Takođe, Mujović je najavio da je dogovorena i potpuna rekonstrukcija parka Tološke šume i to u vidu donacije preduzeća LD Gradnja.
Navodi i da će do kraja maja biti završena rekonstrukcija Kozaračke ulice na Starom aerodromu, a da će rekonstrukcija dijela Ulice slobode biti započeta odmah nakon što budu završeni radovi u Vučedolskoj ulici.
Gradonačelnik je na početku emisije istakao da je gradska uprava imala efikasnu reakciju na inicijativu građana.
„Zahvaljujući pažnji sugrađanke Jovane Kalezić, koja je ukazala na to da sat na Sahat kuli više ne radi, gradske službe su preduzele sve neophodne korake kako bi ovaj simbol Podgorice ponovo proradio. Nakon što je potvrđeno da je riječ o tehničkom kvaru, inženjeri su izašli na teren, izvršili neophodna podešavanja i sat na Sahat kuli je ponovo u funkciji – na ponos svih nas – nakon dužeg perioda“, kazao je Mujović.
Paralelno s tim, saniran je i mobilijar na Trgu Bećir-bega Osmanagića, gdje su zamijenjene letve na oštećenim klupama, a čim vremenski uslovi dozvole, biće završeno i njihovo farbanje.
„Ovo je još jedan dokaz da se zajedničkim djelovanjem građana i gradske uprave mogu rješiti problemi – posebno kada je riječ o mjestima koja predstavljaju srce i identitet Podgorice“, naveo je Mujović.
On je kazao da se značajan broj tema, odnosno pitanja koja postavljaju građani, odnosi na oblasti koje nijesu direktno nadležnosti Glavnog grada, već zahtijevaju komunikaciju s drugim institucijama i organima.
U Ulici Vojislavljevića, kod tzv. Seljanke, godinama borave psi lutalice koji napadaju prolaznike i kućne ljubimce. Više puta su prijavljivani njihovi napadi, bili su u azilu, ali kažu imaju jake veze i brzo ih puštaju. Ko je nadležan i šta će Glavni grad preduzeti?
Mujović: Naša Služba za zbrinjavanje napuštenih i izgubljenih kućnih ljubimaca izlazila je više puta na teren, ali tom prilikom psi nijesu zatečeni. Podsjećam, da Sklonište radi po principu ,,uhvati, steriliši, pusti”, u skladu sa zakonom i pravilima dobrobiti životinja. Navodi o „vezama“ nijesu tačni – svi postupci se sprovode isključivo u skladu s propisima. Pozivam građane da sve slučajeve prijavljuju direktno nadležnoj dispečerskoj službi na broj 067/207/720, kako bismo mogli pravovremeno reagovati. Služba će nastaviti redovne kontrole na toj lokaciji.
Kada je planiran završetak Kozaračke ulice na Starom aerodromu?
Mujović: Uskoro će biti završeni radovi u Kozaračkoj ulici, odnosno planirano je da to bude do kraja maja. Radovi su u završnoj fazi, a dogovor sa izvođačem radova je da Kozaračka ulica bude otvorena 26. maja. Hvala građanima na strpljenju.
Kada počinje izgradnja kružnog toka na raskrsnici Bulevara Zmaj Jovine i Bulevara Josipa Broza, kao i spajanje sa Bulevarom Save Kovačevića, što je crna tačka u saobraćaju?
Mujović: Ova raskrsnica prepoznata je kao jedno od problematičnijih saobraćajnih mjesta u gradu, i upravo iz tog razloga planirana je izgradnja kružnog toka, kao trajno rješenje. Projekat je već ugovoren, ali početak radova koje će izvoditi „Met&Alu Plast“ iz Danilovgrada, zavisi od okončanja imovinsko-pravnih procedura.
