Druga sjednica Komisije za unapređenje modaliteta odnosa Crne Gore i Republike Italije održana je danas. Tome je prethodila posjeta vladine delegacije Italiji na čelu sa potpresdjednikom Vlade dr Pavićevićem koji je istovremeno i predsjednik ove Komisije, saopšđtno je iz Vlade.
“Potpredsjednik Vlade, Srđan Pavićević podnio je Komisiji detaljan izvještaj o rezultatima posjete koja je realizovana krajem marta, naglašavajući da se shodno broju identifikovanih oblasti za saradnju, Komisija mora ekipirati za multisektorski pristup koji treba da uključuje i predstavnike privrednog i vanprivrednog sektora. Komisija je na današnjoj sjednici zvaničnom odlukom Vlade proširena sa joj dva člana”, navodi se u saopštenju.
Komisiji su se pridružili Dragutin Mitrović u ime Unije poslodavaca Crne Gore, predstavnik kompanije Terna Montenegro i nosilac počasnog priznanja Italije u oblasti privredne saradnje, kao i Ena Grbović, predstavnica akademske zajednice i profesorica na fakultetu Političkih nauka na UCG.
“Komisija je konstatovala da potencijalni opseg saradnje sa Republikom Italijom koja je po riječima g. Mitrovća ‘’unija izvrsnosti’’u kojoj je svaka regija lider u nekoj od privrednih ili vanprivrednih djelatnosti, podrazumijeva ovakav multidisciplinarni i multisektorski pristup koji do sada nije bio praksa”, kazali su iz Vlade.
Pavićević je još jednom pojasnio da je svrha postojanja ove Komisije ‘’strateški manevar u kome širimo platformu za ulazak u EU. Do sada smo bili dominantno oslonjeni na hrvatsku pomoć i usluge koje su bile i kvalitetne i dobronamjerne. Medjutim, poučeni iskustvima drugih zemalja koje su na tom putu imale bar po jednog iskusnog i uticajnog mentora, iz garniture osnivača EU, nama će Italija kao dobronamjerni komšija i prijatelj, enormno brzo obogatiti mapu puta novim i višim standardima koji će se vidjeti u pristupu rešavanju problema.’’
“On je takođe izložio planove i naredne korake u saradnji koji podrazumijevaju uzvratnu posjetu g. Tajanija, ministra inostaranih poslova Vladi Crne Gore kao i našu posjetu regiji Pulja”, dodaje se u saopštenju.
Kako bi svaki naredni korak u uspostavljanju saradnje bio ciljano osmišljen, što konkretniji i plodotvorniji, članovi Komisije su zaduženi da svako iz svog opsega odgovornosti i strateških prioriteta, kandiduju ideje i projekte kojima bi bila uspostavljena konkretna saradnja. Tako se moglo čuti da je Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija zainteresovano za saradnju u oblasti naučno-istraživačkih aktivnosti i projekata za ‘’plavi rast’’ kroz tzv. italijanske centre izvrsnosti, i posebno za saradnju sa Puljom u oblasti primjene strategije pametne specijalizacije. Ministarstvo finansija je već kandidovalo projekat podizanja kapaciteta finansijske policije i carinske kontrole, dok je ministarsvo Evropkih poslova kandidovalo temu podizanja kapaciteta u pogledu korišćenja evropskih fondova.
“Grbović je u ime akademske zajednice nagovijestila moguću saradnju u naučno-istraživačkoj oblasti, s posebnim akcentom na socijalne teme”, piše u saopšštenju.
Mitrović je u ime Unije poslodavaca istakao značjne prednosti u saradnji sa regijom Pulja koje se tiču regionalnih i prekograničnih projekata u oblasti poljoprivrede, energetike, ekologije i turizma, s obzirom na namjenske fondove Evropske unije koje je do sada uspješno korstila Albanija na bazi partnerstva sa regijom Pulja. Mitrović je takođe podsjetio da bi bilo potrebno da naše
“Ministarstvo vanjskih poslova finalizira procedure izdavanja/odobravanja radnih dozvola (matrikula) za naše pomorce, što je obostrani interes”, dodaju.
Predstavnik Ministarstva vanskih poslova je izrazio veliku zahvalnost Pavićeviću na stvaranju odličnih preduslova za izgradnju strateškog partnerstva sa Republikom Italijom koja nam može biti od neprocjenjive pomoći u podizanju standarda unutar brojnih oblasti, pokretanju investicionih ciklusa i jačanju veza sa EU.