Običaj je da se u tijesto za česnicu stavlja novčić, a prema lokalnim običajima i neki drugi sitni predmeti.
Česnica je okrugla pogača, koja je u tradiciji sastavni dio božićne trpeze. Priprema česnice može biti praćena raznim pravilima.
Običaj je da se u tijesto za česnicu stavlja novčić, a prema lokalnim običajima i neki drugi sitni predmeti.
Na početku božićnog ručka česnica se okreće tri puta s lijeva na desno, nakon čega je ukućani lome među sobom. Vjeruje se da će osoba koja nađe novčić u svom parčetu hljeba biti posebno srećna u narednoj godini.
Priprema
Česnicu sprema domaćin ili domaćica rano ujutru na Badnji dan. Obično se pravi sa pšeničnim brašnom. Voda za testo u nekim krajevima donosi se na Božić pred zoru sa izvora ili bunara, u koji se baca šaka žita. Za ovu vodu se veruje da ima blagotvornu moć.
Pripremu hleba mogu pratiti razna pravila: brašno se uzima samo iz pune vreće; voda za tijesto se donosi sa tri izvora; osoba koja priprema česnicu mora prethodno da se okupa.
U tijesto se često ubacuje novčić koji se iz godine u godinu može čuvati i koristiti za ovu svrhu, posebno ako je od plemenitog metala. U nekim krajevima se u testo stavljaju figurice izrezane od drena, koje predstavljaju životinje.
Ponegdje se ubacaju zrna žita i pasulja, jezgro oraha i grančice. Gornja površina oblikovanog testa se može ukrasiti raznim simbolima pre pečenja, kao što su hristogram, zvijezdice, krugovi i drugi prigodni oblici.
Recept za česnicu
Sastojci:
– 600 g brašna,
– 1/2 praška za pecivo
– 1/4 kašičice sode bikarbone
– 2-3 kašike ulja
– so, po ukusu
Priprema:
Česnica se priprema bez kvasca, a prvo je potrebno pomešati suve sastojke, a zatim dodati so, ulje i vodu, dok se ne dobije ujednačena smjesa.
Važno je da budete umiješni sa testom i strpljivi, da biste nakon toga tepsiju sa česnicom stavili na pečenje.
Potrebno je pola sata da porumeni. Kada bude gotova iznosi se na trpezu.