Dakle, početak radova je uslovljen završetkom postupka eksproprijacije, koji je trenutno u toku. Takođe, i za povezivanje Bulevara Save Kovačevića sa Bulevarom Josipa Broza Tita, što je jedan od planova nove gradske administracije, jedan od preduslov je usvajanje Prostornog plana Podgorice. Plan je bio da se izgradi podvožnjak, pa je ŽICG dala pozitivno mišljenje za izgradnju nadvožnjaka, tako da smatram da ćemo nakon usvajanja PUP-a pristupiti izradi tog vrlo važnog projekta za Podgoricu.
U međuvremenu, kako bismo poboljšali bezbjednost i protok saobraćaja, ugovorena je i izrada Glavnog projekta za semaforsku signalizaciju, koji će biti realizovan nakon završetka revizije.
Kada ćemo imati potpuno uređene parkove na teritoriji Glavnog grada? Kada će nam fontane u gradu biti funkcionalne?
Mujović: Dijelim stav da gradski prostor mora biti prilagođen ljudima – posebno porodicama s djecom. Nažalost, višegodišnje intenzivne stambene gradnje i nedovoljno planiranja pratećih sadržaja, ostavilo je mnoge dijelove grada bez adekvatne infrastrukture i zelenih površina.
Važno je reći da Glavni grad ne može direktno uticati na sve okolnosti koje su do toga dovele – posebno kada su u pitanju privatne investicije i imovinsko-pravni odnosi. Ipak, naš cilj je da, uprkos svim izazovima, Podgoricu učinimo uređenom, funkcionalnom i zelenijom, koliko god je to moguće u datim okolnostima. Upravo zbog toga, ulažemo dodatne napore da unaprijedimo javne površine, posebno u naseljima gdje je takvih sadržaja najmanje.
Podgorica, ipak, ima veliki broj zelenih i parkovskih površina, a to je i impresija brojnih ambasadora koji su istakli oduševljenje sa zelenim površinama Podgorice, navodeći da smo u velikoj prednosti zbog toga i da se možemo ponositi.
Kada je riječ o konkretnim pitanjima – park kod Tehničkih fakulteta, iako se nalazi na frekventnoj gradskoj lokaciji, nije u nadležnosti Glavnog grada već Univerziteta Crne Gore, koji je po zakonu dužan da ga održava. Ipak, kao odgovorna gradska uprava, spremni smo na saradnju kako bi se stanje na toj lokaciji unaprijedilo.
Uoči 21. maja, slijedi nam otvaranje dva velika parka kod OŠ „Oktoih” na Zabjelu površine 9.000 m² i rekonstrukcija Karađorđevog parka. Takođe, dogovorena je i potpuna rekonstrukcija parka Tološke šume i to u vidu donacije preduzeća LD Gradnja. Ove godine planiramo izradu glavnog projekta za novi park u centru grada, kod Titovog spomenika.
Kada će Glavni grad preduzeti konkretne korake kako bi riješio dugogodišnji problem nepropisnog odlaganja otpada i urušene infrastrukture iza kontejnera u Ulici braće Ribara (brojevi 50–64)?
Mujović: Lokaciju su obišle nadležne službe i u narednom periodu biće izvršeno nasipanje prostora oko postojećih kontejnera, kao i sanacija i farbanje betonske niše u kojoj se nalaze.
Na toj lokaciji trenutno se nalaze četiri posude za odlaganje komunalnog otpada, koje se redovno prazne u skladu sa unaprijed utvrđenom dinamikom i redovno se vrši uklanjanje nepropisno odloženog otpada oko posuda.
Postavljanje polupodzemnih kontejnera, trenutno nije moguće, odnosno nijesu ispunjeni uslovi za instalaciju zbog bezbjednosnih rizika. Naime, veći broj mještana koristi drva, kao ogrjev, što samo po sebi stvara potencijalnu opasnost od zapaljenja kese za sakupljanje otpada unutar polupodzemnog kontejnera.
Što se tiče asfaltiranja i potencijalnog uređenja prostora za parking ili manji sportski sadržaj, te aktivnosti su u nadležnosti drugih gradskih službi, koje ćemo uključiti kako bi zajednički pristupili sagledavanju mogućnosti za uređenje ove lokacije.
