Rad za moj grad: Pravično raspodjeliti prihode EPCG od eksploatacije lokalnih resursa i vratiti CEDIS i CGES u Nikšić

Rad za moj grad: Pravično raspodjeliti prihode EPCG od eksploatacije lokalnih resursa i vratiti CEDIS i CGES u Nikšić

Pravična raspodjela prihoda koje Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) ostvaruje eksploatacijom lokalnih resursa i vraćanje CEDIS-a i CGES-a u Nikšić drugi je zahtjev koji je lista „Rad za moj grad – dr Borislav Mišo Đurišić“ ispostavila Vladi Crne Gore.

Iz te liste su kazali da će svakog dana obrazložiti po jedan zahtjev koji su dostavili Vladi, tražeći od nje da se javno i precizno izjasni o ključnim pitanjima za opstanak i razvoj Nikšića.

„Grad Nikšić je već decenijama temelj razvoja energetskog sektora Crne Gore, no uprkos tome ostaje uskraćen za pravičnu raspodjelu prihoda koje Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) ostvaruje eksploatacijom lokalnih resursa. Hidroenergetski potencijal Nikšića, naročito hidroelektrana Perućica, decenijama je ključan za energetski sistem cijele države. Međutim, Nikšić od tog ogromnog bogatstva danas gotovo da nema nikakve koristi. Profiti koje EPCG ostvaruje odlaze direktno u državnu kasu, odakle se vrlo malo ili gotovo ništa ne vraća gradu čije je stanovništvo najviše pogođeno ekološkim i drugim posljedicama korišćenja ovih resursa“, navodi se u saopštenju te liste.

Kažu da je ovakav nepravedan odnos odvoeo do apsurda da Nikšić, koji je kako ističu prirodno o jedan od najbogatijih gradova u Crnoj Gori, danas zavisi od Egalizacionog fonda, boreći se s nedostatkom osnovnih sredstava za normalno funkcionisanje lokalne uprave i razvojne projekte.

Istovremeno, kažu iz liste „Rad za moj grad“ zbog nedostatka finansijskih sredstava, grad ne može da realizuje ni osnovne ekološke, infrastrukturne ili društvene projekte koji bi značajno unaprijedili život građana.

„Naš zahtjev za pravičnu raspodjelu prihoda EPCG, od najmanje 20%, nije samo pitanje finansijske pravednosti, već je i pitanje opstanka lokalne zajednice. To je sredstvo za otvaranje novih radnih mjesta, izgradnju infrastrukture, obnovu javnih prostora, unapređenje obrazovnih i zdravstvenih institucija, te sprovođenje ozbiljnih ekoloških projekata. Takođe, zahtijevamo hitnu deblokadu sredstava koja Nikšiću pripadaju po osnovu koncesija, kao što je primjer sa Bilećkim jezerom, gdje postoje sredstva koja čekaju na administrativne odluke državne vlasti, dok građani Nikšića trpe štetu zbog višedecenijske birokratske blokade“, navodi se u saopštenju koje je ta lista dostavila medijima.

Oni su naglasili da je pravična raspodjela prihoda od resursa u skladu sa principima Evropske povelje o lokalnoj samoupravi, koju je Crna Gora ratifikovala i dužna je sprovoditi.

Oni su tražili da se Vlada hitno izjasni o spremnosti izmjene zakonske regulative kako bi najmanje 20% prihoda EPCG ostvarenog u Nikšiću ostajalo u lokalnom budžetu

„Pored zahtjeva za pravičnom raspodjelom prihoda EPCG i koncesija, tražimo da se Vlada izjasni i o vraćanju sjedišta kompanija CEDIS i CGES u Nikšić – grad iz kojeg su i potekle i iz kojeg su godinama sistematski izdvajane i izmještane. CEDIS i CGES, danas posebna preduzeća, nastala su iz sistema Elektroprivrede Crne Gore koja je decenijama imala sjedište u Nikšiću. Ne samo da je naš grad iznjedrio stručni kadar i nosio energetski razvoj države, već je bio simbol tehničke modernizacije Crne Gore. Premještanjem ovih firmi u Podgoricu, Nikšić je ostao bez stotina radnih mjesta, bez strateških pozicija, ali i bez priznanja svoje istorijske uloge. Vraćanjem sjedišta ovih kompanija, Vlada bi ne samo ispravila nepravdu, već poslala snažnu poruku da poštuje tradiciju, znanje i doprinos Nikšića, i da ravnomjerni razvoj nije prazna fraza, već konkretna politika“, navodi se u saopštenju.

Iz liste „Rad za moj grad“ su poručili da će jasno i pozitivno izjašnjenje Vlade pokazati građanima Nikšića da Vlada istinski poštuje principe decentralizacije i da je spremna stati iza svoje riječi. Izostanak podrške ovom zahtjevu značio bi nastavak nepravde prema Nikšiću, a građanima bi dao jasan signal da ih država doživljava isključivo kao izvor resursa, bez brige za njihovu budućnost i kvalitet života, zaključuju iz te liste.