Prvi put u Crnoj Gori obilježen Međunarodni dan žena u pomorstvu: „More ne poznaje predrasude“

Prvi put u Crnoj Gori obilježen Međunarodni dan žena u pomorstvu: „More ne poznaje predrasude“

Programom nazvanim „Ona i More“ u Zbirci pomorskog nasljeđa Porto Montenegra u Tivtu je u organizaciji Ministarstva pomorstva, u subotu veče po prvi put u Crnoj Gori, obilježen Međunarodni dan žena u pomorstvu, 18. maj.

Taj dan je kako su saopštili organizatori, prilika da se proslave doprinosi žena u pomorskoj industriji, a ima za cilj da podstakne na zapošljavanje, zadržavanje i profesionalni razvoj žena u sektoru pomorstva, poveća njihovu vidljivost kao i da osnaži posvećenost Međunarodne pomorske organoizacije (IMO) u ostvarivanju cilja održivog razvoja broj 5 – rodne ravnopravnosti.

Prvoj proslavi Međunarodnog dana žena u pomorstvu koja je održana u Crnoj Gori, prisustvovali su brojni predstavnici pomorske privrede, administracije, pomorskih škola i fakulteta, kao i drugih kompanija i institucija koje sarađuju sa pomorskom privredom i pomorcima uopšte.

Ovo je bila prilika da se najšira javnost upozna sa činjenicom da pomorstvo, iako ima imidž prvenstveno muške djelatnosti, je oblast u kojoj učestvuje i sve veći broj žena u raznim ulogama – od članova posada i zapovjednika raznih trgovačkih i ratnih brodva, preko pomorske logistike, administracije, školstva i raznih pratećih djelatnosti.

Među njima je sada svakako najčuvenija i medijski najeksponiranija dama koja komanduje kruzerima na svijetu – kapetanica duge plovidbe Kejt Mek Kju.

Ova 46-godišnja Amerikanka rodom iz San Franciska, udata za Dubrovčanina, je ne samo veoma sposoban pomorac već je zahvaljujući talentu za medijske nastupe, postala i izuzetno važan promoter ravnopravnosti među polovima kada je upravljanje najvećim i najmodernijim kruzerima na svijetu u pitanju.

Ona je prije rada za kompaniju Celebrity Cruises za koju trenutno plovi i koja joj na zapovjedništvo povjerava neka od svojih najvećih i najmoderrnijih brodova, plovila kao oficir i zamjenik komandanta na kruzerima kompanija Disney Cruises i Royal Caribbean.

Kapetanica Kejt Mek Kju je postala i svojevrsna svjestski slavna ličnost jer je na njenim kanalima društvenim mrežama gdje ona javnosti redovno predstavlja detalje iz života i rada kapetana megakruzera, prati preko 3,5 miliona ljudi.

Okupljene na proslavi Međunarodnog dana žena u pomorstvu u Tivtu, među kojima su bili i gradonačelnik Tivta Željko Komnenović i ambasador Turske u Crnoj Gori Bariš Kalkavan, pozdravio je ministar pomorstva Filip Radulović.

On je čestitao svim damama koje su na razne načine zastupljene u „plavoj ekonomiji“ Crne Gore, kao i svim drugim ženama u svjetskom pomorstvu kojih je, prema posljednjim podacima ukupno u svijetu oko 170.000.

„Danas slavimo njihovu hrabrost, ali i rad koji je dokaz da more ne poznaje predrasude, već cijeni znanje, vještine i posvećenost. Ministarstvo pomorstva ostaje posvećeno stvaranju ravnopravnog ambijenta gdje će se svaka žena osjećati cijenjeno, podržano i motivisano da ide dalje, više i snažnije. Neka ova svečanost bude poruka svima da budućnost našeg pomorstva ravnopravno kroje žene i muškarci, rame uz rame, na istom horizontu“, istakao je Radulović.

Međunarodni dan žena u pomorstvu ustanovljen je 2021. godine, a ovim je gestom IMO odgovorila na Agendu održivog razvoja Ujedinjenih nacija, gdje je kao jedan od strateških ciljeva postavljena rodna ravnopravnost, koja u pomorskom sektoru tradicionalno nedostaje.

