NASA upozorava: Asteroid veličine zgrade danas prolazi blizu Zemlje

NASA upozorava: Asteroid veličine zgrade danas prolazi blizu Zemlje

Iako ne predstavlja direktnu prijetnju, svemirske agencije širom svijeta pomno prate njegov prolazak kako bi unaprijedile tehnologije i protokole za rano upozoravanje u slučaju potencijalno opasnih objekata.

Ovaj događaj još jednom podsjeća na ranjivost naše planete kada je riječ o takozvanim NEO objektima – svemirskim tijelima koja prolaze na udaljenosti koja se smatra bliskom Zemlji. Iako opasnosti nema, naučnici smatraju da se svaka ovakva situacija mora shvatiti ozbiljno.

Prema zvaničnim podacima iz NASA-inog Centra za proučavanje NEO objekata (CNEOS), asteroid 2022 YS5 ima prečnik od oko 30 metara. To je otprilike visina osmospratne zgrade, odnosno veličina koja bi, u slučaju udara, mogla da izazove značajnu štetu, posebno ako bi pogodio gusto naseljeno područje.

Za poređenje, asteroid koji je eksplodirao iznad Čeljabinska u Rusiji 2013. godine bio je nešto manji – oko 20 metara – a njegova eksplozija je oštetila hiljade prozora i izazvala povrede kod više od 1.500 ljudi. Ipak, 2022 YS5 je znatno dalje i nema sličan potencijal.

Asteroid će proći na udaljenosti od oko 750.000 kilometara od Zemlje. Iako to možda ne zvuči kao „blizu“, u astronomskim okvirima ova udaljenost se vodi kao „bliski prolazak“, jer je manja od 0.05 astronomskih jedinica (AU), što je kriterijum NASA-e za potencijalnu opasnost.

Za poređenje, Mjesec je udaljen oko 384.000 kilometara od Zemlje – što znači da će YS5 proći na skoro dvostrukoj udaljenosti od Mjeseca. Ovakvi prolazi su odlična prilika da se testiraju radari, teleskopi i sistemi za nadzor nebeskih tijela.

Iako asteroid 2022 YS5 neće ući u Zemljinu atmosferu, njegov bliski prolazak ima veliki značaj za naučnu zajednicu. Agencije kao što su NASA, ESA (Evropska svemirska agencija) i ISRO iz Indije koriste ovakve događaje kako bi: testirale preciznost svojih teleskopa i sistema za praćenje, ažurirale baze podataka o bliskim objektima, razvile efikasnije algoritme za predikciju orbita, uvježbale protokole za eventualne situacije u kojima bi asteroid zaista bio na putanji sudara sa Zemljom.

Takođe, slični prolazi služe i kao upozorenje da bi u budućnosti trebalo ozbiljno razmotriti uvođenje sistema planetarne odbrane – uključujući misije poput NASA-inog DART eksperimenta, koji je 2022. godine uspješno promijenio orbitu asteroida udarom letjelice.