Penzioneri iz Bijelog Polja neće dozvoliti poskupljenje vode i neće odustati od zahtjeva da se uvećane cijene vrate na pređašnje stanje.
To su poručili iz Pokreta penzionera tokom protesta ispred zgrade bjelopoljskog Vodovoda “Bistrica”, koji je počeo juče u podne.
Penzioneri su, pored zahtjeva za prijem na razgovor kod direktora Vodovoda, najavili novi protest za 15 dana, ispred zgrade Opštine.
Predsjednik Pokreta penzionera Bijelo Polje Ivan Žunić je kazao da je nepravedno izjednačenje cijene za fizička i pravna lica.
“Gledajući cijene u Crnoj Gori, nemoguće je da Budva ima manje cijene vode od Bijelog Polja. Postoji ostvarena i stvarna cijena vode, razllika je ono što Opština subvencionira da bi se došlo do povoljnije cijene”, rekao je on.
Žunić je istakao da je penzionere okupila zajednička muka, jer materijalno ne mogu da izdrže povećanje cijene vode, koja vuče i ostala povećanja cijena.
“Mi razumijemo poslovanje Vodovoda koji radi u skladu sa prinicipima koji dolaze od Regulatorne agencije, ali treba i nas da shvate država i Opština, da naše realne mogućnosti su takve da naše porodice ne mogu da izdrže ovo poskupljenje. Vi dobro znate da komunalije iznose u prosjeku oko 100 eura u odnosu na penzije od 450 eura, što je veliki udar na budžet”, kazao je Žunić.
Suljo Adrović iz Nedakusa, zaseok Trumbarine, je istakao da je veći broj naselja u tom dijelu Nedakusa bez vode.
“Prije 14 godina urađen je vodovod za ovaj dio Nedakusa, urađen bazen, međutim većina nas nemamo vodu. Više smo bez vode nego što je imamo, a još na to dolazi nova cijena” istakao je Adrović.
Na slične probleme ukazao i mještanin Potkrajaca Veljo Kovačević .
“Tu smo kako bi iskazali nezadovoljstvo u vezi zadnjeg poskupljenja vode. Želimo da stavimo do znanja svima koji su tu odluku donijeli, da nijesmo zadovoljni”, kazao je Kovačević.
U ime organizatora, Pokreta penzionera Crne Gore, penzionere je pozdravio Svetozar Čabarkapa .
Direktor Vodovoda Esad Mahmutović je, objašnjavajući razloge za povećanje cijene vode za 2025. godinu, ranije kazao da vodosnadbijevanje uvođenjem regulatora od 2019. godine postala regulisana komunalna djelatnost.
“Po Zakonu o komunalnim djelatnostima, a u skladu sa EU standardima, od 1. januara 2025. godine cijene za fizička i pravna lica se moraju izjednačiti i koliko god se i ne slažem sa tim, zakon se mora poštovati. Napomenuo bih da su cijene prije uvođenja regulatora bile za fizička lica 0,25 eura po metru kubnom, i za pravna lica 1,35 eura po kubiku. Od 1. januara je jedinstvena cijena po zakonu 0,65 eura po metru kubnom. I dalje imamo jednu od najnižih cijena u državi. Na cijenu troškova vodovoda u mnogome uticao i Granski kolektivni ugovor, koji je Vlada potpisala sa Sindikatom novembra 2023. godine i visina plate koje zakonom moramo podići”, kazao je Mahmutović.