Kemal Purišić, član izvršnog odbora Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori, izjavio je da je za Bošnjake zabrinjavajuće što političke elite, koje čine Vladu, ne vode računa o međunarodnim standardima koji su inkorporirani u crnogorsko zakonodavstvo.
On je to saopštio na konferenciji „Kako do djelotvornog učešća manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica u sistemu odlučivanja?“, koju je organizovao Centar za monitoring i istraživanje.
„Bošnjačka stranka, iako je imala tri mandata 2006. godine nije ušla u Vladu. 2009. je ušla u Vladu sa jednim ministrom bez portfelja, a imala je mandata da ima najmanje jednog ili dva ministra. Situacija je takva da ne postoji dobra politička volja da se Bošnjaci integrišu u sistem“, naveo je Purišić.
Smatra da je potrebno inicirati izmjene Zakona o manjinskim pravima i slobodama.
„Moramo da napravimo okvir da se naše ustavne norme pretoče u konkretne aktivnosti i da se zna dinamika, rokovi i agenda obezbjeđenja ustavnog principa kad govorimo o srazmjernoj zastupljenosti. Ako nemamo jasnu dinamiku i ako treba da nam prođe još 100 godina da dođemo do srazmjerne zastupljenosti, onda nema ništa od demokratije“, rekao je Purišić.
Predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća Crne Gore Zvonko Deković pojasnio je da je Hrvatima potrebno, po cenzusu od 0,35 odsto, da svaki drugi pripadnik hrvatskog naroda glasa za Hrvatsku građansku inicijativu da bi ostvarili cenzus za ulazak u parlament.
„Albancima je potrebno da albanske stranke ostvare svoj cenzus da svaki četvrti do svaki pet Albanac glasa da bi dobili političkog predstavnika u parlamentu, a Bošnjacima je potrebno da svaki dvanaesti do trinaesti pripadnik bošnjačkog naroda glasa da bi ostvarili ulazak u parlament. To znači da je ovo za nas praktično nemoguća misija“, naveo je Deković.
Prema njegovim riječima, „ukoliko bi hrvatski primjer preslikali na bilo koju građansku partiju koja bi osvojila svaki drugi glas birača, ta stranka bi imala natpolovičnu vlast i mogla bi sama da vlada Crnom Gorom“.
Smatra da je uključivanje u evropske integracije najbolja praksa za ostvarivanje manjinskih, ali i ljudskih prava.