Popis stanovništva, koji je juče i zvanično počeo, najbolje će nam, pored toga koliko nas je i koji smo, pokazati i koliko građana je napustilo Crnu Goru, a naročito sjevernu regiju.
Prema riječima potpredsjednika opštine Berane, Damjana Ćulafića , ovaj popis će pokazati da u je u ovom gradu, u odnosu na 1980. godinu, kada je u ovoj opštini bilo 43 hiljade žitelja, 50 odsto manje stanovnika.
Sličnog mišljenja je i predsjednik opštine Gusinje, Sanel Balić , koji je, u izjavi za RTCG , kazao da je ta opština, još 90-tih godina, pretrpjela konstantno iseljavanje.
„Sad smo došli faktički do minimuma“, požalio se Balić
Iako brojne opštone na sjeveru daju podsticajne mjere, koje nisu dovoljne bez pomoći države, to nije dovoljno da zadrži mlade. .
„Trudimo se da novim projektima, recimo ženskog preduzetništva, motivišemo preduzetnice da pokreću biznise i novac za to se svake godine uvećava. Subvencije za mlade preduzetnike je takođe jedna od konkretnih mjera. Opština daje svoj maksimum, ali bez veće podrške centralne vlasti ne možemo učiniti više od toga što radimo“, rekao je Ćulafić.
Njegov kolega iz susjednog Gusinja, Balić naveo je da je jedina mjera koju ova opština ima naknada za novorođenčad.
„Prošle godine je bila 100 eura, a sada je 300. Planiramo od naredne godine kreditne linije, gdje će opstina biti garant, da svaki naš građanin koji je zasnovao porodicu ovdje može uzeti novac za pokretanje biznisa“, dodao je Balić.
U Petnjici, za razliku od Gusinja, nude i konkretniju podršku.
Samir Agović , predsjednik ove opštine, tvrdi da pomažu mlade, studente, učenike i mlade bračne parove.
„Mislim da je najveća podrška to što rješavamo stambeno pitanje. Mislim da smo jedna od rijetkih opština koja je za kratko vrijeme zajedno sa dijaspotom uspjela da riješi stambeno pitanje za 20-ak porodica. U Petnjici imamo i vrtić koji je takođe besplatan“, kazao je on.
Pomoć ljudima koji se odluče da, uprkos svemu, ostanu pomažu i ljudi iz dijaspore.
„Imamo naše ljude iz dijaspore koji pomažu mlade bračne parove sa 1.000 eura“, pojasnio je Agović za RTCG.
NA kraju, koliko je bilo bitno da se popis ipak odži – najbolje svjedoči ovo pitanje, a šta će nam on pokazati – saznaćemo u narednim nedjeljema. No, ono što je sigurno jeste da ako se država odmah ozbiljno ne pozabavi pitanjem razvoja sjevera, naši mladi i dalje će, svakodnevno, ići ka zemljama Zapadne Evrope.