Ništa od zajedničke „deklaracije o miru“ – ni svi iz Vlade ne bi parafirali Spajićev „Barometar 26“

Ništa od zajedničke „deklaracije o miru“ – ni svi iz Vlade ne bi parafirali Spajićev „Barometar 26“

Ako premijer Milojko Spajić (Pokret Evropa sad) ponudi parlamentarnim partijama na potpis “Barometar 26”, platformu o zajedničkim obavezama za okončanje pregovora s EU, taj dokument neće parafirati ni svi konstituenti njegove vlade.

To proizilazi iz odgovora dijela tih političkih aktera, koje su “Vijesti” pitale, između ostalog, da li bi potpisale predstavljenu platformu, te u čemu je njena svrha ako se dio njenog sadržaja, odnosno većina već nalazi u koalicionom sporazumu činilaca Vlade. U njemu se zagovaraju podrška EU integracijama, jačanje regionalne saradnje, izostanak podrške aktima koji unose tenzije u društvu…

Predstavnik Albanskog foruma i ministar javne uprave Maraš Dukaj rekao je listu da se ta koalicija upoznala sa sadržajem “Barometra 26”, ali da nikad neće potpisati “bilo koji dokument kojim bi se narušila načela i principi sporazuma o formiranju 44. Vlade, odnosno abolirali oni koji nijesu poštovali te principe”.

“Ne zato što imamo nešto protiv bilo koga, nego zato što je jedna politička grupacija pokazala da za njih potpis i riječ ne znače ništa”, poručio je.

Dukaj je time aludirao na partnere iz izvršne vlasti – savez “Za budućnost Crne Gore”, odnosno nekadašnji Demokratski front (DF), s kojim Albanski forum otvoreno “ratuje” već mjesec i po, i čijeg jednog od lidera i šefa Skupštine Andriju Mandića optužuje za širenje mržnje.

Nakon što je u oktobru jedan od čelnika Albanskog foruma i potpredsjednik Vlade Nik Đeljošaj izjavio da bi izmjene Zakona o državljanstvu, što zagovara bivši DF, naišle na “žestok odgovor”, ta koalicija mu je replicirala riječima da se, “ako nastavi da prijeti”, može desiti da “bude izbačen iz Vlade”. Đeljošaj je odgovor adresirao Mandiću, rekavši da ima “problem s prevarantima koji se pozivaju na nacionalno”, poručivši mu: “Zadnja ti je opomena”.

Verbalnog puškaranja bilo je i proteklih dana, nakon što je Mandić saopštio da čini sve da Vlada vrati “kućama i porodicama nevino utamničene građane Crne Gore i pripadnike naše vojske”, koji su nedavno uhapšeni na Kosovu zbog toga što su na registarskim tablicama svog vozila imali natpis – “Kosovo je Srbija”. Prethodno je ocijenio da potez kosovskih organa nije korektan.

“Zamislite sad nas, da u Crnoj Gori, na primorju, u Ulcinju ili u Tuzima, počnemo da sve one koji pokazuju simboliku ‘velike Albanije’, da se odnosimo na sličan način, i da svakog ko pokaže dvoglavog orla… da počnemo da radimo ono što radi prištinska administracija”, naveo je.

Albanski forum reagovao je, saopštivši da Mandić “raspiruje šovinizam” i da poziva “na hapšenje svih Albanaca”.

Dukaj je kazao “Vijestima” da Albanski forum ne samo da poštuje napore da se ubrza put Crne Gore ka EU, već da je to jedan od “fundamentalnih principa” njihove politike.

“To je, zapravo, naš cilj, koji uz mir, stabilnost i demokratski i ekonomski razvoj nema alternativu… Naš politički subjekt je uvijek podržavao i uvijek će se zalagati za sve što je u skladu s ovim principima. Podražavaćemo ne samo riječima, nego i djelom, evropske vrijednosti, i, naravno, integraciju Crne Gore u EU – bilo to zapisano u nekom dokumentu ili ne, bili mi na vlasti ili u opoziciji”, konstatovao je.

