Porez i na spinove i dobitke u inostranstvu

Porez i na spinove i dobitke u inostranstvu

Porez na dobitke od igara na sreću treba da se računa kao porez po odbitku, odnosno na razliku između dokumentovanog rashoda i dobitka, kazali su iz Ministarstva finansija “Vijestima” bez objašnjenja kako bi se to primjenljivalo u kazinima i automat klubovima kada igrač tokom jednog neprekidnog perioda ima više uplata ili kada u kladionici ima više uplaćenih tiketa a jedan dobitni, i šta bi u tim slučajevima bio rashod.

Ovaj porez je trebao da se primjenljuje od 1. januara, ali priređivači, kojima je zakonom nametnuta obaveza da igračima obračunavaju ovaj porez i da mu ga oduzimaju od dobitka, to nisu uradili s obrazloženjem da je njegova primjena pravno i tehnički nemoguća.

Iz Ministarstva su na pitanja “Vijesti” kazali da se trebaju oporezovati i nagradni spinovi i druge nagrade koje priređivači daju igračima za lojalnost, kao i dobici koje građani ostvare tokom boravka u inostranstvu.

“Vijesti” su ova pitanja poslali početkom decembra prošle godine, ali su odgovore dobili tek 11. januara kada je već bilo jasno da se zakon ne primjenljuje i kada je o tome objavljen tekst. Ministarstvo je navelo da nema obavezu donošenja posebnog pravilnika.

“Vijesti” su tada pitale i na koji način će se određivati poreska osnovica za dobitke u kazinima i automat klubovima u slučajevima kada igrač tokom jednog neprekidnog perioda ima više uplata, a jedan dobitak i šta je u tom slučaju osnovica za obračun poreza.

“Poreski tretman dobitaka od igara na sreću ostvarenih u kladioničkim igrama u Crnoj Gori bazira se na porezu po odbitku, na oporezivi prihod koji predstavlja pozitivnu razliku veću od 300 eura između prihoda od igara na sreću i dokumentovanog rashoda od igara na sreću. Ukoliko ulog nije dokumentovan, u tom slučaju se rashod od igara na sreću ne priznaje, te je oporezivi prihod jednak ukupnom dobitku od igara na sreću”, naveli su iz Ministarstva.

“Vijesti” su pitale i da li će se i kako porez obračunavati na dobitke u nagradnim igrama, na besplatne spinove i nagradne uplate koje priređivači nude svojim igračima, kao i da li će e građani koji tokom boravka u inostranstvu ostvare dobitak od igara na sreću morati taj dobitak prijaviti poreskim vlastima u Crnoj Gori kako bi im se obračunao iznos poreza.

Iz Ministarstva su naveli da se nagradne igre ne oporezuju, ali da kada će davanja koja priređivač besplatno ustupa fizičkim licima koja nijesu zaposlena kod isplatioca imati tretman drugih primanja koja se oporezuju po stopi od 15 odsto.

Priređivači igračima povremeno daju takozvane besplatne spinove koji mogu da iznose i do 100 eura, a koje igrač ne može da podigne već samo da ih iskoristi u igrama. Po ovoj zamisli priređivač bi kada igraču pokloni ovaj spin morao od njega odmah u novcu da naplati 15 eura, a da sa ostalih 85 igrač može da igra.

Iz Ministarstva kažu da će građanin koji dobitak ostvari u inostranstvu u ovoj godini biti u obavezi da do kraja aprila 2026. podnese godišnju prijavu poreza na dohodak fizičkih lica, kao i da će o tome do tada napraviti pravilnik.

“Dobitnik će biti u obavezi da za svrhu priznavanja poreskog kredita uz godišnju prijavu poreza na dohodak fizičkih lica dostavi Poreskoj upravi i potvrdu o plaćenom porezu izdatu od nadležnog organa zemlje u kojoj je ostvaren oporezovani dohodak. Potvrda treba da sadrži opis izvora prihoda, iznos prihoda i visinu plaćenog poreza, i mora biti na jeziku te zemlje i na crnogorskom jeziku uz ovjeru sudskog tumača”, kazali su iz Ministarstva.

Ovo znači da bi građanin od tog priređivača u inostranstvu morao tražiti poresku potvrdu ili poreskih vlasti te zemlje, kao i da nakon povratka tu potvrdu ili tiket prevodi kod sudskog tumača pa dostavlja Poreskoj upravi.

“Vijesti” su pitale da li su obveznici ovog poreza i oni koji igrajući iz Crne Gore ostvare dobitak na inostranim sajtovima za igre na sreću, kao i da li će i na koji način poreske vlasti spriječiti prisustvo ovih inostranih sajtova u Crnoj Gori.

Iz Ministarstva su naveli da je prema Zakonu o igrama na sreću, zabranjeno učestvovanje u inostranim igrama na sreću za koje se ulozi plaćaju na teritoriji Crne Gore, u slučaju priređivanja igara na sreću putem interneta.

“Prema tome, igračima je zabranjeno da na teritoriji Crne Gore uplaćuju novac u inostranim igrama na sreću, pa ne mogu biti obveznici ovog poreza”, naveli su iz Ministarstva.