Predstavljen projekat „LEAD2Growth“ u Nikšiću: Da se glas lokalne zajednice jasnije čuje

Predstavljen projekat „LEAD2Growth“ u Nikšiću: Da se glas lokalne zajednice jasnije čuje

Mreža za ruralni razvoj Crne Gore, u saradnji sa italijanskom organizacijom COSV i Agencijom za lokalnu demokratiju, na konferenciji koja je održana u Nikšiću, predstavila je projekat „LEAD2Growth“ koji ima za cilj razvijanje inovativnih inicijativa za ruralni razvoj koje bi pomogle unapređenju lokalnog socio-ekonomskog razvoja i stvaranje više mogućnosti za zapošljavanje, a sve u skladu LEADER pristupom.

LEADER pristup stavlja lokalne zajednice u centar procesa odlučivanja, osnažujući ih da aktivno učestvuju u rješavanju lokalnih izazova i oblikovanju sopstvene budućnosti, pri čemu Lokalne akcione grupe (LAG) igraju ključnu ulogu u razvoju lokalnih zajednica u ruralnim područjima, doprinose poboljšanju kvaliteta života i povećanju učešća zajednice u kreiranju i praćenju javnih politika, kako na lokalnom, tako i na nacionalnom nivou.

Prema riječima Slavice Delibašić, projekt menadžerke u Mreži za ruralni razvoj, ključne aktivnosti projekta su osnaživanje partnerstava između javnog, civilnog i privatnog sektora i pokretanje fonda za osnaživanje lokalnih zajednica i podršku minimum 15, kako je istakla, „održivih, zelenih inicijativa“.

U sklopu projekta , koji se realizuje u 15 opština na sjeveru i u centralnom regionu Crne Gore, biće formirane Lokalne akcione grupe.

Predsjednik Mreže za ruralni razvoj Crne Gore, Ratko Bataković, kazao je da je projekat „LEAD2 Growth“ zamišljen kao alat za jačanje lokalnog razvoja kroz pristup „odozdo na gore“, stvarajući tako prostor za veću participaciju zajednica i institucija na lokalnom nivou.

„Vjerujemo da upravo kroz saradnju i razmjenu znanja između lokalnih aktera, donosioca odluka i međunarodnih partnera možemo doći do konkretnih i održivih rješenja za izazove sa kojima se ruralna područja suočavaju. U narednim mjesecima, kroz niz aktivnosti projekta, nastojaćemo da pružimo podršku budućim lokalnim akcionim grupama, unaprijedimo kapacitete organizacija i institucija, i doprinesemo boljem umrežavanju svih aktera ruralnog razvoja“, poručio je Bataković.

Prema riječima Andrijane Rakočević, generalne direktorice Direktorata za ruralni razvoj u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, LEADER pristup promoviše održivi razvoj ruralnih područja, balansirajući ekonomski i društveni napredak sa zaštitom životne sredine.

„Njegov cilj je unapređenje razvoja zajednice i socijalnog kapitala kroz doprinos ekonomskoj, socijalnoj, kulturnoj i ekološkoj dobrobiti lokalnih zajednica. U tom procesu, važnu ulogu ima širok spektar partnera iz privatnog i javnog sektora, kao i valorizacija lokalnih resursa na nivou zajednice. Zahvaljujući ovom pristupu, glas lokalne zajednice jasnije se čuje. Na ovaj način efikasno se prezentuju i rješavaju specifične potrebe na lokalnom nivou, objedinjene kroz strategije lokalnog razvoja koje pripremaju LAG-ovi“, kazala je Rakočević.

