da turizam u BDP-u učestvuje sa 30 odsto, pa njegov kvalitet zavisi od stanja u navedenim i ostalim sektorima.

“Važno je napomenuti i snažnu “izvoznu” komponentu turizma u Crnoj Gori, s obzirom na činjenicu da, prosječno, 90-95 odsto godišnjeg turističkog prometa ostvaruju inostrani turisti, čime se njegov doprinos izvozu kreće i iznad 50 odsto. Zadaci tima su analiza zakonskih i podzakonskih propisa uz osvrt na EU obaveze, intenziteta saobraćajnog prometa na primorju tokom godine u periodima pred, tokom i nakon ljetnje sezone, prometa na graničnim prelazima koji gravitiraju primorju tokom godine u periodima pred, tokom i nakon ljetnje sezone”, ističe se u informaciji.