Broj osoba sa invaliditetom i korisnika raznih vidova socijalne pomoći na sjeveru Crne Gore rapidno raste proteklih godina i nesrazmjerno je veliki u odnosu na mnogo veće gradova, što ukazuje na veliki broj prevara i štetu po državni budžet od nekoliko desetina miliona eura godišnje, koju niko ne kontroliše niti pokušava da spriječi.
To pokazuju zvanični izvještaji ali i dokumentacija koju su “Vijesti” dobili od više sagovornika iz centara za socijalni rad i ministarstva za socijalno staranje. Rekorder po broju osoba sa invaliditetom, korisnika drugih naknada po osnovu tog invaliditeta, tuđe njege i pomoći i drugih sličnih primanja je Rožaje, gdje više od polovine stanovništva koristi neka socijalna primanja i naknade.
Sagovornik “Vijesti” koji je dostavio dokumentaciju i podatke uz zahtjev da mu se ime ne pominje, ukazao je na drastičan primjer da su osobe sa invaliditetom iz Rožaja samo u februaru prikazali da su imali 10.147 putovanja za koja su im subvencionisane karte i troškovi putovanja u iznosu od 700 hiljada eura. U Podgorici koja ima devet puta više stanovnika nego Rožaje ova subvencija u istom mjesecu iznosila je 90 hiljada eura, a u Kotoru, koji ima isti broj stanovnika kao Rožaje, 5.779 eura.
U 2016. godini osobe sa invaliditetom iz Rožaja mjesečno su koristile subvencije za oko sto putovanja, a sada je ta brojka porasla za sto puta. Ukupno u toj godini je za Rožaje isplaćeno 75 hiljada eura, a sada je ta cifra u jednom mjesecu bila deset puta veća.
U Crnoj Gori od 2008. godine postoji poseban zakon koji se zove Zakonu o povlastici na putovanje lica sa invaliditetom, prema kojem ove osobe imaju pravo da za 12 putovanja godišnje u autobuskom i željezničkom saobraćaju na teritoriji Crne Gore dobiju subvenciju u iznosu te karte. Da bi ostvarili pravo, treba da podnesu kartu koju su kupili. Takođe pravo na naknadu u visini cijene karte imaju i ako putuju svojim vozilom, pri čemu je potrebno da podnesu svoju izjavu da su putovali. U oba slučaja imaju pravo na subvenciju troškova i za saputnika, kao i za troškove putarine.
Kako je u međuvremenu broj osoba sa invaliditetom i korisnika tuđe njege porastao za pet puta i kako skoro svi iskoriste maksimalan broj putovanja na najudaljenijim destinacija, drastično je porastao iznos isplaćenih subvencija po ovom osnovu.
Koliko se ova humana ideja pretvorila u organizovanu prevaru i pustošenje državne kase, pokazuju uporedni podaci. U februaru 2016. zahtjev za subvenciju karte predalo je ukupno 100 osoba iz Rožaja kojima je tada isplaćeno 4.637 eura, a u istom mjesecu ove godine 1.040 osoba sa invaliditetom iz tog grada je napravilo ukupno 10.147 putovanja za koje su im isplaćene subvencije od 700.008 eura.
“Riječ je o višestrukim prevarama u koje je uključeno više državnih institucija od ljekarskih komisija do onih koji bi trebali da ih kontrolišu, ali niko ništa neradi i pored više prijava i ukazivanja na probleme. Kako je moguće da u gradu veličine Rožaja sa 23 hiljade stanovnika imamo preko četiri hiljade osoba sa teškim invaliditetom i kako je moguće da to nikome nije sporno. Većina tih osoba i ne živi u Rožajama, što se može vidjeti iz perioda podizanja naknada i predaje zahtjeva za subvencije. To se dešava u periodima kada obično dolazi dijaspora – za praznike i tokom ljetnjih odmora. Tada se podigne novac koji im je u međuvremenu uplaćivan i vrate se u zapadnu Evropu gdje žive i rade”, kazao je sagovornik “Vijesti”.
On navodi i da se isplata subvencija za 10.147 putovanja rožajskih osoba sa invaliditetom, većinom odnosi na zahtjeve koji su predati u januaru tokom boravka dijaspore.
