Odloženo suđenje po tužbi Drakića za mobing

Odloženo suđenje po tužbi Drakića za mobing

Suđenje po tužbi za mobing Dušana Drakića protiv Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) odloženo je, rečeno je “Vijestima” iz juče Osnovnog suda.

“U predmetu tužioca Dušana Drakića protiv tuženog Agencije za sprečavanje korupcije, ročište koje je bilo zakazano za danas, odloženo je iz razloga što je tuženom postavljen privremeni zastupnik, kojeg je potrebno pozvati na sljedeće ročište, kako bi se upoznao sa spisima predmeta”, odgovorili su iz tog suda u vezi sa ročištem koje je bilo zakazano za juče ujutro.

Aktuelni vršilac dužnosti direktora Agencije je nakon podnošenja prijave o mogućoj zloupotrebi službenog položaja u radnim grupama te institucije disciplinski gonjen i sankcionisan, a tužbu za mobing podnio je početkom godine i tužbu za mobing protiv institucije kojom je tada rukovodila Jelena Perović.

Postupci protv Drakića u Agenciji počeli su dva mjeseca nakon što je podnio prijavu zbog postojanja sumnje o ugrožavanju javnog interesa koje upućuje na postojanje korupcije, dobio šturo obrazloženje od Agencije, u kojem se navodi da “nije došlo do ugrožavanja javnog interesa, koje upućuje na postojanje korupcije” i da “u slučaju da nijesam zadovoljan tim objašnjenjem isto mogu da prijavim Agenciji”.

“Dan nakon podnošenja prijave pokrenut je disciplinski postupak protiv mene i ubrzo nakon toga sam i suspendovan sa posla”, kazao je tada Drakić “Vijestima”.

Njegova prijava odnosila se, pored ostalog, i na nenamjensko trošenje novca kroz formiranje Radne grupe za utvrđivanje i sačinjavanje liste javnih funkcija, a u kojoj su bili Perović i njeni tada najbliži saradnici Nina Paović i Boris Vukašinović, ali i predsjednik bivšeg Savjeta Agencije Momčilo Radulović, ali i više tadašnjih načelnika sektora ASK-a.

Protiv Drakića, ali i protiv još desetak službenika u Agenciji pokrenuti su disciplinski postupci, koji su obustavljeni nakon izbora novog Savjeta te institucije.

Budžetska inspekcija je, kontrolišući Agenciju u februaru ove godine, pored ostalih nezakonitosti, našla da je novac nezakonito isplaćivan i po osnovu članstva u Radnoj grupi na koju je Drakić još 2023. godine upozoravao. Inspekcija je konstatovala da je nezakonito isplaćeno na hiljade eura po osnovu članstva u toj radnoj grupi.

Izvještaj Budžetske inspekcije poslat je u Specijalno državno tužilaštvo, a Jelena Perović uhapšena je sredinom aprila.

SDT je protiv nje 28. novembra podiglo optužnicu, a sumnjiče je za zloupotrebu službenog položaja i falsifikovanje službenih isprava. Optužnicom je obuhvaćena i Paović. U SDT-u sumnjaju da je Perović počinila više produženih krivičnih djela koja se odnose na zloupotrebu službenog položaja i falsifikovanje službene isprave. Tužioci terete Paović za dva produžena krivična djela zloupotreba službenog položaja i krivično djelo zloupotreba službenog položaja. Bivša direktorica bila je u kućnom pritvoru od sredine aprila do 4. decembra. Produžene su joj mjere nadzora – obaveza povremenog javljanja određenom državnom organu i privremeno oduzimanje putne isprave.

Ročište radi kontrole optužnice u slučaju protiv Perović bilo je zakazano za 18. decembar, ali je odloženo za 28. januar naredne godine nakon što je advokat Martinović u Višem sudu u Podgorici zatražio izuzeće sudije Zorana Radovića, jer je već ranije odlučivao o mjerama ograničenja slobode kretanja bivše direktorice ASK-a.

Perović je smijenjena sredinom avgusta, a tada je od Savjeta ASK-a tražila funkcionersku naknadu u narednih godinu i to u visini zarade koju je primala u posljednjem mjesecu prije prestanka funkcije. Na mjesto vršioca dužnosti postavljen je Drakić.