Nova pravila NATO-a: Da li Crna Gora može da izdrži 300 miliona evra za odbranu?

Nova pravila NATO-a: Da li Crna Gora može da izdrži 300 miliona evra za odbranu?

Američki državni sekretar Marko Rubio izjavio je da će sve članice NATO-a do Samita u junu usaglasiti novi cilj – da svaka zemlja izdvaja čak pet odsto svog bruto domaćeg proizvoda (BDP) za odbranu tokom naredne decenije. Među 32 članice Alijanse nalazi se i Crna Gora, koja bi, ukoliko ovaj prijedlog postane obavezan, morala da gotovo utrostruči svoja sadašnja izdvajanja za vojsku.

Za malu državu sa svega 620.000 stanovnika, ovo bi značilo godišnja ulaganja od oko 300 miliona evra samo u vojni sektor – što je ogroman finansijski teret za crnogorski budžet.

Trenutno Crna Gora izdvaja oko 1,7% BDP-a za odbranu, što je približno 100 miliona evra. Skok na 5% bio bi finansijski udar koji bi građani osjetili a pitanje je da li bi se to smanjenje odrazilo u ulaganja u ključne sektore – zdravstvo, obrazovanje i socijalnu zaštitu.

Dok zdravstvene ustanove vape za obnovom, škole se suočavaju sa manjkom kadra i zastarjelom opremom, a mladi masovno napuštaju zemlju, otvara se pitanje prioriteta.

Da li Crna Gora zaista treba da izdvaja stotine miliona za vojsku – ili bi taj novac bio korisnije uložen u doktore, učitelje i infrastrukturu?

NATO standardi i savezničke obaveze su važni, ali građani s pravom postavljaju pitanje: ko štiti interese običnih ljudi dok se milioni troše na oružje? U zemlji u kojoj su plate i penzije i dalje ispod evropskog prosjeka, ovakva odluka može izazvati i političke i socijalne posljedice.

Vlada Crne Gore i Skupština bi morale jasno da se odrede – hoće li slijepo pratiti naloge velikih sila, ili će braniti ekonomski interes sopstvenih građana?