Iz gradskog budžeta je za podršku poljoprivredi i ruralnom razvoju Podgorice izdvojen trostruko veći novčani iznos od prošlogodišnjeg – 805.000 eura, kazala je juče rukovoditeljka Službe za poljoprivredu Zorica Pavićević, predstavljajući Program podsticajnih mjera Glavnog grada u toj oblasti.
Prema njenim riječima, za biznis ideje u poljoprivredi izdvojeno je 100.000, dok je za direktnu podršku stočarstvu i povrtlarstvu obezbijeđeno 75.000 eura.
“Za vinogradarstvo je izdvojeno 5.000, maslinarstvo 20.000, dok je za ribarstvo obezbijeđeno 10.000 eura. Ostali programi u poljoprivredi biće pomognuti sa 30.000 eura. Za ratarstvo je izdvojeno 5.000, a živinarstvo 20.000 eura. Podrška prerađivačima poljoprivrednih proizvoda iznosiće 50.000 eura. Osiguranje u poljoprivredi će, takođe, iznositi 50.000 eura…”, rekla je Pavićević.
Pravo na podršku imaju svi registrovani poljoprivredni proizvođači, a njena visina je, kako je rekla Pavićević, 70 odsto od ukupno prihvatljivih troškova.
Prema njenim riječima, podrška stočarima se dodjeljuje “poljoprivrednim proizvođačima koji posjeduju maksimalno devet krmača, ovaca ili koza”.
“Jednokratna podrška se dodatno isplaćuje i za muška grla bez obzira na starost, kao i za prasiće, jariće i jagnjad starosti do 60 dana u momentu podnošenja zahjeva. Za krmače 100 eura po grlu, prasiće sedam eura po grlu, ovce i jagnje po 15 eura… Za kozu i jare po 15 eura po grlu…”, kazala je.
Kada je riječ o voćarstvu, podrška voćarima se pruža ako “aplikanti imaju najmanje 300 sadnica”.
“A najviše 700 eura po zahtjevu… Podrškom je obuhvaćena hemijska analiza zemljišta. Podržaće se do četiri analize po zathjevu…”, istakla je Pavićević.
Kada je riječ o ribarstvu, rukovoditeljka Službe za poljoprivredu Glavnog grada tvrdi da ona može “ići i do maksimalnih 1.000 eura”.
Pravo na direktnu podršku prerađivačima poljoprivrednih proizvoda, kako je rekla Pavićević, imaju proizvođači koji “planiraju da ostvare pogone za preradu poljoprivrednih proizvoda, kao i oni koji žele da uđu u proces predsertifikacije, sertifikacije ili resertifikacije proizvoda…”.
Subvencije za osiguranje u poljoprivrednoj proizvodnji, kako tvrdi Pavićević, iznosiće 70 procenata ukupnog iznosa osiguranja.
“… A maksimalno 1.000 eura po domaćinstvu ili privrednom društvu, ukoliko aplikant nije aplicirao kod Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Ukoliko podnosilac zahtjeva ostvaruje pravo na podršku tog Ministarstva, podrška Glavnog grada iznosiće 20 procenata od ukupnog iznosa polise, do gore navedenog maksimalnog iznosa”, izjavila je.
Odbornik u Skupštini Glavnog grada Budimir Mugoša rekao je da je poljoprivredni budžet sjajan.
“Ali to ne znači da i ove godine nema propusta… Biznis ideja je sjajna. Podrška vinogradarstvu od 5.000 je izuzetno mala…”, kazao je Mugoša, dodajući da bi valjalo povećati podršku voćarstvu.
Jedan od prisutnih poljoprivrednika je rekao da maslinarima treba mlin da bi mogli raditi preradu i postizati “još bolje rezultate”.
Zamjenik gradonačelnika Boris Spalević je rekao da su mu očekivanja da se iskoristi budžet u što većoj mjeri.
“Ako nemamo dovoljno interesa, teško je pred Skupštinom Glavnog grada tražiti nova sredstva ako nijesmo iskoristili ona predviđena postojećim budžetom”, poručio je Spalević.
Rekao je da su novčana sredstva prenešena tamo gdje je najpotrebnije.
“Želim da tekuća godina bude uspješna poljoprivrednicima”, kazao je Spalević.