Istakla je da su pripremljene izmjene i dopune Zakona o poljoprivredi i ruralnom razvoju, s ciljem uspostavljanja pravnog okvira koji će omogućiti formiranje lokalnih akcionih grupa u Crnoj Gori, jer je nedostatak tog okvira do sada bio glavni razlog zbog kojeg njihovo osnivanje nije bilo moguće, a da je do momenta akreditacije relevantnih struktura i početka implementacije Mjere 5, moguće iskoristiti sredstva dostupna u okviru Agrobudžeta. Kako je kazala, formiranje LAG-ova zahtijeva kontinuiran rad i angažman na svim nivoima, a značajan doprinos u kreiranju politika ruralnog razvoja dolazi od Mreže za ruralni razvoj koja resornom Ministarstvu pruža stručnu podršku i kvalitetne podatke sa terena.

Ana Marigeza, predstavnica delegacije Evropske Unije u Crnoj Gori, kazala je da se ruralna područja u Crnoj Gori i dalje suočavaju sa izazovima, poput ograničene infrastrukture i ekonomskih mogućnosti.

„Organizacije civilnog društva, uključujući i Mrežu za ruralni razvoj, daju glas raznolikom i često nedovoljno zastupljenim grupama unutar ruralnih zajednica. One mogu da osiguraju da razvojne strategije budu ne samo inkluzivne, već prilagođene stvarnim potrebama sa terena“, kazala je Marigeza.

Prema njenim riječima, civilno društvo djeluje kao most između zajednica i donosioca odluka, jer olakšavaju dijalog, podstiču partnerstva i grade povjerenje među različitim stranama.

„Civilno društvo ima ključnu ulogu u jačanju kapaciteta unutar ruralnih zajednica, kroz obrazovanje, obuke i resurse. Oni osnažuju lokalno stanovništvo da aktivno učestvuju u sopstvenom razvoju. U cijeloj Evropi LEADER pristup je podstakao inovacije i saradnju u ruralnim područjima kroz partnerstva i nove ideje. Sada je Crna Gora spremna da usvoji ovaj model“, uvjerena je.

A da bi se u potpunosti iskoristio pomenuti model potrebno je neformalno pretvoriti u formalno.

„Crnoj Gori je potreban pravni okvir koji prepoznaje ove grupe. To uključuje usvajanje zakonodavnih izmjena, poput izmjena Zakona o poljoprivredi. Napredak postoji, ali su potrebne brže akcije Vlade, kao i Ministarstva poljoprivrede“, poručila je Marigeza.

U sklopu konferencije organizovana je i panel diskusija na temu „LEADER pristup – izazovi i mogućnosti“.

Projekat „LEAD2Growth“ finansira Evropska unija.

U sklopu događaja potpisani su ugovori o dodjeli grantova u okviru prvog poziva za podršku civilnom društvu za doprinos lokalnom razvoju u Crnoj Gori u okviru projekta “YouSEED – Mladi istražuju ruralni razvoj kroz prizmu socijalne ekonomije”.

„Vrijednost projekta je oko pola miliona eura, a najveći dio ide na podgrantove. Komisija je odabrala 13 projektnih predloga koji će biti finasirani. Riječ je o inicijativama koje se odnose na socijalnu ekonomiju, socijalna preduzeća, ekološke i inovativne inicijative, digitalne, učešće mladih, jednom riječju nove inicijative koje se mogu naslanjati na socijalno preduzetništvo“, kazala je Sanja Mugoša iz NVO COSV, koja pomenuti projekat realizuje zajedno sa Agencijom za lokalnu demokratiju i Mrežom za ruralni razvoj, a partneri su im i Ministarstva rada, zapošljavanja isocijalnog dijaloga i 20 opština u kojima se projekat realizuje.

Poziv za dodjelu grantova je i dalje otvoren i rok za prijavu je 31. decembar ili do utroška sredstava. Iznos grantova je od 2.000 do 5.000 eura i namijenjen je organizacijama civilnog društva, socijalnim preduzećima i NVO koje imaju inovativne modele sa zajedničkim, ekološkim i socijalnim uticajem.

Projekat, koji traje 36 mjeseci, a sa realizacijom je počeo u januaru prošle godine, finansira EU, a kofinansira Ministarstvo javne uprave.