Počinje školska godina; Savović: Štrajk upozorenja legalan i legitiman, prosvjeti potrebno vratiti etiku

Počinje školska godina; Savović: Štrajk upozorenja legalan i legitiman, prosvjeti potrebno vratiti etiku

Uprkos problemima koji su se održali od prethodnih godina, iz Ministarstva prosvjete saopštavaju da je sve spremno za nesmetan početak nove školske godine. Spremno dočekuju i štrajk upozorenja Sindikata prosvjete koji će se takođe održati danas, te napominju da su u stalnoj komunikaciji sa sindikatom i prosvjetnim radnicima.

“Prva stvar koja je nama bila u fokusu prilikom same najave štrajka jeste da je sve urađeno sa zakonom i na legitiman način. Stanje jeste takvo da se na njemu mora još raditi, te Ministarstvo prosvjete u ovom sastavu ima sluha za sve zahtjeve koji dolaze iz Sindikata i drugih NVO koje se bave pitanjima prosvjetno-obrazovnog sistema,” ispričao je Savović.

Ipak, ne umanjujući važnost novih zahtjeva Sindikata prosvjete, direktor podsjeća na poboljšanje uslova rada prosvjetara koje je postignuto upravo saradnjom Ministarstva i Sindikata. Protekle godine je zarada u prosvjeti povećana za 20%, a od prvog januara 2024. prosvjetne radnike sljeduje povećanje plate za još 10%. Savović napominje da je kao plod njihove saradnje došlo i do smanjenja normi.

Kao dodatni uspjeh aktuelnog Ministarstva prosvjete naš sagovornik navodi transparentnost, otvorenost ka javnosti i namjeru da se čitav sistem decentralizuje i depolitizuje. Ističe da su izmjene zakona o izboru direktora, kojim je odlučeno da direktore škola bira školski odbor, a ne ministar, značajan korak na tom putu.

Uprkos tome, ostaje još mnoštvo izazova sa kojima se prosvjeta, prosvjetni radnici, ali i učenici suočavaju. Jedan od problema na koji se u javnosti već duže stavlja fokus jeste prebukiranost škola u centralnoj i južnoj regiji.

“To je vrlo kompleskno pitanje. Plašim se kako je ono formulisano iz ugla javnosti i određenih struktura i predstavljeno kao paušalno pitanje koje pokušava da se jednostrano i nabrzinu riješi. U Podgorici, kao epicentru prebukiranih škola imate primjer gimnazije koja ima preko 2.000 učenika, imate određene prigradske škole koje ih imaju preko 1.500, ali isto tako imate škole u centru grada sa manjim brojem učenika. Prebukiranost škola u Podgorici i na primorju je isključivo proizvod usporenog ulaganja u infrastrukturu u prethodnom periodu, ali i nagle migracije. Ovo je pitanje koje se ne može riješiti preko noći, ne može se riješiti dekretom, Potebno je obezbijediti komforne učionice sa manjim brojem učenika zbog pedagoških normi i, gdje god je to moguće, izbjeći međusmjene,” poručio je predstavnik Ministarstva.

Savović podsjeća da aktuelna administracija ovo pitanje pokušava riješiti kroz proširenje kapaciteta, izgradnjom nove škole “Vladimir Nazor”, otvaranjem nove škole u Bijelom Polju, a u srednjeročnom budžetu su planirane još dvije nove škole i nova gimnazija u Podgorici. Međutim, napominje da će sve zavisiti od društveno-političke situacije.

“Ako bude situacija da se mogu obezbijediti ta sredstva u narednom periodu niko neće biti zadovoljniji nego ljudi iz Ministarstva i prosvjetni radnici, ali nije samo do nas. U međuvremenu nam ostaje da sa Sindikatom i sa drugim resorima tražimo smislene i održive odgovore na ovo pitanje.”

Prosvjetu kao jedan od najvećih sistema u državi oblikuju kako društvena, tako i aktuelna politička dešavanja. Aktuelni pregovori oko formiranja 44. Vlade Crne Gore i raspodjeli resora svakako bi mogli uticati na budućnost prosvjete u državi. Savović poručuje da ko god od političkih subjekata pretenduje da preuzme mjesta u Ministarstvu prosvjete mora imati fokus na kvalitet vaspitno-obrazovnog procesa i etiku prosvjetnih radnika.

“Kvalitet vaspitno obrazovnog sistema na svim nivoima, od predškolskog do univerzitetskog, počiva na etici. Nešto što smo mi odavno zaboravili, a šta sada pokušavamo manje ili više uspješno da vratimo, jesu neke vrijednosti u učionici. Postoje ogromna ograničenja i prepreke na tom putu. Svaka vaspitna i obrazovna ustanova mora da slijedi društvene norme i vrijednosti koje se javno promovišu. Ako su nam u društvu nejasne društvene norme, ne možete očekivati od nas iz učionice da formiramo i lansiramo neke nove. Etika prosvjetnih radnika mora biti nešto na čemu se radi. Daleko od toga da su prosvjetni radnici neetični, ali događaji oko mature i drugih slučajeva nas upravo na to pozivaju,” ispričao je Savović.

Aktuelna administracija će, kako kaže, i u narednom periodu težiti da dođe do etičnijeg i sa društvenim normama usklađenijeg obrazovnog sistema, ali i da dovede do veće usklađenosti srednjoškolskog i visokoškolskog obrazovanja sa potrebama tržišta rada.

“Izuzetno sam zadovoljan kako smo završili upisnu politiku za ovu školsku godinu. Mislim da po prvi put nakon dugog niza godina možemo da kažemo da je ona odrađena na način da se vodilo računa prije svega o potrebama tržišta i interesima naših učenika. Centar za stručno obrazovanje i mi smo pripremili i stavićemo na raspolaganje našim učenicima novih osam obrazovnih programa, tako da ćemo u srednjem stručnom obrazovanju imati oko 70 različitih programa. Takođe, ove godine ćemo se posvetiti aktivnijem odgovoru prema vršnjačkom nasilju. U saradnji sa Zavodom za školstvo je pripremljen čitav niz projekata sa kojima će se već krenuti od septembra, a velika novost je i asistent za suzbijanje nasilja,” saopštio je Slobodan Savović.