Zdravstvena ustanova Apoteke Crne Gore “Montefarm” krajem 2022. godine preuzela je dug veledrogerije Medicalana u iznosu od 80.000 eura prema jednoj poslovnoj banci, iako u tom trenutku, prema dokumentaciji, nije imala nikakvih dugova prema toj privatnoj kompaniji.
To proizlazi iz nalaza Državne revizorske institucije (DRI) koja je prošle sedmice objavila reviziju Godišnjeg finansijskog izvještaja “Montefarma” za 2022. godinu i usklađenosti poslovanja sa zakonima, propisima i drugim aktima.
DRI je dala pozitivno mišljenje na godišnji finansijski izvještaj “Montefarma”, a negativno na pravilnost poslovanja, zbog čega je revizija dostavljena i tužilaštvu.
Iako je DRI u izvještaju navela da je ugovor o cesiji zaključen bez potpune, vjerodostojne finansijske dokumentacije, odnosno da plaćanju cesijom treba da prethodi dužničko-povjerilački odnos.
Iz “Montefarma”, kojim rukovodi Goran Marinović , kažu da su ugovor o cesiji sa privatnom veledrogerijom zaključili isključivo da bi “očuvali likvidnost ustanove i rasporedili novac kojim raspolažu”. Ističu da su dug privatnika preuzeli kako bi plaćali na rate robu koja je trebalo da bude isporučena u 2023. godini.
U izvještaju DRI navodi se da je uslov za sprovođenje oblika plaćanja kao što je cesija, nastanak dužničko-povjerilačkog odnosa, što znači da se na taj način izmiruju već dospjela potraživanja i obaveze. Revizijom je, međutim, utvrđeno da je u članu 1 Ugovora o cesiji između Montefarma, Lovćen banke i veledrogerije Medicalana kao dobavljača koji ustupa dio svojih potraživanja od Montefarma po osnovu ugovora o javnoj nabavci ljekova i medicinskih sredstava od 22. juna 2022. godine i Ugovora o javnoj nabavci medicinskih sredstava, infuzionih rastvora i preparate za parenteralnu i entralnu primjenu od 20. novembra 2022. u korist banke, kako bi naplatila potraživanja iz ugovora o kreditu od 27. decembra iste godine zaključenog na iznos od 80.000 eura.
Ugovor o kreditu trebalo je da se otplaćuje u jednakim mjesečnim ratama između Medicalana i banke, dok na dan potpisivanja ugovora o cesiji “Montefarm” nije imao obaveze prema toj privatnoj kompaniji. U izvještaju DRI piše da se to vidi iz analitičkih kartica i otvorenih stavki.
U izvještaju je naglašeno i da je DRI od Montefarma tražio detaljno, pisano izjašnjenje u vezi sa navedenom cesijom.
“Odgovorna lica u subjektu revizije ‘ne negiraju da prilikom zaključivanja ugovora o cesiji nije postojao dužničko-povjerilački odnos između Medicalana doo i ZUACG ‘Montefarm’ koji je iskazan u analitičkim knjigovodstvenim karticama, ali su postojali potpisani ugovori po javnim tenderima za isporuku robe koja se očekivala u 2023. godini”, navodi se, između ostalog, u izvještaju.
DRI navodi da je Montefarm priložio dokaze – nalog za knjiženje cesije, analitičke kartice iz kojih se vidi obaveza “Montefarma” prema prema banci i da su preuzeti dug plaćali po mjesecima, na rate.
“Ugovori o cesiji moraju da budu u potpunosti dokumentovani vjerodostojnom finansijskom dokumentacijim koja dokazuje da je nastao dužničko-povjerilački odnos, a svaka finansijska transakcija mora da bude pravilno dokumentovana kao osnov za knjiženja i plaćanja”, navodi DRI u preporukama.
Istakli su da je Zakonom o obligacionim odnosima, u članovima od 445 do 455 regulisano ustupanje potraživanja (cesija), a konkretno član 450 stav 1 obavezuje da je ustupilac dužan predati prijemniku obveznicu ili drugu ispravu o dugu ako ih ima, kao i druge dokaze o ustupljenom potraživanju i sporednim pravima.
Ugovor o kreditu Medicalana je sa poslovnom bankom zaključila 27. decembra 2022. godine, dok je ugovor o cesiji, kako je “Vijestima” saopšteno iz “Montefarma”, potpisan istog datuma.
“Vijesti” su pitale “Montefarm” koji je bio osnov za zaključivanje ugovora o cesiji, kojeg datuma je potpisan i da li je služio za izmirivanje postojećih obaveza iz ugovora o kreditu između Medicalana i banke ili kao garancija za nastanak novih obaveza te privatne kompanije prema finansijskoj instituciji.
“Osnov za potpisivanje Ugovora o cesiji između Montefarma, Lovćen banke i Medicalane bio je izmirivanje obaveza u šest jednakih mjesečnih rata, kako bismo očuvali likvidnost i adekvatno rasporedili sredstva sa kojima raspolažemo, a namijenjena su plaćanjima dobavljačima. Pošto smo u svakom trenutku imali na raspolaganju robu od pomenutog dobavljača u visini mjesečne rate, na taj način smo odložili plaćanja sa 90 na 180 dana po osnovu već potpisanih ugovora br.7-1722 od 22. 6. 2022. i 8a-4822 od 30. 11. 2022, shodno sprovedenoj tenderskoj nabavci, za isporuku očekivane robe u 2023. godini, što je i potvrđeno kroz dostavljenu dokumentaciju revizorima DRI”, odgovorili su iz “Montefarma”.
Zaključili su da se svaka dalja komunikacija, kao i obaveze Medicalane i banke ne tiču te ustanove, te da nemaju informaciju o tome da li je ugovor služio za izmirivanje postojećih obaveza iz ugovora o kreditu ili kao garancija za nove obaveze. Naveli su i da “nemaju realnu potrebu da budu informisani o poslovanju jedne od mnogih veledrogerija od kojih vrše nabavke na osnovu javnih tenderskih procedura”.