Premijer Spajić predstavio je “Barometar 26” krajem novembra, s ciljem da se, kako piše u dokumentu, afirmiše “zajednička obaveza ključnih parlamentarnih političkih aktera u Crnoj Gori da sarađuju u cilju uspješnog zaključivanja pregovora o pristupanju EU do kraja 2026. godine”.

U patformu, koja ima nepune dvije stranice, navedena su četiri “osnovna principa” koji treba da dovedu do proklamovanog spoljnopolitičkog cilja. Iako “Barometar 26” nikome nije ponuđen na potpis, u njemu stoji da se svi potpisnici obavezuju da podrže ispunjavanje obaveza iz “evropske agende”, da promovišu “političku atmosferu dijaloga, saradnje i kompromisa”, da ostave “polarizujuća pitanja” (“identitetske teme i druga pitanja koja mogu izazvati etničke ili vjerske tenzije ili destabilizovati nacionalnu bezbjednost Crne Gore”) “posebnom mehanizmu razrješenja tih pitanja”, koji uključuje radne grupe, kao i skupštinske odbore gdje će se date teme obrađivati uz ekspertsku podršku akademske zajednice, te da promovišu regionalnu saradnju i uzdržavaju se od postupaka koji bi mogli narušiti dobrosusjedske odnose ili odnose sa članicama EU.

Spajić je prekjuče, sastankom s predstavnicima Albanskog foruma i svog Pokreta Evropa sad (PES), otpočeo konsultacije s parlamentarnim strankama o platformi, koje će biti nastavljene danas. Vlada nije “Vijestima” odgovorila hoće li dokument ponuditi političkim akterima na potpisivanje, ako hoće – kad, ako neće – zašto, te u čemu je smisao “Barometra 26” ako se dio te platforme nalazi u koalicionom sporazumu. Listu su iz Vlade nezvanično rekli da je plan da premijer u narednih nekoliko dana završiti konsultacije, i da će se onda znati hoće li ga ponuditi partijama na potpisivanje.

Da bi parafirali dokument, “Vijestima” su od partija vladajuće većine (ne računajući Spajićev PES od kog se to očekuje) najavile jedino Demokrate. Poslanik i generalni sekretar te stranke Boris Bogdanović , rekao je listu da vjeruje da će Spajić nakon okončanja konsultacija, ponuditi svima potpisivanje “Barometra 26”. Poručuje da im je platforma apsolutno prihvatljiva.

“Za našu stranku, koja je duboko posvećena evropskim vrijednostima, nema većeg prioriteta od ubrzanja evropskih integracija. Očekujemo da Vlada već u četvrtak usvoji konačni tekst platforme, čime ćemo svi zajedno napraviti još jedan ključni korak ka EU”, poručio je.

Na pitanje u čemu je smisao platforme ako je ona već u koalicionom sporazumu, odgovorio je da njena svrha “nije samo unutrašnji dogovor, već objedinjavanje cijelog društva”.

“… ‘Barometar 26’ ima za cilj okupljanje svih političkih, društvenih i institucionalnih snaga, kako bismo zajednički ostvarili evropski san generacija građana Crne Gore. Evropska budućnost je cilj koji prevazilazi sve političke sporazume i podjele”, dodao je.

Na pitanja “Vijesti” nisu odgovorili iz konstituenata bivšeg DF-a, Nove srpske demokratije (NSD) Andrije Mandića i Demokratske narodne partije Milana Kneževića . Poslanik NSD-a Dejan Đurović , rekao je prije nekoliko dana Radio Televiziji Crne Gore (RTCG) da će ta stranka podržati dokument.

“Nacionalno jedinstvo je nešto što će biti obaveza svih nas. To je dio onoga što možete vidjeti i u ugovoru parlamentarne većine, a to je da u ovom trenutku nećemo imati spora oko onih razlika koje su među nama, već ćemo se fokusirati na ono što je pozitivno”, tvrdi on.

