Potpisan memorandum za izgradnju terminala za uvoz tečnog prirodnog gasa; Abazović: Umanjuje se zavisnost od ruskog gasa

Potpisan memorandum za izgradnju terminala za uvoz tečnog prirodnog gasa; Abazović: Umanjuje se zavisnost od ruskog gasa

Predsjednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović je kazao da se radi o strateškom interesu Crne Gore, odnosno o projektu koji bi Luku Bar učinio prvim mjestom gdje će prirodni gas stići do Crne Gore

Predstavnici Vlade Crne Gore i američkih kompanija potpisali su danas memorandum u cilju početka realizacije dva energetska infrastrukturna projekta – izgradnja terminala za uvoz tečnog prirodnog gasa (LNG) u Crnu Goru, te instalacija termoelektrane na gas, čije bi snabdijevanje dolazilo preko terminala.

Projekti terminala i termoelektrane biće locirani u Luci Bar, a u memorandumu o razumijevanju se navodi da bi objekti sa radom mogli da počnu do kraja 2025. godine, a procjenjuje se da bi cijena projekta terminala bila u rasponu od 130 do 250 miliona eura, a termoelektrane između 200 i 500 miliona eura.

Memorandum u pogledu pružanja podrške unapređenju energetske infrastrukture su u vili „Gorica“ u ime Vlade potpisali premijer Dritan Abazović, a u ime američkih kompanija Enerflex Energy Systems i Wethington Energy, Fil Paj, odnosno Olin Vetington.

Oni nisu htjeli da govore o datumu početka radova i vrijednosti investicije, navodeći da to zavisi od mnogobrojnih faktora.

Abazović je kazao da se radi o strateškom interesu Crne Gore, odnosno o projektu koji bi Luku Bar učinio prvim mjestom gdje će prirodni gas stići do Crne Gore.

„Posebnost strateškog interesa je da Luku Bar učinimo mjestom gdje će se izgraditi LNG terminal i na taj način prirodni gas stići u Crnoj Gori. Energetska diverzifikacija je od suštinskog značaja za razvoj Crne Gore. Ona ima komponentu umanjenja zavisnosti od ruskog gasa, ovo je geopolitički značajno za nas, ali prije svega govorimo o tome da zemlja zna šta želi za narednih 10 do 50 godina. Dovesti kredibilne američke investitore je bilo skoro nemoguće u prethodnom periodu, a dovesti prestižne američke kompanije iz sektora energetike mislim da je velika stvar ne samo za Crnu Goru, nego i region“, rekao je Abazović.

Vetington je naveo da je energetska sigurnosti doprinosi dobro državi, a da je ovaj projekat upravo takav.

On je naglasio da Crna Gora u američkim kompanijama ima najboljeg tehnološkog partnera.

„Vjerujem da smo osigurali energetski temelj… Ovaj proces projekta je model o transparentnosti i dobrom upravljanju. Bio sam impresioniran jučerašnjom sjednicom Vlade, ja sam to uporedio sa procesima u SAD. Nisam siguran da bi taj nivo transparentnosti bio slučaj kod nas“, rekao je predstavnik američke kompanije.

Pajl, iz kompanije Enerflex Energy Systems, naveo je da je to preduzeće prisutno uglavnom u Sjevernoj Americi i da mu je veliko zadovoljstvo da sada radi sa Vladom Crne Gore.

On je naglasio da u projekat žele da posebno uključe lokalnu zajednici u izgradnji objekata.

Ambasadorka Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Džudi Rajzing Rajnke, koja je takođe prisustvovala potpisivanju memoranduma, kazala je da projekat donosi najbolje Crnoj Gori u dijelu tehnologije, opreme, znanja i vještina.

„Projekat će obezbijediti Crnoj Gori energetsku nezavisnost u periodu tranzicije na obnovljive izvore energije“.

Ona je naglasila da će projekat donijeti nova radna mjesta, te da se njima jača ekonomska saradnja između Crne Gore i SAD.