Poslanici završili raspravu o izmjenama Zakona o porezu na nepokretnostima, glasaće naknadno

Poslanici završili raspravu o izmjenama Zakona o porezu na nepokretnostima, glasaće naknadno

Poslanici su završili raspravu o izmjenama Zakona o porezu na nepokretnosti, kroz koje bi se poreske obaveze na parcele koje opštine koriste za poljoprivredu – umanjilo do 90 odsto, umjesto sadašnjih obaveznih 70 odsto.

Oni će se o ovim izmjenama naknadno izjasniti.

Izmjene Zakona o porezu na nepokretnosti su zatražili poslanici albanskih nacionalnih stranaka Nikola Camaj, Artan Čobi i Ilir Čapuni, a njima je predviđeno da opštine na nekretnine koje se koriste u poljoprivredi mogu, ali ne moraju, umanjiti poreske stope do 90 odsto poreske obaveze, dok u sadašnjem zakonu piše da moraju umanjiti poresku obavezu za 70 odsto.

To bi značilo da poreski obveznik, umjesto sigurnog umanjenja od 70 može imati umanjenje od 20, 10 ili nula odsto. Oni su podnijeli i amandman, kojim bi umanjenje od 20 do 90 odsto. Poslanici Pokreta Evropa sad su podnijeli amandmane kojima traže da bliže kriterijume za utvrđivanje poreza na nepokretnosti propisuje nadležni organ jedinice opštine.

Potpredsjednik Skupštine Nikola Camaj (Albanski forum) pojasnio je da su izmjene podnijeli radi fiskalnog unapređenja opština, jer je poreska obaveza od 70 odsto bila obavezna za poljoprivredu. To rješenje je kako kaže, smanjilo prihode opština a nije bilo jednakog poreskog tretmana jer neki neregistrovani nisu dobili olakšice.

Istakao je da se izmjenama dozvoljava opštinama da samostalno odlučuju o visini poreske olakšice, čime će fiskalnu politiku moći da usklade sa razvojnim ciljevima i omogućava fiskalnu decentralizaciju. Dodao je i da će se novi zakon primijeniti i na postupke koji još pravno nisu privedeni kraju.

„Za sprovođenje ovog zakona nisu potrebna dodatna sredstva iz budžeta države dok se stvaraju preduslovi za stabilnije budžete lokalnih samouprava i veći stepen fiskalne odgovornosti. Zakon je u skladu sa Evropskom poveljom o lokalnoj samoupravi i preporukama Savjeta Evrope koje se odnose na finansijsku samostalnost lokalnih vlasti“, naveo je on i dodao da na ovaj način dolazi do decentralizacije, ukidanja diskriminacije i podsticanja poljoprivrede.

Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Mihailo Anđušić je pitao da ne zna kako će Vlada reagovati na ove izmjene, te da misli da je izvršna vlast do sada već mogla da uradi određene izmjene, ali i da vjeruje da neće biti većih promjena za opštine.

„Ako nam je priča da imamo globalnu inflaciju, koja je potreba da uvećavamo rješenja poreza na nepokretnosti? Koja je potreba da uvećavamo račune za vodu? Manji prihod Vlade na građane je manjak na prihodovnoj strani i država ima ozbiljne probleme da funkcioniše u narednom periodu ukoliko smanji bilo koji namet. Ukoliko se smanji PDV na osnovne životne namirnice, voće i povrće, država bi mogla da omogući koliko je sjutra da plaćaju niže cijene, ali je jasno, neće jer ne može i jer bi bankrotirala“, te da su nameti na porez na nepokretnosti već veći 50 odsto.

Poslanik Nove srpske demokratije Velimir Đoković je naveo da povećanje cijene vode u Danilovgradu od 50 odsto, iako zvuči značajno, iznosi svega 30 centi više po kubiku. Naveo je da to nije samovolja kompanije, već predlog regulatora.

Anđušić je dodao da se teške odluke o poskupljenjima usluga u državnim kompanijama ne donose, jer partijski menadžeri u njima znaju da će ih koštati na narednim izborima. On je naveo da je to dugoročno loše po građane.

Poslanik Socijaldemokrata Boris Mugoša je naveo da javni poziv za članove Regulatorna Agencija za Energetiku i Regulisane Komunalne Djelatnosti nije bio sproveden na pravi način, te da je Delegacija Crne Gore to potvrdila i zatražila da se javni poziv opet sprovede i uskladi sa EU tekovinom.

“Kolege iz albanskih partija su u junu prošle godine predložile zakon, do danas je prošlo 11 mjeseci, Vlada od juna do danas ne daje mišljenje na predlog kolega. Od decembra do danas Vlada ne daje mišljenje na amandmane”, naveo je on i dodao da je mišljenje Vlade na amandmane Pokreta Evropa sad za istu temu, stiglo kroz 15 dana.

Tvrdi da se mora obezbijediti mišljenje opština odnosno Zajednice opština, jer se izmjenama utiče na njihove prihode.

Anđušić je naveo da je sjednica zakazana sinoć, dok je njen početak otkazivan više puta, te da je u parlamentu velika deorganizacija. Naglasio je da nije bilo ni sjednice Odbora za međunarodne odnose i iseljenike, zbog manjka kvoruma, što koči rad diplomata.

Na današnjoj sjednici će se raspravljati i o Zakonu o obeštećenju bivših drvoprerađivača su predložile Demokrate, sa ciljem da se ispravi nepravda prema radnicima koji su u tranzicionom periodu ostali bez posla u ovom sektoru.

Zakonom se predviđa sticanje prava na jednokratnu naknadu u visini od 12.000 eura za rješavanje socijalnih i finansijskih problema bivših zaposlenih radnika, koji su zbog stečaja ostali bez mogućnosti daljeg zaposlenja, ostvarivanja prava na puni iznos penzija i bez novca po osnovu socijalnih programa.