Srbi nisu narod koji Zapad može da slomi i potčini, to je poruka koju je poslao predsjednik Rusije Vladimir Putin, a cio svijet je mogao da se uvjeri koliko dobro poznaje probleme sa kojima se suočava Srbija, ali i da vrlo dobro zna sve o srpskom pitanju na Balkanu.
Ruski predsjednik je ovu poruku poslao odgovarajući na pitanja o trenutnim odnosima Srbije i Rusije, kao i da li su Srbi i Rusi meta političkog Zapada jer su posvećeni pravoslavlju koje mu je na zasedanju međunarodnog diskusionog kluba „Valdaj“ postavio naučni savjetnik u Institutu za noviju istoriju Srbije Aleksandar Raković.
O tome kako je došao u priliku da Putinu postavi pitanja, zašto je izabrao baš ta i koje knjige je poklonio ruskom predsjedniku, Raković je otkrio u razgovoru za RT Balkan.
Kao ekspert „Valdaj“ kluba Raković je bio učesnik godišnje konferencije koja je održana u Sočiju, ove godine pod nazivom „Poštena multipolarnost: kako obezbijediti bezbjednost i razvoj za sve.
U pitanju je skup 140 stručnjaka, političara i diplomata iz 42 zemlje širom Evropazije, Afrike, Sjeverne i Južne Amerike. Raković je bio jedini učesnik iz Srbije, ali i sa prostora bivše Jugoslavije.
Pored brojnih sastanaka, učesnici su imali priliku da razgovaraju sa ministrom spoljnih poslova Rusije Sergejem Lavrovom, ali je on bio zatvoren za javnost.
Na drugom skupu koji je prenošen uživo, Raković je predsjedniku Putinu postavio pitanja koja su veoma važna za Srbiju.
„Najavio sam temu o kojoj bih razgovarao sa Putinom prije dvije ili tri nedelje. Juče sam dobio potvrdu da će ta moja tema, tema o Srbiji i Rusiji, biti dio diskusije“, kaže Raković.
Dodaje da je Putin očito s namjerom želio da pošalje ovako snažnu poruku srpskom narodu – poruku podrške i važno je što je nju poslao i Zapadu.
„Diskusija je bila u sklopu rasprave o tome da se ukaže koliko je štetna zapadna hegemonija bilo gdje u svijetu, pa i na našem prostoru“, kaže Raković.
Raković je ruskom predsjedniku poklonio dve knjige, na čemu je Putin javno i zahvalio.
Kako kaže, poklon su njegova autorska monografija „Crnogorski separatizam“, kao i zbornik radova „Putin i Rusija u ratu za mir“ koji je objavila Fondacije Aleksandar Nevski ove godine.
Napominje da je velika čast i za njega lično, ali i za Srbiju da ima predstavnika na najvišoj međunarodnoj naučnoj konferenciji u Rusiji.
Aktivno učestvuje u „Valdaj“ klubu pisanjem naučnih radova, a kaže da će nastaviti sa radom i promovisati djelovanje tog kluba.
Konferencija se, kao što smo već naveli održava u Sočiju, ali je zanimljivo da su učesnici smješteni u odmorištu koje ima prizvuk posebnog značenja za Srbe.
U pitanju je „Poljana 1389“ koja bi mogla da asocira na Kosovski boj i bitku na kosovskoj poljani. Ipak, u pitanju je skraćenica od Krasne poljane, prelijepog planinskog krajolika u Sočiju.