Prosvjetna inspekcija za slučaj iz Gimnazije saznala putem medija: Utvrdiće da li je direktorica postupila po zakonu

Prosvjetna inspekcija za slučaj iz Gimnazije saznala putem medija: Utvrdiće da li je direktorica postupila po zakonu

Prosvjetna inspekcija je za slučaj neprimjerenog ponašanja profesora podgoričke Gimnazije „Slobodan Škerović“ prema bivšoj učenici saznala iz medija, a da li je bilo propusta u postupanju uprave škole znaće nakon što se zvrši nadzor.

Iz Centra za istraživačko novinarstvo Crne Gore (CIN-CG), koji je nakon par mjeseci idstraživanja prvi objavio tu priču, u „Bojama jutra“ na TV Vijesti poručuju da bi svi u lancu trebalo da preuzmu odgovornost za ovaj, ali i brojne druge slučajeve koji se zataškavaju.

„Dostavićemo sve relevantne činjenice i okolnosti koje utvrdimo u postupku inspekcijskog nadzora, jer nam je cilj prvenstveno da se zaštiti javni interes. Da zaštitimo svako dijete, da svaki učenik bude bezbjedan u svakoj ustanovi, da se osjeća lagodno i da ne postoji nijedan vid pritiska pod kojima mora neko da funkcioniše i egzistira, ne samo u ovom miljeu, nego u svakom drugom“, kazala je prosvjetna inspektorka Lucija Adžić.

„Naš nadzor podrazumijeva da ćemo da vidimo, od trenutka podnošenja inicijative, do trenutka djelovanja, šta je to sve direktorica preduzimala u odnosu na dostavljenu inicijativu i da li je to u skladu sa svim onim što je zakonodavac propisao, a propisao je dosta. Propisao je određenu proceduru, pravila ponašanja, način i postupak izricanja određene mjere. Taj dio, što se tiče izricanja disciplinske mjere, će kontrolisati nadležna Inspekcija rada“, pojasnila je.

Direktorica Centra za istraživačko novinarstvo Milka Tadić Mijović je rekla kako je važno da se kazne „oni koji su ključni u ovoj priči“.

„Međutim, našim istraživanjem smo ispričali priče i iz drugih krajeva – Tuzi, Rožaja… Dolazili su nam profesori iz škola sa sjevera, da nam anonimno govore da imaju da imaju takvih slučajeva i da ne mogu ništa u tim malim sredinama, da se sve stavlja pod tepih, i da su nekad čak žrtve i djevojčice u osnovnoj školi, ali da, međutim, porodice i škole to ostavljaju pod tepih, jer se porodice boje da bi djeca bila stigmatizovana, ako bi se tako nešto javno saznalo“, rekla je.