Podršku “Barometru 26” prethodno su najavili iz Socijalističke narodne partije, čiji je šef Vladimir Joković rekao da im je dokument prihvatljiv i da je Crnoj Gori “potrebno pomirenje”.

Predstavnik Albanske alijanse i ministar ljudskih i manjinskih prava Fatmir Đeka , rekao je, odgovarajući na pitanja “Vijesti”, da prvo čeka da vidi šta će Spajić predložiti i reći na za danas zakazanim konsultacijama, pa da će se onda njegova koalicija odrediti o platformi.

Kad je riječ o opoziciji, podršku platformu najavljuju iz Građanskog pokreta (GP) URA, iako tvrde da je ona “priznanje Vlade i parlamentarne većine da svakodnevno krše sopstveni sporazum o formiranju Vlade”.

“Da se pridržavaju onoga što su već potpisali, ‘Barometar 26’ ne bi bio potreban… Svaka inicijativa koja usmjerava Crnu Goru ka EU će imati podršku GP URA, kao i do sada. Ali ovo su pitanja za Andriju Mandića, Milojka Spajića i Aleksu Bečića (Demokrate) – hoće li se pridržavati onoga što potpišu izvjesno drugi put, kad prvi put to nijesu”, rekla je “Vijestima” poslanica GP URA Ana Novaković Đurović .

Evropski savez odgovorio je listu da nisu zvanično dobili platformu, podsjetivši da su nedavno ocijenili da dokument služi za “spasavanje premijera od njegovih koalicionih partnera”.

Iz DPS-a nisu odgovorili na pitanja “Vijesti”, ali su nezvanično rekli da neće davati izjave prije konsultacija sa Spajićem. Prethodno je poslanik i potpredsjednik te najjače opozicione stranke rekao RTCG-u da je “besmisleno od partije koja se oduvijek zalagala za evropske integracije tražiti da se potpisom obavezuje” na nešto.

Građanska aktivistkinja Dina Bajramspahić, rekla je “Vijestima” da se boji da je “Barometar 26” već izgubio sav kredibilitet. Čak i kad bi ga potpisali svi društveni akteri, njihova djela, kaže, svakodnevno pokazuju da nemaju nikakvu namjeru da se drže duha i sadržaja teksta inicijative.

“Naprotiv, bombastične nacionalističke izjave i zaoštrena retorika pokazuju da ne postoje granice u neodgovornosti, i da su mnoge partije spremne da društvo plati visoku cijenu njihovog bezumlja”, ocjenjuje ona.

Sagovornica navodi da ne samo da se ne radi ništa da se postigne društveno jedinstvo, kao što se deklarativno tvrdi, već se, kaže, svjesno pothranjuju nacionalni konflikti. Primjeri se, dodaje, više ne mogu izbrojati, a Vlada je “potpuno nesposobna da kreira ambijent u kom bi narušavanje društvene kohezije, jednakosti i ravnopravnosti svih građana nailazilo na opštu osudu”.

“Danima su u Bijelom Polju bujali ispadi vjerske i nacionalne netrpeljivosti, Vlada nije reagovala. Nacionalističke poruke i napadi su pratili i utakmicu u Beranama – u Vladi preuzimaju sve privilegije vlasti, a nikakvu odgovornost. Infantilno žmurenje na probleme i čekanje da nestanu sami od sebe je odlika nedoraslih političkih struktura, nesposobnih da se uhvate u koštac sa složenim problemima ovog društva”, napominje Bajramspahić.

Ona konstatuje da su svi činioci izvršne vlasti saučesnici u onome protiv čega je navodno “Barometar 26”, i zbog toga, ocjenjuje, taj dokument više nema vjerodostojnost, niti kapacitet da pokrene “dobru društvenu energiju i međusobno povjerenje”.

“Ova inicijativa je priznanje njenih kreatora da ne mogu da se izbore sa svojim koalicionim partnerima, i taj problem će ostati na snazi dok god ova Vlada bude u mandatu”, poručuje Bajramspahić.