Da li je predviđeno širenje Ulice Gojka Radonjića i rekonstrukcija preostalog dijela pomenute ulice?
Mujović: Glavnim projektom obuhvaćena je rekonstrukcije dijela Ulice Špira Mugoše, do uklapanja na rekonstruisani dio Ulice Gojka Radonjića.
Širenje saobraćajnice nije planirano, odnosno projekat predviđa obnovu puta u postojećim gabaritima, u skladu s pristupom koji smo imali i za druge ulice u Staroj varoši. Tako čuvamo ambijentalnu cjelinu ovog istorijskog dijela grada i izbjegavamo kompleksne imovinsko-pravne postupke. Svjesni smo saobraćajnih izazova na ovoj, ali i drugim lokacijama zbog čega ćemo nastaviti da tražimo rješenja koja balansiraju između funkcionalnosti i očuvanja gradskog identiteta.
Zašto još nije započeta rekonstrukcija ulica Vaka Đurovića i Drugog crnogorskog bataljona?
Mujović: Glavni projekti rekonstrukcije ulica Vaka Đurovića i Drugog crnogorskog bataljona su već izrađeni, ali radovi ne mogu da počnu jer na trasama ovih saobraćajnica postoje neriješeni imovinsko-pravni odnosi. Završetak eksproprijacije je uslov za početak bilo kakvih radova, a u ovom trenutku ne možemo reći kada će tačno početi radovi. Razumijem da građani s razlogom očekuju rekonstrukciju, i uvjeravam vas da ćemo, čim se steknu zakonski uslovi, odmah pristupiti realizaciji projekata.
Kada će početi rekonstrukcija dijela Ulice slobode, koja je bila najavljena za kraj marta?
Mujović: Rekonstrukcija dijela Ulice Slobode, na potezu od Hercegovačke ulice do Bulevara Ivana Crnojevića, ugovorena je s odabranim izvođačem radova. Početak rekonstrukcije je pomjeren kako bi se izbjeglo preklapanje s radovima u Vučedolskoj ulici i obezbijedilo nesmetano funkcionisanje saobraćaja u centru grada. Čim se radovi u Vučedolskoj privedu kraju, izvođač će odmah biti uveden u posao.
U naselju Mareza, između dva kružna toka, danima se čuju građevinske mašine, što stvara utisak da je otvoren kamenolom. Da li nadležne službe mogu reagovati?
Mujović: Po prijemu prijave, komunalni inspektori su odmah izašli na lice mjesta. Tokom kontrole nijesu zatekli izvođenje radova, ali su uočene građevinske mašine koje su nepropisno zauzimale javnu površinu. Inspektor je odmah naložio njihovo uklanjanje, što je i učinjeno. Lokacija će i ubuduće biti pod redovnim nadzorom kako bi se spriječile nelegalne aktivnosti i zaštitila životna sredina.
Kada će početi rekonstrukcija ulice AVNOJ-a?
Mujović: Ulica AVNOJ-a svakako zaslužuje pažnju i saglasan sam da se njeno trenutno stanje mora mijenjati. Glavni projekat rekonstrukcije je završen, revidovan i odobren, a pribavljene su sve neophodne saglasnosti nadležnih preduzeća. Dugo očekivani radovi na Bulevaru Vojislavljevića su konačno započeti i nadamo se da ćemo nakon 18 mjeseci imati modernu saobraćajnicu koja će povećati protočnost saobraćaja i bolju povezanost gradskih naselja.
Izrada Elaborata eksproprijacije je ugovorena u ranijem periodu s preduzećem „Geotin MNE“. Nakon ovjere od strane Uprave za nekretnine Crne Gore, isti će biti dostavljen Direkciji za imovinu Glavnog grada na dalju nadležnost.
Nažalost, dok se ne završi eksproprijacija zemljišta, među kojim se nalazi i više objekata predviđenih za rušenje, ne možemo pokrenuti tendersku proceduru ni precizirati tačan datum početka radova. Uvjeren sam da će ovaj projekat, s obzirom na njegov značaj, biti među prioritetima, prenosi „Gradski“.