U saopštenju koje potpisuje Marko Kise, predsjednik ovog udruženja, navodi se da je Crna Gora mala ribarska sila u EU i kao takva je po narodski rečeno „šaka jada“.
„Ali ne bi Crna Gora bila ‘šaka jada’ da ljudi koji vode Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede (MPŠV) razmišljaju o ribarstvu kao domaćini i da ih vodi logika znanja, stručnost i svjestnost o bogatim ribljim resursim i vapaji zaluđenih ribara koji se još uvijek nadaju boljem sutra, ali ih nažalost vode političari“, uvjeren je on.
U Nacionalnom udruženju profesionalnih ribara pitaju se šta će nam novi zakon u ribarstvu, šta će nam i zatvaranje poglavlja 13 i ulazak u EU, ako ih država kao ribare uvodi u EU bose, gole, gladne i žedne.
„Kako ćemo igrati ribarsku utakmicu sa razvijenim evropskim ribarskim silama sa starom neobnovljenom ribarskom flotom? Naravno kao ‘šaka jada’. Naši ribari takvu utakmicu gube i nestaćemo kao ‘šaka jada’ ulaskom u EU jer će nam moćna evropska ribarska flota izlovljavati ribarske resurse jer na to ima pravo prema zakonu, jer je ribarstvo i resursi ribe zajednička ribarska politika EU. Država da želi da riješimo probleme po uzoru na zemlje EU i da budemo ravnopravni sa ribarima EU, treba da riješi najosnovnije probleme koji prate ribarstvo Crne Gore“, navodi se u saopštenju.
Iz tog udruženja kažu da bi trebalo da se Vlada i MPŠV ponašaju kao uzorni domaćini i riješe sve probleme prije ulaska u EU, a po njima to su: nedostatak ribarskih luka i vezova sa prvim iskrcajem ribe, mjesta za remont ribarskih brodova, obnova komercijalne ribarske flote (koča i plivarica) na način obnove postojeće flote ili kupovinom polovnih ili novih brodova sa PDV od 0%, uspostavljanje zvanične cijene goriva za ribare kao poseban derivat (plavi ili crveni dizel), smanjenje PDV-a na 7% za opremu i ribo-materijal „jer se sve proizvodi u Tajlandu“, formiranje garantnog fonda koji bi pratio sve investicije u ribarstvu, proglašenje elementarnih nepogoda zbog nevremena i određivanje takse za ribare Boke Kotorske od štete koju prouzrokuju kruzeri i gliseri.
„Crna Gora treba da bude srećna jer ima riblje resurse, znanje i stručnost ribara i volju ribara da rade. Ako nam država ne riješi temeljne probleme i stvori uslove za razvoj i opstanak ribarstva onda ćemo stvarno biti ‘šaka jada’. Uvozićemo ne kao do sada 30 miliona eura protiv-vrijednosti ribe, nego možda i 50 miliona eura. Mnogima u državi više odgovara rabat od 3% na uvezenu ribu nego par miliona ulaganja u infrastrukturu i razvoj ribarstva. Srećna je država koja ima domicijalne ribare pa bili oni i na granici ‘šake jada’“, dodaje se u saopštenju.
Iz udruženja kažu da su zbog svih navedenih problema predložili predstavnike svih ribara koji bi razgovorom sa predstavnicima Vlade i MPŠV pokušali da ih riješe.
„Potpisom od 120 ribara koji su dali podršku su legalizovali sve naše buduće akcije i poteze od razgovora do štrajkova na kopnu ili moru. Crna Gora je mala država i kao takva u EU sa ribarstvom treba da bude prepoznatljiva kao atrkacija turizma u turističkoj ponudi Crne Gore, a ne ‘šaka jada’. Država Crna Gora treba da nas čuva, razvija i održava kao majka, a ne kao maćeha. Treba uraditi stručne analize i riješiti fenomen i razloge zašto naša dijeca neće da naslijede očeve u ribarstvu. Mislimo da još uvijek nije kasno za to, jer ako ribari imaju nadanja i volju za rad onda i država treba da riješi probleme i odriješi kesu za razvoj logistike i infrastrukture ribarstva i ribarske flote. Potrudi se državo da ne uđemo u EU kao ‘šaka jada’“, navodi se u saopštenju. Iz Udruženja profesionalnih ribara ističu da su iznenađeni izjavama Jokovića kada se usvajao Zakon o ribarstvu Crne Gore, a u kojima je proizvođače hrane – ribe izjednačio sa taksistima.
„Izjavom da nikad nije obećao osnivanje Garantnog fonda što nije istina jer je na sastanku u julu prije tri godine kada smo imali prvi sastanak izjavio da će se uskoro osnovati Garantni fond. Na sastanku su pored mene bili prisutni Bajković Dragoljub i Ćetković Savo. Umjesto da štiti ribare i svoje ministarstvo da se opredjeli dio sredstava od ulaska kruzera za obeštećenje ribara Boke, izjavio je da nema šanse da se od kruzera naplaćuje taksa za ribare. Ako nas ne štiti ministar ko će nas onda štititi“, zaključuje se u saopštenju koje potpisuje Kise.