Nikolić: Nema ugrožavanja plata i penzija zbog neizglasavanja budžeta

Nikolić: Nema ugrožavanja plata i penzija zbog neizglasavanja budžeta

Nema ugrožavanja plata i penzija zbog neizglasavanja budžeta, saopštio je šef poslaničkog Kluba Demokratske partije socijalista (DPS) Andrija Nikolić.

„Parlamentarna opozicija čvrsto stoji na stanovištu da se u ovom domu desilo preuzimanje dužnosti Ustavnog suda od strane bahate političke većine. Kad se ruši poredak, ruši se država“, istakao je Nikolić na konferenciji za medije u Skupštini, nakon što je šef parlamenta Andrija Mandić zaključio današnju sjednicu na čijem dnevnom redu je, između ostalog, bio predlog zakona o budžetu Crne Gore za 2025. godinu.

Nikolić je dodao da „nikome od ovih ljudi nije drago da učestvuje u prekidima sjednica Skupštine, ali nema drugog načina obračuna sa ljudima koji gaze po zakonima, po Ustavu, po građanima“.

„Na jednoj strani imate Udruženje pravnika, strukovne organizacije, bivše sudije, a na drugoj tviteraše i ljude koji prijete ženama Poruka za građane Crne Gore je da se nečemo povući pred ustavorušiteljima, koja god cijena toga bila. Pokušaj da se zaustavi politički život, da se vlada bez izbora – to ne vidi ni jedna članica EU kao dobru praksu. Jučerašnja odluka suda govori da je prekršen Ustav“, rekao je Nikolić.

Šef poslaničkog kluba Građanskog pokreta (GP) URA Miloš Konatar kazao je na konferenciji za medije da je najveća laž da će građani prestati da primaju plate, penzije, socijalna davanja zbog neusvajanja budžeta.

„Isplaćivaće se iz sredstava privremenog finansiranja. Isto tako je bilo 2021. kada je Spajić bio ministar. Mi smo u blokadi parlamenta zbog odluka većine. Lako se to moglo riješiti – da oni tu odluku ponište i nastavimo regularan rad parlamenta. Vi ste kao novinari bili napadnuti od strane pojedinih poslanika većine. Kolegenice poslanice su verbalno vrijeđane od strane poslanika većine. Kršenje Ustava je crvena linija preko koje nismo mogli preći. Krenulo se jutros papagajski i sinhronizovano sa pričom da će se stopirati isplata plata i penzija kao i da će se projekti stopirati. Koji projekti? Velje brdo koje ne postoji?“, rekao je Konatar.

Predsjednik Kluba poslanika Socijaldemokrata (SD) Boris Mugoša rekao je da su poslanici većine su preuzeli ulogu Ustavnog suda.

„Juče je predsjedniku stiglo obavještenje za jednog sudiju, ali ne i za sutkinju Lopičić. Ako se nekome od nas ne sviđaju odluke Ustavnog suda, treba li mi da im preuzimamo nadležnosti? Zamislite da Opštinska izborna komisija (OIK) Kotor kaže da im se ne sviđa odluka suda i raspišu izbore ili proglase rezultate“, istakao je Mugoša.

On je dodao da „zaista djeluje groteskno da nam Mandić drži evropske lekcije“.

„Mandić je vođa ove većine, ostali su poslušnici. On im je donio rezoluciju o Jasenovcu, promijenio logo Skupštine, naredio da šest mjeseci ne raspisuju oglas za sedmog sudiju. A oni su spustili glave i poslušali iako su sat vremena prije Skupštine kazali da imaju sve mogućnosti da održe sjednicu, Mandić je zaključio. Građane možete prevariti jednom. Ako drugi put krenete, onda i oni osjete da su dio prevare. Pokazali su da je koalicija PES-DF dobra za njih, ali bolna za crnogorsko društvo“, rekao je Mugoša.

Predsjednik i poslanik Hrvatske građanske inicijative (HGI) Adrijan Vuksanović rekao je da su i ostale manjinske stranke izašle sa saopštenjem da je ono što se desilo na Ustavnom odboru neustavno.

„Vidimo sveukupnu dezintegraciju društva u Crnoj Gori. Najveću zaslugu imaju kreatori tih procesa. Čuli smo od Mandića da je Hrvatska blokirala zatvaranje poglavlja zbog Prevlake i Jadrana, a taj problem je postojao i prije 2020. godine. Ipak, partnerskom politikom se tada došlo do toga da otvorena pitanja nisu problemi“, rekao je Vuksanović.

Vuksanović je dodao da „Hrvatska nije blokirala zatvaranje poglavlja zbog Prevlake, Morinja, Jadrana, već zbog anitevropske politike da ne kažem podaničke prema Vučiću (predsjednik Srbije Aleksandar)“ Parlamentarna većina je uspjela nešto što do sad nije bilo moguće – da ujedini opoziciju i da im da na intenzitetu na koheziji. Mi ćemo institucionalno i vaninstiticionalno nastaviti borbu“, kazao je Vuksanović.

Na pitanje novinara da li je sjednica zaključena ili prekinuta, te kakva je dalja procedura, Mugoša je kazao da je vjerovatno njihov dogovor bio da se prekine, ali da je „vođa parlamentatne većine“ odlučio, te da Skupština može da radi do 31. decembra u regularnom zasijedanju.

„Država će zbog njihove odgovornosti biti u privremenom finansiranju“, poručio je Mugoša.

On je naveo da Mandić može zakazati sjednicu do kraja godine.