Riječ je o zasebnom pravnom entitetu, gdje na osnovu ostvarenih rezultata obezbjeđuje sopstvene prihode, na koje se, pored ostalog, oslanjaju i zarade, razumljivo je da je slobodno da odredi i predloži koeficijente ove vrste, kažu sa UCG
Direktor preduzeća “Unispektrum”, koje je prije dvije godine osnovao Univerzitet Crne Gore, imaće veću osnovnu platu od docenta i vanrednog profesora te državne viokoobrazovne ustanove, stoji u odluci Upravnog odbora UCG.
Prema informacijama “Vijesti”, tu odluku Upravnog odbora UCG treba da procijeni Ministarstvo finansija.
Odluka o koeficijentima, ali i akt o sistematizaciji radnih mjesta u “Unispektrumu” objavljeni su u Biltenu UCG iz januara.
Aktom o sistematizaciji predviđeno je da direktor univerzitetskog preduzeća ima završeno četvorogodišnje visoko obrazovanje (240 CSPK kredita), a njegov koeficijent za platu iznosi 20,23. Taj koeficijent množi se sa 90 što je osnovna bruto zarada.
S druge strane, docent i vanredni profesor, koje prepoznaje Zakon o zaradama u javnom sektoru, moraju imati doktorat, ali i više objavljenih naučnih radova, a njihovi koeficijenti za obračun osnovne plate iznose 17,29, odnosno 19,89. Redovni profesor UCG ima tek nešto veći koeficijent za obračun zarade od direktora “Unispektruma” – 21,62.
Aktuelna vršiteljka dužnosti tog preduzeća je Marina Banović .
Iz državne visokoobrazovne ustanove “Vijestima” je rečeno da je Upravni odbor, na sjednici 30. januara, donio odluku kojom se “podržava predlog za uvećanje koeficijenta za obračun zarada zaposlenih u društvu, podnijetog od strane izvršnog direktora ‘Unispektrum’ Podgorica’”.
“Međutim, da bi ista stupila na snagu i bila primjenjiva, neophodno je da prođe različite ‘filtere’ od strane resornog ministarstva kao više instance, te tek nakon svih sprovedenih radnji od strane ministarstva uputi se Vladi Crne Gore, kao osnivaču, na saglasnost”, pojašnjavaju iz UCG.
U odluci objavljenoj u Biltenu navodi se da “stupa na snagu danom dobijanja saglasnosti od strane osnivača – Vlade Crne Gore”.
Iz UCG preciziraju da je preduzeće “Unispektrum” d. o. o. osnovao Univerziteta Crne Gore, ali da je, za razliku od drugih jedinica pod okriljem UCG, kao osnivača, riječ “o privrednom društvu koje, u skladu sa Zakonom o privrednim društvima Crne Gore, crpi svojstvo pravnog lica, nezavisno od osnivača”.
“S obzirom na to da je riječ o zasebnom pravnom entitetu, te društvo kao takvo istupa samostalno u pravnom prometu, gdje na osnovu ostvarenih rezultata obezbjeđuje sopstvene prihode, na koje se, između ostalog, oslanjaju i zarade, razumljivo je da je slobodno da odredi i predloži koeficijente ove vrste. Takođe, prilikom određivanja koeficijenta vodilo se računa da oni budu usklađeni sa koeficijentima u javnim preduzećima/ institucijama u Crnoj Gori, čiji se djelokrug rada u izvjesnoj mjeri poklapa sa djelokrugom rada ovog društva. Nadalje, visina koeficijenata, naročito za specifična radna mjesta, je određena shodno njihovoj deficitarnosti na tržištu rada, nivou kvalifikacije obrazovanja, složenosti poslova… Takođe, riječ je o društvu za koji je predviđen širok spektar djelatnosti za čije obavljanje se traže multidisciplinarna znanja”, naglašavaju iz Rektorata.
Pojašnjavaju da “osnivanjem spin-of kompanije ‘Unispektrum’, kroz komercijalizaciju naučnog i istraživačkog potencijala, UCG uspostavlja snažnije veze sa privredom”.
“Ovom inicijativom Univerzitet intenzivira svoju treću dimenziju, pored nauke i obrazovanja, usmjerenu na izgradnju društva zasnovanog na znanju i inovacijama”, zaključuju sa UCG.
Registrovani su za djelatnost sstraživanje i razvoj u društvenim i humanistickim naukama, a prema Statutu, “Unispektrum” može obavljati konsultantske i naučno-stručne usluge zainteresovanim subjektima kao i druge djelatnosti u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju, Zakonom o naučnoistraživačkoj djelatnosti – slatkovodni ribolov, gajenje uljnih plodova, pripreme za štampu, razrada građevinskih projekata, trgovina…
UCG je osnovao “Unispektrum” u martu 2023, sa osnivačkim kapitalom od oko 2.000 eura.
Prema podacima iz poreske prijave, te godine je preduzeće poslovalo sa minusom od 1.812 eura. Imalo je jednog zaposlenog sa zaradom od 1.707 eura.
U Biltenu sa kraja decembra objavljuje se i prvi pravilnik o načinu dodjeljivanja varijabile na zaradu stručnom i nenastavnom osoblju na UCG. Taj dokument, međutim, stavljen je u januaru van snage, takođe uz napomenu da se čeka “mišljenja od strane resornog ministarstva i saglasnosti osnivača – Vlade Crne Gore”.
Iz UCG su “Vijestima” kazali da je pravilnik “ iz nekih tehničkih razloga, stavljen je van snage”.
“Ispravkom tehničkih stvari, isti će opet biti predmet raspravljanja pred upravljačkim organom Univerziteta, zatim proslijeđen na dalje saglasnosti viših instanci”, pojasnili su.
Odgovarajući na pitanje kako je do sada regulisano pitanja nagrada za veći angažman na UCG, koji su bili kriterijumi i ko je kontrolisao njihovo poštovanje, iz te ustanove odgovorili su da “akti kojima se reguliše varijabila jesu Zakon o radu Crne Gore, kao i Kolektivni ugovor za Univerzitet Crne Gore”.
“Primjenom ovih akata, predlog za uvećanje zarada na osnovu predviđenih kriterijuma davao je neposredni rukovodilac. Kako bi se još bolje razradio i ojačao institut varijabile, kad je u pitanju Univerzitet Crne Gore, Upravni odbor Univerziteta Crne Gore je u namjeri da donese poseban akt koji reguliše ovaj institut”, precizirali su sa UCG.