Sindikat prosvjete za danas zakazao protest, poručuju da se radi o kršenju Granskog kolektivnog ugovora
Od ukupno 2.511 zaposlenih u 67 crnogorskih osnovnih škola, među kojima su i podgoričke ustanove sa četvorocifrenim brojem đaka, za polovinu njih uvođenje u Sistem za centralizovani obračun (COZ) zarada znači razliku do pet eura, dok je pet procenata – njih 137 sa razlikom od više od 40 eura.
To govore podaci koje su obračunske službe trećine crnogorskih osnovnih škola do sada dostavile informacije na zahjtev Ministarstva finansija i Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija (MPNI).
Radi se o probnom obračunu za maj, a prema tim podacima, veći dio zaposlenih sa razlikom od više od 40 eura – njih gotovo 90 odsto, bilo je tokom tog mjeseca na bolovanju.
Kako je saopšteno, razlika u plati za 572 zaposlena (22 odsto) iznosila bi od pet do 15 eura, za njih 357 (14 odsto) od 15 do 25. Razlika od 25 do 30 eura zabilježena je kod oko četiri odsto zaposlenih (115). Razlika za 103 zaposlena bi iznosila od 30 do 40 eura.
Iz dva Vladina resora ranije je više puta saopštavano da se razlike u dosadašnjoj račinici i COZ-a odnose na sporni redosljed obračuna dodataka na zaradu (razredno starješinstvo, rad u dvije ili više ustanova…). Tvrde i da su ti dodaci, u dobrom dijelu škola, bili su obračunavani i prosvjetarima koji su na bolovanju.
Sindikat prosvjete najavio je za sjutra protest upozorenja, tvrdeći da se uvođenjenjem douniverzitetskog obrazovanja Sistem za centralizovani obračun zarada krši Granski kolektivni ugovor.
Predsjednik Sindikata prosvjete Radomir Božović je u četvrtak, tokom konferencije za medije, kazao da “ne stoji tvrdnja da su plate isplaćivane suprotno zakonima”.
„Ovo što oni rade sprovodi se bez socijalnog dijaloga. Odjednom se sjetila država da centralizuje sistem, bez ikakve pripreme. Osjećamo razočaranje ovakvim odnosom. Ovo je poniženje i za pravnike koji rade u Ministarstvu prosvjete. Ukidanje obračuna bolovanja je još jedan primjer jednostranog i štetnog pristupa”, ocijenio je Božović.
Zamjenica generalnog sekretara Unije slobodnih sindikata Crne Gore, Ivana Mihajlović, istakla je da Sindikat prosvjete ne brani samo plate zaposlenih, već princip vladavine prava.
“Pod plaštom centralizacije, Vlada pokušava da izvrši izmjene bez uvažavanja Granskog kolektivnog ugovora. U informaciji iz jula 2022. koju je sama usvojila, piše da se sistem može uvoditi samo uz usklađivanje s kolektivnim ugovorima. Ovo sada ugrožava ne samo materijalni status zaposlenih, već i pravnu sigurnost”, rekla je Mihajlović.
Iz Ministarstva finansija su juče na to saopštili da “ostaju otvoreni za konstruktivan razgovor – u okviru zakona, a nikako mimo njega”.
“Ministarstvo finansija i Ministarstvo prosvjete nauke i inovacija opredijeljeni su za konstruktivan dijalog u okviru zakona, ali naglašavamo da u pravnoj državi ne može biti kompromisa kada je u pitanju primjena propisa. Cilj centralizovanog obračuna zarada nije smanjenje plata zaposlenima u prosvjeti, već dosljedno poštovanje zakona i uvođenje principa ‘jednaka zarada za jednak rad’, saopštili su.
Naglasili su da se uključivanjem ustanova iz oblasti prosvjete u Sistem za centralizovani obračun zarada, ne uvodi novi način obračuna.
“Riječ je samo o softveru koji za obračun zarada već koristi 159 potrošačkih jedinica državnog budžeta. Sindikat je još u pripremnoj fazi bio upoznat s neujednačenom praksom obračuna u školama, te je bilo očekivano da su i sami prepoznali potrebu za standardizacijom i zakonitošću”, poručili su.
Iz resora finansija su istakli i da Sistem COZ garantuje istu primjenu zakona za sve – bilo da se radi o zaposlenima u prosvjeti ili u državnoj upravi.
“Ministarstvo finansija i resorno ministarstvo pozivaju da se dijalog vrati u institucionalne okvire, umjesto što se u javnom prostoru plasiraju neutemeljene konstrukcije koje unose nepotrebnu zabrinutost”, saopštili su u subotu.