U Domu starih u Podgorici došlo je do ugrožavanja bezbjednosti korisnika, pošto je u tu ustanovu smješteno lice koje je imalo problem sa zavisnošću od alkohola, piše Dan.
On je vrijeđao korisnike i iznuđivao im novac, a pravio je i probleme zaposlenima. Pritom, pomenutu osobu je policija više puta privodila, bio je i u zatvoru, nakon čega mu je obezbijeđen institucionalni vid zaštite, odnosno smještaj u Domu starih posredstvom podgoričkog Centra za socijalni rad.
Sve je to konstatovano u izvještaju Ombudsmana, prenosi Dan.
“Rezultati ispitnog postupka ukazuju da je pomenuto lice kontinuirano remetilo kućni red, uznemiravalo korisnike Doma, zaposlene, stručne radnike i posjetioce svojim ponašanjem u očigledno alkoholisanom stanju. Uprava Doma je svjesna činjenice da on konzumira alkohol i ne poštujući pravila ponašanja u Domu često ga napušta. U skladu sa svojim kapacitetima obavljani su razgovori sa korisnikom ali bez vidnog rezultata, jer do promjene ponašanja nije dolazilo”, naveli su iz kancelarije Ombudsmana.
U Dom starih je zbog toga dolazila i policija, a jednom mu je određivan pritvor.
“Sporno ponašanje je nekoliko puta prijavljivano policiji koja je intervenisala, čak je korisniku u jednom momentu određen pritvor u trajanju od 10 dana. Uprava Doma je konstatovala da je ovom licu potreban smještaj, ali da mu se taj smještaj ne može obezbijediti u Domu starih Podgorica jer se radi o korisniku koji je značajno narušio proces rada u Domu, mir i sigurnost korisnika i zaposlenih, te da nije podoban za kolektivni smještaj, posebno imajući u vidu da Dom nema odjeljenje psihogerijatrije”, dalje dodaje Ombudsman.
No, kako ističu, Ministarstvo rada i socijalnog staranja nije pružilo podršku ustanovi, a samim tim ni zaštitu ostalim korisnicima Doma iz razloga što korisnik nije lišen poslovne sposobnosti.
“Činjenica da korisnik nema gdje da živi niti daje saglasnost da se smjesti u drugu ustanovu, ne može biti razlog za ostajanje u ustanovi u kojoj ugrožava druge korisnike. Prema dostavljenoj dokumentaciji, nadležni organi nisu preduzeli radnje za preispitivanje njegove poslovne sposobnosti, niti neku drugu radnju kako bi procijenili ovo lice na adekvatan način. Zaštitnik smatra da nadležni nisu preduzeli sve radnje i mjere iz svoje nadležnosti kako bi se za pomenutog korisnika pronašao smještaj u skladu sa njegovim psihičkim stanjem i eventualnom zavisnošću. U konkretnom slučaju izostalo je multidisciplinarno djelovanje različitih sektora”, navodi se u mišljenju Ombudsmana.