Imajući u vidu da svaki zaposleni u prosjeku provede 1/3 dana na radnom mjestu, jasno je koliko je sigurno i zdravo radno mjesto važno za očuvanje fizičkog i mentalnog zdravlja svakog zaposlenog. Samim tim, ključni cilj ovog dana jeste podizanje svijesti o zaštiti i zdravlju na radu, odnosno isticanje potrebe za preduzimanje daljih koraka u cilju sprječavanja povreda na radu, profesionalnih bolesti i bolesti u vezi sa radom, kazao je ministar rada i socijalnog staranja Admir Adrović na konferenciji pod nazivom „Zdravo radno okruženje kao osnovno pravo na radu“, organizovanoj povodom obilježavnja Svjetskog dana zaštite i zdravlja na radu.
On je istakao da je globalna pandemija takođe izazvala velike gubitke i donijela dodatni rizik za zaposlene, a pored direktnog uticaja na zdravlje ljudi izazvala je negativne ekonomske i socijalne posljedice.
„Da bi se postigao dalji napredak i unaprijedili uslovi za rad, mora se uticati na poboljšanje svijesti, kako među zaposlenima, tako i među poslodavcima. Zakon o zaštiti i zdravlju na radu i drugi akti koji prate zakon, propisuju odgovarajuće mjere koje zaposleni i “lakših” i “težih” poslova moraju znati i poštovati, a koje je sa druge strane poslodavac dužan da obezbijedi, jer je obezbjeđivanje sigurnog i zdravog radnog mjesta prioritet u radu Vlade Crne Gore“, naveo je Adrović.
Ministar je istakao da je zdrava, motivisana i zadovoljna radna snaga važna za socijalnu i ekonomsku dobrobit svake države i doprinosi većem zadovoljstvu zaposlenih, većoj produktivnosti i većoj zainteresovanosti za ostvarivanje organizacionih ciljeva i interesa.
„U suprotnom, nizak nivo zaštite i zdravlja na radu utiče na: sniženje motivacije, smanjenje radnog učinka, povećanje broja povreda na radu, bolovanja i invaliditeta“ , rekao je Adrović. Rezidentni koordinator UN-a u Crnoj Gori Peter Lundberg kazao je da se procjenjuje da u svijetu svakog dana umre 6.500 ljudi, usljed profesionalnih nesreća i bolesti. Svjetski dan bezbjednosti i zdravlja na radu pruža priliku za promovisanje efikasne implementacije zakonodavnog okvira kroz bolje razumevanje i jačanje saradnje između različitih zainteresovanih strana.
„U obezbeđivanju zdravstvenih i bezbednosnih standarda za sve radnike, svi imaju svoj dio odgovornosti: organizacije, sindikati, vlade, poslodavci i sektor javnog zdravlja. Ovaj dan služi kao podsjetnik na značaj saradnje između svih, u smanjenju povreda na radu, nesreća, bolesti i smrtnih slučajeva“ , kazao je Lundberg.
Direktorica Uprave inspekcijske poslove Crne Gore Ana Vujošević kazala je da je Zakon o zaštiti i zdravlju na radu koji je objavljen u Službenom listu Crne Gore broj 34/14 sa izmjenama i dopunama iz 2018. godine u potpunosti usklađen sa “Okvirnom direktivom” broj 89/391 i time stvorio pravni osnov za potpunu harmonizaciju sa EU acquis-em (akijem), a sa stanovišta Uprave za inspekcijske poslove još možda i važniju komponentu, a to je implementacija propisa iz ove oblasti, što je ujedno i zatvarajuće mjerilo za Pregovaračko poglavlje 19.
„Uz podršku Mežunarodne organizacije rada i Evropske Unije, Vlada Crne Gore je značajno unaprijedila rad inspektora kako u pogledu administrativnih kapaciteta, tako i u pogledu unapređenja načina i metoda rada, kao tehničke opremljenosti sa jedinstvenim informacionim sistemom, koji je povezan sa sistemima drugih državnih organa, sa automobilima, lap-topovima, mobilnim skenerima, štampačima itd.” , navela je Vujošević.
Svjetski dan zaštite i zdravlja na radu ustanovljen je 28. aprila 2003. godine, a koji ima za cilj globalno promovisanje važnosti primjene mjera zaštite i zdravlja na radu.