Pantelić: Ko ruši Vladu taj radi protiv učlanjenja Crne Gore u EU

Pantelić: Ko ruši Vladu taj radi protiv učlanjenja Crne Gore u EU

Novinar i analitičar Željko Pantelić ukazuje da svako ko pokušava da iz bilo kog razloga obori postojeću Vladu ili ugrozi vladajuću parlamentarnu većinu, radi direktno protiv glavnog političkog prioriteta Crne Gore, ulaska u EU, čak i ako su u pitanju najbolje namjere.

“Belgijsko predsjedništvo EU radi punom parom da IBAR bude spreman u aprilu, kako bi Podgorica već u junu mogla da zatvori jedno ili dva pregovaračka poglavlja. Moji izvori u Briselu su mi prenijeli da EU planira da zatvori četiri do pet poglavlja sa Crnom Gorom do kraja godine, pod uslovom da Vlada Milojka Spajića, vladajuća većina u Skupštini Crne Gore i pravosudni organi nastave da rade kao što su počeli”, kazao je Pantelić “Vijestima”, odgovarajući na pitanja kako će se odlaganje rekonstrukcije Vlade i neulazak koalicije ZBCG odraziti na usvajanje zakona potrebnih za IBAR.

Pantelić kaže da je BS sa eksplicitnom podrškom evropskih i američkih saveznika Spajićevoj Vladi, direktno dobila signal da prekine “pupčanu vrpcu” koja ju je vezivala za DPS i da uđe u rekonstruisanu Vladu.

“Ulazak BS u izvršnu vlast najviše odgovara Pokretu Evropa sad (PES) jer se tako smanjuje, uslovno rečeno, ucjenjivačka moć Demokrata i DNP-a”, ocijenio je.

Smatra da Spajić nema razloga da ne uradi obećanu rekonstrukciju Vlade i da je u njegovom interesu da ima sve konstituente u kabinetu: što ih je više to je njegova pozicija sigurnija.

“Takođe, nije u interesu PES-a da ide na nove izbore jer ova Vlada ne može da uvede Crnu Goru u EU, ali može da zatvori gotovo sva, ako ne i sva poglavlja u pregovaračkom procesu. Drugim riječima, ova Vlada i ova vladajuća većina, sticajem okolnosti, mogu da uđu kao najuspješnija i najznačajnija u istoriju Crne Gore”, kazao je.

Poručuje da bi valjalo da to imaju na umu svi partneri u 44. Vladi i da ne dozvole da im “drvo zakloni pogled na šumu”.

Pantelić ukazuje da belgijsko predsjetništvo želi da ostavi vidan trag u procesu proširenja tako što će tokom njihovog mandata početi proces zatvaranja poglavlja sa Crnom Gorom.

“U tom poslu imaju velikog saveznika u najvažnijim članicama EU koje bi da izbjegnu da mađarski premijer Viktor Orban pripiše sebi zasluge da je tokom njegovog predsjedavanja počeo proces zatvaranja poglavlja sa Podgoricom. Da bi Belgijanci bili u poziciji da ispune svoj cilj, Crna Gora mora da odradi sve što je dogovoreno u sljedećih nekoliko nedjelja iz tzv. evropske agende reformi”, objasnio je Pantelić.

Komentarišući sukob Demokrata i PES-a, Pantelić kaže da je aktuelna kriza proizvod političkog neiskustva premijera Spajića koji je iz neobjašnjivih razloga predao kompletan vojno-policijsko-bezbjednosni sektor Demokratama.

“(Aleksa) Bečič i (Boris) Bogdanović su kao mnogo iskusniji i utreniraniji političari objeručke prihvatili nesrazmjeran poklon i logično je da ne dozvoljavaju da se Spajić sad ponaša u dječijem stilu: ‘puj pike ne važi’. Ne vjerujem da će u skorijoj budućnosti u Crnoj Gori jedna partija kontrolisati ministarstvo odbrane, policije i bezbjednosne službe. To je anomalija, ona nije dobra za razvoj demokratskog društva i zato je treba što prije ispraviti”, rekao je.

Smatra da bi bila velika šteta da dođe do definitivnog razlaza između PES-a i Demokratske Crne Gore “jer su zajedno odličan politički antibiotik za stranke koje bi dalje da vode identitetske bitke budući da ne nasjedaju na njihove provokacije”.