NVO Diši podnio je inicijativu koja, kako navode, pomaže herojima našeg društva, onkološkim pacijentima.
„NVO DIŠI želi da omogući svim onkološkim pacijentima besplatnu rehabilitaciju jednom godišnje u Institutu Dr Simo Miloševic. Kao ranjiva kategorija stanovništva, onkološki pacijenti svakako treba da imaju ovo pravo koje im država obezbjedjuje, ali nažalost trenutna situacija u normativnom segmentu nije ni propisala polaznu osnovu za to“, kazali su iz NVO.
U skladu sa navedenim, NVO DIŠI želi da inicira izmjenu Pravilnika o medicinskim indikacijama.
„Inicijativa se odnosi na izmjenu, odnosno dopunu navedenog Pravilnika u čl. 5. st. 2, tako sto ce se dodati alineja 5 koja ce jasno definisati i uputiti komisiju onkologa na navedeni član i koja će u krajnjem odobravati besplatnu rehabilitaciju jednom gosišnje u Institutu Dr Simo Milošević, svim licima čija klinička slika sadrži neku vrstu maligne bolesti. Inicijativa je da trajanje te rehabilitacije bude do 21 dan, te da onkološki pacijenti imaju potpuno jednak tretman kao i drugi pacijenti u Crnoj Gori.Napominjemo da je cilj da ovako ranjiva kategorija društva prolazi kroz sto manje administrativnog opterećenja koji je uz preduge liste čekanja na preglede jedan od glavnih problema na koji apeluju godinama unazad.Ovu inicijativu smatramo apsolutno neophodnom uzimajući u obzir ni malo jednostavan proces lijecenjakroz koji prolaze kako hemoterapije tako i terapije zračenjem“, navode u saopštenju.
Ne treba napominjati da sam Ustav Crne Gore u čl. 6 predviđa: „Zabranjena je svaka neposredna ili posredna diskriminacija, po bilo kom osnovu.“
„Na način sto nije uopste u Pravilniku propisana komisija onkologa, vjerujemo da su onkoloski pacijenti na startu diskirminisani. Ustav u čl. 69 jemči i sljedece: „Svako ima pravo na zdravstvenu zaštitu.“ Iz prakse i ovoga sto Ustav propisuje, zaključujemo da se prema onkološkim pacijentima postupa kao prema pacijentima drugog reda, sto je nedopustivo.
„Vjerujemo da ćete imati razumijevanja i da ćete uzeti u obzir navedene norme iz najviseg pravnog akta, ali i prakse i postupanja prema onkološkim pacijentima. Stoga, ocekujemo da se izjasnite o našoj inicijativi u zakonom predvidjenom roku, te da cete kao nadlezni resor sto prije formirati radnu grupu za izmjenu Pravilnika“, zaključuje se u saopštenju.