Nurković: I ova godina je OPOMENA da je promašaj ulaziti u zimsku sezonu bez sistema za  VJEŠTAČKO osnježavanje

Nurković: I ova godina je OPOMENA da je promašaj ulaziti u zimsku sezonu bez sistema za VJEŠTAČKO osnježavanje

Iako je decembar obećavao da će zimska sezona biti uspješna, kiša i toplo vrijeme nijesu išli na ruku skijalištima. Predstavnici Skijališta u emisiji Vikend na Gradskoj ističu da ove godine, konačno, moraju krenuti u vještačko osnježivanje. Do tada biće završen jedan vrijedan projekat – Ski-centar Štedim koji će, kako kažu, predstavljati pravi dragulj među planinama.

Tek na pola kalendarskog puta najhladnijeg godišnjeg doba, a turistički poslenici su već zabrinuti. Optimistične najave „okopnile“ su prije 15 dana.

„U januaru i decembru je svega 15 skijaških dana ostvareno na skijalištu Kolašin 1600. Da se taj trend nastavio tada do dana današnjeg mi bismo vjerovatno imali i danas rekordnu sezonu. Međutim, nedostatak sniježnih padavina je nama napravio određene probleme u samom funkcionisanju a vjerujem da će nas narednih dana poslužiti dobro vrijeme pa ćemo nastaviti tu sezonu. Ali, već opada interesovanje za skijanjem, jer dolaze nam topliji i duži dani. Nadamo se da će moći vikednima da se spasi ono što se spasiti može“, kazao je Dženis Nurković iz Skijališta Crne Gore.

Vikendima su se nadali i minulih godina, pa u preduzeću Skijališta Crne Gore sada najavljuju da će do kraja godine instalirati sistem za vještačko osnježavanje.

„Nadamo se da se to može desiti u narednoj godini, odnosno u ovoj sad. Međutim opomena nam je i ova i ona prethodna godina da dalje ulaziti u zimsku sezonu bez tog sistema je promašaj i veliki gubitak, ne samo za naše društvo, kao firmu, već i za opštinu Kolašin i sve te opštine koje gravitiraju u blizini ski-centra i za sve u Crnoj Gori“, naveo je Nurković.

Da je Crna Gora bogom dana za skijanje potvrđuje planina Turjak i skijalište u izgradnji Štedim čija izlazna stanica se nalazi na 2.119 metara, što je čini najvisočijom u Crnoj Gori. Iako je počelo da se gradi prije skoro pet godina, do vrha se može samo motornim sankama.

„Kada nigdje snijega nema u regionu, govorim o prirodnom snijegu, ili ga ima malo, na ovom prostoru ima preko 1.20 prirodnog snijega. Taj ski-centar je nešto što je svijetla tačka zimskog turizma ali i ljetnjeg na sjeveru Crne Gore. Govorim o ski-centru koji je počeo 2019. godine da se radi. Do današnjeg dana tu je uloženo oko 25 miliona eura. Riječ je o ski-centru sa nevjerovatnim potencijalima i može parirati svim ski-centrima u regionu“, istakao je Nurković.

To što imaju Rožaje, Hajla i Turjak, Nurković je sročio u tri knjige kako bi slikom i riječju kroz autentične fotografije i specifičnu arhitekturu podsjetio na neka stara vremena okovana snijegom, ali i poznata imena zapisana u olimpijskim knjigama.