Nepoznata osoba nanijela je vatrenim pružjem rane u predjelu leđa jednom od pasa koji borave oko željezničke pruge u Podgorici, dok je drugi pas, sa kojim je ranjena ženka provodila vrijeme, vjerovatno usmrćen.
To je “Vijestima” rekla Ratka Tanjević, dugovodišnja volonterka u skloništu za napuštene životinje na Vrelima ribničkim, u podgoričkom naselju Konik. Tanjević već neko vrijeme i četiri sata dnevno radi u tom skloništu, gdje je, kako je redakciji saopšteno, privremeno zbrinut i ranjeni pas.
Da je ženka o kojoj vodi računa ranjena vatrenim oružjem, navedeno je i u izvještaju veterinara, u kojem se, nakon snimanja rentgenom, pored ostalog, potvrđuje prisustvo zrna od metka.
Slučaj nije prijavljen policiji, jer, kako su redakciji kazali volonteri, “neće ljudi da gube sate na prijave, koje mogu da izdvoje da pomognu psu”.
Dodali su i da je za podnošenje prijave neophodno povjerenje u sistem, da sada to nije slučaj, jer ništa nije preduzeto niti se bilo šta doznalo “ni za ubistvo vlasničkih pasa u Beranama…”, a navode i primjer višestrukog trovanja u podgoričkom naselju Tuški put, kada je u tri navrata stradalo sedam, osam pasa, a nakon čega je, dodaju, osumnjičeni pušten…
Ovih dana, aktivisti za zaštitu životinja negodovali su i zbog postupanja Osnovnog državnog tužioca u Rožajama, koji je, nakon što je policija privela osumnjičene zbog organizovanja borbi pasa, odlučilo da nema elemenata krivičnog djela.
ODT je to obrazložio time da su policijski službenici na osnovu prikupljenih obavještenja utvrdili da u konkretnom slučaju vlasnik pasa nije ugovorio bilo kakvu korist.
“Osnovno državno tužilaštvo je na osnovu svih prikupljenih obavještenja i informacija donijelo odluku da je u konkretnom slučaju riječ o prekršaju (čl. 51. st. 1. tač. 8. Zakona o zaštiti dobrobiti životinja). Ključni razlog koji je opredijelio dežurnog tužioca da se izjasni da je u pitanju prekršaj, a ne krivično djelo obučavanje životinja za borbe i organizovanje borbi životinja (čl. 309a Krivičnog zakonika Crne Gore), jeste činjenica da je za krivično djelo neophodno postojanje ‘koristoljublja’, odnosno činjenice da je ugovorena bilo kakva korist od borbe pasa, dok postojanje tog osnova ne postoji za slučajeve prekršaja. Kako su policijski službenici na osnovu prikupljenih obavještenja utvrdili da u konkretnom slučaju od strane vlasnika pasa nije ugovorena bilo kakva korist, to se dežurni tužilac izjasnio da je u pitanju prekršaj iz Zakona o zaštiti dobrobiti životinja”, saopštili su iz rožajskog tužilaštva.
Aktivista za prava životinja Nikola Jočić nakon toga saopštio je da će od Vrhovnog državnog tužilaštva, Tužilačkog savjeta i Savjeta za zaštitu životinja tražiti da iznesu svoj stav o pitanju organizovanja borbi pasa u Rožajama. On je u reagovanju koje je dostavio medijima naveo i da se na osnovu izjave organizatora i zlostavljača ne može utvrditi da li je borba pasa organizovana iz koristoljublja…
U vezi sa ženkom sa željeznice koja je ranjena vatrenim oružjem, Ratka Tanjević je “Vijestima” ispričala da je prethodno na lokaciji gdje je obično, na željeznici, nije bilo nekoliko dana:
“Nije je bilo šest, sedam dana. Voljela je da skita sa vlasničkim psom iz komšiluka. Kad sam došla, bila je nagrđena, rana užasna, mislila sam da je od sjekire. Povela sam je kod veterinara, snimili su joj leđa, sanirali ranu. Čudili su se od čega je rana, a nakon što su je snimili, snimak je pokazao da je u psa izbliza pucano iz sačmarice… Čudili su se i kako joj nisu pluća probijena, jer je pucano iz blizine. Zamislite samo tu bol i kroz šta pas prolazi, kroz šta je prošao… Druga joj nema, sigurno je negdje mrtav, jer se nisu razdvajali”, navela je ona.
Volonteri sumnjaju da je u pse pucano u naselju Stari aerodrom, jer su, kako navode, psi viđeni u tom dijelu grada, a sa željeznice su najčešće odlazili tamo.
“Ko šeta po Starom aerodromu sa puškom u ruci, gdje je zakon, gdje su nadležni, gdje mi živimo”, upitala je Tanjević.