“Iz zahtjeva se može vidjeti da je većina u tom periodu od dvije sedmice obavila svih 12 putovanja na čije subvenciju imaju pravo tokom jedne godine. Ima slučajeva da su se putovanja dešavala dan za danom, odnosno da je na novo putovanje krenuo prije nego što se mogao vratiti sa prethodnog. Skoro svi su vodili i pratioca, za kojeg takođe važi subvencija, a skoro svi su putovali na relaciji Rožaje – Herceg Novi jer je za nju najskuplja domaća karta koja se može dobiti na Autobuskoj stanici u Rožajama. Ne moraju više ni da se muče na lažno izdatu autobusku kartu već samo napišu izjavu da su 12 dana putovali svojim autom Rožaje – Herceg Novi i podignu hiljadu eura. Zakon ne propisuje nikakav oblik kontrole i kada je to otkriveno došlo je do drastičnog rasta broja ovih putovanja”, kazao je sagovornik “Vijesti”.
Prema podacima o mjesečnim isplatama, u januaru ove godine je za četiri hiljade putovanja osoba sa invaliditetom iz Rožaja isplaćene subvencije od 263 hiljade eura, a u martu za 1.748 putovanja 106 hiljada eura.
U martu je za putovanja osoba sa invaliditetom iz svih opština isplaćeno 685 hiljada eura, a u februaru 1,52 miliona od čega samo za Rožajske 700 hiljada a za sve ostale 852 hiljade.
Slično se dešava i u drugim opštinama na sjeveru, u nešto manjem obimu. U februaru je za 1.479 putovanja osoba sa invaliditetom iz Plava isplaćeno 83 hiljade eura, dok su istovremeno iz duplo većeg Tivta subvencionisana 72 putovanja sa 5,8 hiljada eura.
U Bijelom Polju su u februaru plaćene subvencije za 2.205 putovanja osoba sa invaliditetom u iznosu od 116 hiljada eura, dok je u Podgorici koja ima skoro pet puta više stanovnika bilo 1.834 subvencionisana putovanja sa 90 hiljada eura.
U Beranama (bez Andrijevice i Petnjice) isplaćene su u februaru subvencija za 1.549 u iznosu od 83 hiljade eura. U Budvi koja ima tri hiljade stanovnika više od Berana, isplaćene su subvencija za 151 putovanje sa 8,9 hiljada eura.
U Pljevljima su u februaru isplaćene subvencije od 74 hiljade za 1.136 putovanja, a u Kotoru sa skoro istim brojem stanovnika 5,7 hiljada eura za 135 putovanja.
Broj korisnika dodatka za njegu i pomoć u Rožajama u 2016. godini iznosio je mjesečno od 657 do 728, a sada u martu je bio 3.385, odnosno porastao je za pet puta. U 2021. godini bilo je u Rožajama 1.100 korisnika tuđe njege i pomoći, a rekord je bio u septembru 2023. godine kada je broj tih korisnika narastao na 4.011 teških invalidnih lica kojima je potrebna njega i pomoć drugog lica. Nešto manji rast korisnika tuđe njege i pomoći postoji i u drugim opštinama na sjeveru.
Naprimjer, Rožaje, Bijelo Polje i Berane sa ukupno 85 hiljada stavnika imaju 10,5 hiljada korisnika tuđe njege nego Podgorica sa 200 hiljada stanovnika tek 7,7 hiljada korisnika ove naknade.
Dodatak za lična invalidninu sada iznosi 318,94 eura, osoba koja nije korisnik prava na dodatak za njegu i pomoć na ime lične invalidnine dobija 201,97 eura, dodatak za njegu i pomoć iznosi 93,57 eura, roditelj/staratelj korisnika prava na ličnu invalidninu mjesečno prima 276,34 eura. Za nezaposlene osobe sa invaliditetom naknada od Zavoda iznose od 260 do 450 eura, plus penzioni doprinosi na taj iznos.
“Zašto nadležni ni nakon više dojava, ne preduzima nikakve mjere u cilju spriječavanja evidentnih kršenja zakona, etičkih normi i principa? Zašto se na javnim raspravama gdje je učestvovao i ministar prilikom ponovnog ukazivanja na korupciju u Rožajama, bukvalno ućutkuju lica koja ukazuju na problem? Zašto na pitanja lokalnih medijskih kuća na temu korupcije u Rožajama, nikad nisu dobijeni odgovori? Da li su svjesni da oni na ovakav način omalovažavaju stvarna lica sa invaliditetom”, kazao je sagovornik “Vijesti”.
