Popović: Prepoznati potrebu i važnost solidarnosti među ženama

Popović: Prepoznati potrebu i važnost solidarnosti među ženama

U Crnoj Gori je istinski važno prepoznati da je potrebno uvezivanje i solidarnost među ženama na svim ravnima društvenog djelovanja, sa ciljem jačanja i pozicioniranja žena na pozicijama moći i odlučivanja, poručila je kopredsjednica Ženskog kluba i potpredsjednica Skupštine Zdenka Popović.

Popović, kopredsjednice Ženskog kluba Skupštine Jelena Božović i Radinka Ćinćur, kao i članice Kluba, razgovarale su danas sa predsjednicom i osnivačicom organizacije WPL (Woman Political Leaders) Silvanom Koh-Merin, koja boravi u dvodnevnoj posjeti Crnoj Gori.

Kako je saopšteno iz Skupštine, sastanak je održan na temu „Uloga žena u politici u Crnoj Gori”.

„Popović je istakla da je istinski važno prepoznati potrebu i važnost uvezivanja i solidarnosti među ženama na svim ravnima društvenog djelovanja, a sa ciljem jačanja i pozicioniranja žena na pozicijama moći i odlučivanja“, kaže se u saopštenju.

Ona je rekla da bi se time garantovao kontinuitet u procesima koji bi vodili daljem ostvarivanju pune rodne ravnopravnosti.

Popović je naglasila da je suštinski važno ukazati i doći do alata čija bi primjena obezbjeđivala i snažnije doprinosila snaženju uloge žena u politici.

Kako je navela, posebnu pažnju treba usmjeriti u pravcu suzbijanja i sprječavanja svih vidova nasilja nad ženama.

Koh-Merin je podsjetila na činjenicu da WPL organizacija okuplja žene liderke, one koje su na različitim pozicijama odlučivanja.

Ona je istakla da analize i zaključci do kojih su došli jasno ukazuju na podatak da broj žena koje odlučuju nije srazmjeran ukupnom broju žena u populaciji.

„Kolizija u ovom smislu, kako je kazala Koh-Merin, dodatno ukazuje na potrebu daljeg djelovanja kako bi se statistika, a time i stvarno stanje u perspektivi značajno promijenili“, kaže se u saopštenju.

Koh-Mering je naglasila da su žene političarke te koje su pozvane i imaju moć da stvari kontinuirano mijenjaju.

Ona je podsjetila na analizu koju je radila njihova organizacija, a koja je ukazala na pravilnost da veće učešće žena u procesima odlučivanja doprinosi ostvarivanju parametara uspješnosti u sferama politike, ekonomije, finansija i da takvi trendovi pozitivno utiču na uspostavljanje i jačanje rodne ravnopravnosti.

„Koh-Merin je poručila i da ostvarenje krajnjih i zajedničkih ciljeva koji bi u budućnosti obezbijedili bolji položaj žena zahtijeva zajednički odgovor na postojeće stanje, te da je suštinski važno djelovati tako da problematika u svakom trenutku bude analizirana i rješavana izvan sfere takozvanih ženskih pitanja“, kaže se u saopštenju.

Ona je pozvala predstavnice Ženskog kluba Skupštine Crne Gore na uspostavljanje saradnje, poručivši da je organizacija na čijem je čelu u svakom trenutku spremna da podijeli zajednička iskustva i pozitivne prakse.

Božović je navela da su brojni izazovi sa kojima se žene političarke svakodnevno suočavaju, kako na nivou pojedinačnog, tako i u ravni djelovanja Ženskog kluba.

Ona je naglasila da žene političarke imaju dodatnu odgovornost da u svakom trenutku pronađu zajednički jezik, istraju na zajedničkom putu, te budu putokaz drugim ženama koje jesu ili sebe pronalaze profilišući se u sferama odlučivanja.

Božović je ocijenila da se procenat žena u politici neposredno reflektuje i na njihovo pozicioniranje na drugim važnim pozicijama koje bi obezbjeđivale pravo ženi da učestvuje i donosi odluke.

Ćinćur je, govoreći o kvotama zastupljenosti žena u politici i parlamentu, kazala da se statistika u tom domenu poboljšala, ali da mora biti dodatno unaprijeđena u korist žena.

„Ona je primijetila da su žene u značajnom broju zastupljene na pozicijama gdje se pripremaju materijali i iz perspektive struke definiše specifična problematika, te upravo to, kako je navela, potvrđuje tezu o stručnosti i kompetencijama žena“, kaže se u saopštenju.