Morsko dobro: Ponuđači obavezni da dostave uvjerenje kojim se potvrđuje da nisu pravosnažno osuđivani

Morsko dobro: Ponuđači obavezni da dostave uvjerenje kojim se potvrđuje da nisu pravosnažno osuđivani

Državno preduzeće je poslalo pojašnjenje svoje odluke koju je izmijenilo ove sedmice i na koju je Vlada dala saglasnost.

Javno preduzeće za upravljanje morskom dobrom istaklo je da se novom odlukom o davanju u zakup/na korišćenje djelova morskog dobra krivična odgovornost ponuđača sada tretira ozbiljnije i da oni moraju dostaviti uvjerenje nadležnog organa za vođenje kaznene evidencije kojom potvrđuju da nisu pravosnažno osuđivani.

Morsko dobro je poslalo pojašnjenje svoje odluke koju je izmijenilo ove sedmice i na koju je Vlada dala saglasnost.

„Povodom informacija u javnosti o izmjeni odluke kojom se omogućava učešće na javnoj licitaciji i licima protiv kojih se vodi sudski postupak, želimo da pojasnimo sljedeće: Javnim pozivom iz 2019. godine bilo je propisano da ponuđač u ponudi dostavi uvjerenje mjesno nadležnog Osnovnog suda da se protiv njega ne vodi krivični postupak. Ovo je značilo da su učešće mogli imati i oni protiv kojih se vodi postupak pred Višim sudom, koji je, u skladu sa Zakonom o sudovima, nadležan za najteža krivična djela (za koja je propisana kazna zatvora preko 10 godina), kao i lica koja su već osuđivana za krivična djela. Traženje navedenog dokumenta kršilo bi prezumpciju nevinosti, jer postoji mogućnost da se sudski postupak okonča oslobađajućom presudom, a da je licu prethodno bilo uskraćeno pravo učešća na tenderu“, ističe se u saopštenju Morskog dobra.

Iz tog državnog preduzeća su dodali da ukoliko se u toku zakupa sazna da je zakupac pravosnažno osuđen za mekoloko krivičnih djela, ugovor se raskida.

„Novom Odlukom krivična odgovornost ponuđača se tretira ozbiljnije. Ponuđači su sada obavezni da dostave uvjerenje nadležnog organa za vođenje kaznene evidencije, kojim potvrđuju da nisu pravosnažno osuđivani za krivična djela kao što su kriminalno udruživanje, stvaranje kriminalne organizacije, davanje i primanje mita, utaja poreza i doprinosa, prevara, pranje novca i organizovani kriminal sa elementima korupcije. Ova izmjena je u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, kao i opštim principima privrednog poslovanja Javnog preduzeća, posebno s obzirom na to da se putem licitacija ustupa na korišćenje vrijedna državna imovina. Takođe, u prethodnom periodu je zakupac mogao ostati u ugovornom odnosu s Javnim preduzećem za upravljanje morskim dobrom Crne Gore čak i ako bi tokom trajanja ugovora bio osuđen za neko od navedenih krivičnih djela. Sada, ukoliko se u toku zakupa sazna da je zakupac pravosnažno osuđen za jedno od ovih djela, ugovor se raskida“, piše u saopštenju.

Iz Morskog dobra su kazali da se ovom izmjenom obezbjeđuje veći nivo transparentnosti i odgovornosti u postupcima javne licitacije, kao i bolja zaštita državne imovine i javnog interesa.