On ukazuje da postoje nelogičnosti i kod broja korisnika drugih naknada koje se isplaćuju preko centara za socijalni rad.
“Nije normalno da Rožaje, poslije Podgorice, ima najveći broj korisnika dodataka za djecu – ukupno 743 u iznosu od 107.399 eura mjesečno. Nije logično ni moguće da Rožaje sa 23.000 stanovnika ima korisnika materijalnog obezbjeđenja kao i Podgorica od 200.000 stanovnika, gdje im se u Rožajama po toj osnovi uplati 126.551 eura mjesečno. Definitivno nije normalno da je broj korisnika subvencija za putovanje u Rožajama veći u februaru nego zajedno u Podgorici, Nikšić, Baru, Kotoru, Herceg Novom, Danilovgradu i Cetinje. Kako je moguće da stvarne osobe sa invaliditetom iz ostalih opština ne koriste pravo na putovanje, a Rožajski svaki dan putuju u Herceg Novi i nazad i tako 12 dana uzastopno. Kome politički odgovara da se to ne kontroliše, da traje godinama uz povećanje broja ‘korisnika’ i da se godišnje kradu desetine miliona eura”, pitao je sagovornik “Vijesti”.
“Vijesti” su Centru za socijalni rad u Rožajama poslali pitanja u vezi nevjerovatnog rasta broja korisnika subvencija za putovanja, osoba sa invaliditetom i korisnika tuđe njege i pomoći, i kako ih kontrolišu, ali nisu dobili odgovore.
Broj korisnika tuđe njege i pomoći (teških invaliditeta) u martu ove godine ukupno je iznosio 38 hiljada, što je za 20 hiljada više nego prije pet godina.
Dok iz Centra za socijalni rad iz Rožaja nisu odgovorili na pitanja, direktor beranskog, gdje takođe postoji značajan rast broja osoba sa invaliditetom i korisnika raznih pomoći, Petar Pajković kaže za “Vijesti” da se radi o korisnicima koji su na osnovu mišljenja socijalno-ljekarske komisije ispunili uslove.
“Centar je dužan da svakom građaninu koji podnese zahtjev i ispunjava zakonske kriterijume omogući ostvarivanje prava, bez diskriminacije i u skladu sa načelima jednakosti i zakonitosti”, kazao je Pajković.
Na pitanje na koji način se država u ovim slučajevima štiti od prevara i na koji način kontrolišu korisnike, on navodi da radi sprječavanja eventualnih zloupotreba, Centar sprovodi redovne godišnje revizije korisnika prava na materijalno obezbjeđenje, kao i terenske provjere kada postoji sumnja na promjene koje mogu uticati na ostvarenje prava.
“Takođe, korisnici su zakonski obavezni da prijave svaku promjenu koja može uticati na ostvareno pravo.U slučajevima kada se utvrdi da korisnik više ne ispunjava uslove, Centar donosi rješenje o obustavi prava, a ukoliko se utvrdi da je došlo do zloupotrebe, pokreće se postupak povraćaja sredstava”, kazao je Pajković moguće kontrole kod korisnika meterijalnog obezbjeđenja navodeći i da je njihov informacioni sistem povezan sa MUP-om, Poreskom, Katastarom,… i da automatski detektuje promjene kod ovih korisnika.
Na pitanje kako provjeravaju zahtjeve za plaćanje povlastica za putovanja osoba sa invaliditetom, Pajković navodi da u skladu sa Zakonom o povlastici na putovanje lica sa invaliditetom, sprovodi postupak odobravanja i isplate naknade na osnovu uredne dokumentacije i važećih rješenja o pravima iz socijalne zaštite.
“Isplate se vrše isključivo po osnovu ostvarenih i dokazano realizovanih putovanja, propisanih gore navedenim Zakonom”, kazao je Pajković.
Kako utvrditi da je neko putovao svojim automobilom ako je jedini dokaz njegova izjava o tome.