Po podacima IMO, udio žena u svjetskoj pomorskoj privredi iznosi manje od dva posto, te cilj obilježavanja Međunaordnog dana žana u pomorstvu nije samo odavanje počasti uspjehu žena, već i zalaganje za jednake mogućnosti i ostvarivanje punog potencijala koji nudi svako radno mjesto.

Cilj je da se skrene pažnja i podigne svijest o izazovima sa kojima se žene suočavaju, diskriminaciji, različitim kriterijumima i ograničenjima u pogledu mogućnosti za poslovni uspjeh u pomorskoj industriji.

Prisutnima se obratila Olivera Stojanović, samostalna savjetnica u Direktoratu za pomorsku privredu, pomorce i usklađivanje propisa u Ministarstvu pomorstva, koja je govorila o svojoj višedecenijskoj profesionalnoj karijeri u pomorstvu gdje je počela u nekadašnjem „Plovputu“ iz Bara koji se bavio održavanjem svjetionika i plovnih puteva, te Obalnoj radio stanici „Barradio“.

„Moje prisustvo i prisustvo svih žena koje su se odlučile da uplove u pomorstvo govori da tradicija nije prepreka, već da žene nastavljaju tradiciju na novi način. Mojim primjerom želim poslati jasnu poruku ženama koje vole more i koje imaju osjećaj i povezanost s njim: Ako imate u sebi strast prema izazovima, želju za putovanjima i spremnost da pomjerate vlastite granice, znajte da more čeka i vas“, istakla je Stojanović.

Video poruke su okupljenima na proslavi u Tivtu poslali generalni sekretar IMO Arsenio Domingez, pomorska preduzetnica Miriam Kamileri sa Malte, i profesor emeritus Kjušju univerziteta iz Fukuoke, svjetski poznati stručnjak za pomorsko pravo, dr Časlav Pejović iz Japana.

Autorka projekta „Ona i more“, Maša Štampić, master pravnih nauka u međunarodnom pomorskom zakonodavstvu koja radi u organima Ministarstva pomorstva, je sa svojim gošćama razgovarala na temu „Žena u pomorstvu“.

Njene sagovornice su bile: Aleksandra Bujković, advokatica za pomorsko pravo, partnerka KPB legal; Sanja Knez, predstavnica Bokeljske mornarice Kotor, Manager Assistant, sertifikovani trener, Marina Pejović Contry Manager i izvršna direktorica pomorske agencije Acquera Yachting za CG, Aleksandra Janičić, generalna sekretarka Crnogorskog jedriličarskog saveza, Sanja Božović izvršna direktorka Montenegro charter i Sanlorenzo Adria i Suzana Filipović Customer Service Manager agencije MSC.

Prikazane su i kratke video forme kojima su se prisutne upoznali sa ranijim dostignućima na moru dvije svjetski poznate dame: Francuskinje Žani Bare koja je, krijući svoj pravi identitet i predstavljajuči se kao muškarac, kao članica jedne francuske naučne ekspedicije sredinom 18. vijeka postala prva žena koja je oplovila svijet, odnosno Britanke – medicinske sestre i stjuardese na putničkim bodovima „Vajolet Džesop“ koja je početkom 20.vijeka preživjela nesreće sva tri čuvena translatlantika iz klase „Olympic“ na kojima je plovila, među kojima i vjerovatno najčuvenijeg od svih brodova na svijetu – zlosrećnog „Titanika“.

Žene su u pomorstvu veoma zastupljene u Crnoj Gori gdje dame čine veliki dio zaposlenih u državnoj pomorskoj administraciji, predaju u pomorskim školama i na fakultetima, rukovode nekim od pomorskih agencija ili su na čelu raznih kompanija koje pružaju usluge u domenu komercijalnog pomorstva i jahtinga.

Na čelu Pomorskog fakulteta u Kotoru je takođe žena – dekanica prof. dr Tatjana Dlabač, mnoge dame iz Crne Gore plove prvenstveno kao tzv. bijelo osoblje na kruzerima i velikim jahtama, dok je jedna dama – poručnica fregate Sara Rakočević prije par godina postala prva žena – komandant jednog ratnog broda u Crnoj Gori jer joj je na zapovjedništvo povjeren pučinski remorker Mornarice VCG, brod PR-41 „Orada“.