Premijerski sat: Spajića pitaju o izborima, Morskom dobru, četnicima, vetingu…

Premijerski sat: Spajića pitaju o izborima, Morskom dobru, četnicima, vetingu…

Predsjednik Vlade Milojko Spajić odgovaraće danas poslanicima, koji od njega traže da se izjasni hoće li biti vanrednih izbora, zašto ćuti na veličanje četničkog pokreta, kakav mu je stav o koalicionom partneru Novoj srpskoj demokratiji (NSD), te da li određene strukture kompromituju proces vetinga.

Premijerski sat zakazan je za danas u 11, a pitanja su objavljena na sajtu Skupštine.

Poslanik Socijaldemokrata Branislav Nenezić pitaće šefa Vlade da li će građani prije vremena na birališta.

“Očekuju li nas vanredni parlamentarni izbori kao put ka izlazu iz anarhije u koju ste uveli Crnu Goru?”, glasi njegovo pitanje.

Šef kluba poslanika Demokratske partije socijalista Andrija Nikolić tražiće od premijera da se izjasni o istorijskom revizionizmu koji propagiraju Spajićevi koalciioni partneri.

“Zašto Vi i Pokret Evropa sad ćutite povodom sve agresivnijeg istorijskog revizionizma i veličanja kvislinškog četničkog pokreta od strane vaših partnera iz vlasti?”, pitaće on.

Lider i poslanik Građanskog pokreta (GP) URA Dritan Abazović će tražiti od premijera da kaže “da li ga i dalje ne zanima bezbijednost nakon brojnih ubistava i vraćanja kriminalnih obračuna na ulice”.

Šef poslaničkog kluba Demokrata Boris Bogdanović postaviće Spajiću nekoliko pitanja o procesu vetinga.

On će od premijera tražiti da kaže da li smatra da, s obzirom na to da je proces vetinga u Upravi policije već otpočeo, aktuelni zahtjevi parlamentarne opozicije za smjene u bezbjednosnom sektoru predstavljaju pokušaj da se taj proces oslabi ili zaustavi.

Bogdanović će ga, takođe, pitati da li je riječ o “zabrinutosti zbog potencijalnog razotkrivanja duboko ukorijenjenih veza između bezbjednosnih struktura i kriminalnih grupa”, ili o “pokušaju da se vrati kontrola iz neformalnih centara moći nad sektorom bezbjednosti”.

On će od premijera tražiti i da kaže da li Vlada posjeduje informacije koje možete podijeliti sa građanima, a koje ukazuju na pokušaje određenih političkih i kriminalnih struktura da kompromituju proces vetinga u cilju očuvanja sopstvenih interesa unutar bezbjednosnog sektora.

Poslanik FORCA-e, koja je dio koalicije Albanska alijansa, Ilir Čapuni će Spajića pitati zašto Vlada ne podržava decentralizaciju Javnog preduzeća za upravljaje morskim dobrom (JPMD) kada više klubova poslanika blagonaklono gleda prema toj inicijativi, ali i kakav je njegov stav o Novoj srpskoj demokratiji (NSD).

Poslanici su 26. juna uvrstili u dnevni red Skupštine predloge izmjena zakona kojim se tretira pitanje morskog dobra, kojima je predviđena transformacija JPMD, na čijem je čelu Mladen Mikijelj (NSD) u Vladinu agenciju za konsultacije i nadzor u vezi sa tim kako primorske opštine upravljaju sopstvenom obalom. Predlozi su u proceduru stavljeni 24. decembra prošle godine, ali ih je predsjednik parlamenta Andrija Mandić (NSD) do skoro držao u ladici.

Iz NSD-a se protive ovoj inicijativi, a kao odgovor su predložili i da opštine na sjeveru preuzmu od države upravljanje svojim prirodnim i ekonomskim bogatstvom.

Doskorašnji poslanik te stranke i predsjednik opštine Nikšić Marko Kovačević je 30. juna saopštio da opštine poput Nikšića, Pljevalja, Plužina, Rožaja i drugih treba da zauzmu jasan stav u pitanju upravljanja svojim prirodnim i ekonomskim resursima. Rekao je i da planira da inicira razgovore o ovom pitanju sa predsjednicima tih opština, od kojih je u dvjema na vlasti NSD (Nikšić i Pljevlja).

Njegovu inicijativu su podržale njegove partijske kolege – predsjednik Opštine Pljevlja Dario Vraneš i poslanica Jelena Božović .

Poslanica Socijalističke narodne partije (SNP) Slađana Kaluđerović će premijera tražiti izjašnjenje da li je zadovoljan radom institucija, posebno sudstva, u borbi protiv organizovanog kriminala, “imajući u vidu da su afere u koje su uključeni visoki funkcioneri bivšeg režima bez epiloga”.

Potpredsjednik Skupštine i poslanik Bošnjačke stranke Mirsad Nurković će šefa Vlade pitati u kojoj je fazi realizacija projekta ski centra na Štedimu, ali i koliko je budžeta za njega utrošeno, za koje radve su ove godine raspisani tenderi, koliko je još sredstava potrebno za završetak, da li se projekat odvija odgovarajućom dinamikom, da li su za njega zaiteresovani investitori, kao i kako izvršna vlast planira da obezbijedi održivost i funkcionalnost centra nakon završetka radova.

Poslovnikom je propisano da se premijerski sat održava jedanput mjesečno tokom redovnog zasjedanja. Jesenje zasjedanje traje od prvog radnog dana u oktobru do posljednjeg radnog u decembru, a proljećnje od prvog radnog u martu do posljednjeg radnog u julu. Da bi bila ispunjena “kvota” određena Poslovnikom, tokom jesenjeg zasjedanja neophodno je imati tri premijerska sata, a za vrijeme proljećnjeg pet.

Za vrijeme Spajićevog mandata trebalo da bude održano 13 sjednica posvećenih premijerskom satu, ali ih je bilo sedam.