Montefarm: Nemamo dužih zastoja u nabavci, u vrhu potrošnje “ljekovi za smirenje”

Montefarm: Nemamo dužih zastoja u nabavci, u vrhu potrošnje “ljekovi za smirenje”

Apoteke Montefarma su dobro snabdjevene i trenutno nemamo dužih zastoja u nabavci i distribuciji ljekova sa Liste Fonda za zdravstveno osiguranje, saopšteno je iz ove ustanove za Kolektiv.me .

Kako objašnjavaju u razgovoru za naš portal, duži diskontinuitet podrazumijeva nestašice lijeka od preko mjesec dana i one nastaju najčešće zbog problema u proizvodnji , što se povremeno dešava, a na šta Montefarm, dodaju, nema mogućnost da utiče.

Po prijemu ovakvih obavještenja od proizvođača, istog dana informišu nadležne institucije i ustanove koje snabdijevaju.

„Ono što je javnosti poznato jeste činjenica da Montefarm nabavku vrši u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, gdje koristi sve zakonom dozvoljene mehanizme i eventualnu dostupnost paralela na tržištu, kako bismo u najkraćem mogućem vremenskom periodu prevazišli prekid u snabdijevanju i omogućili nesmetano liječenje pacijenata. S obzirom da se na Listi nalazi oko 1 600 ljekova različitih jačina i farmaceutskih oblika, te da pored naših 55 apoteka snabdijevamo sve javne zdravstene ustanove, prekidi u snabdijevanju na godišnjem se rijetko dešavaju i rješavaju u roku od nekoliko dana“ , ističu iz Montefarma za Kolektiv.me.

Građanima su na raspolaganju ljekovi iz ukupno 55 apoteka Montefarma , u svim crnogorskim gradovima.

Osim toga, građani putem recepta svoje ljekove mogu podići i u oko 120 privatnih apoteka, a koje imaju sklopljen ugovor sa Fondom za zdravstveno osiguranje.

Cijene ljekova koji idu na teret Fonda, navode iz Montefarma, uređene su Listom, dok maksimalne cijene utvrđuje CInMED (Institut za ljekove i medicinska sredstva).

“Montefarm kao zdravstvena ustanova čiji je osnivač Skupština Crne Gore, u stopostotnom je vlasništvu države, a naš osnovni zadatak jeste obezbijediti ljekove i medicinska sredstva, koji se nalaze na Listi Fonda za zdravstveno osiguranje, građanima i JZU. Samim tim naših 55 apoteka, u svim opštinama u Crnoj Gori, izdaje na recept sve što je propisano u skladu sa pomenutom Listom. Pored naših apoteka, građani realizuju recepte i u oko 120 apoteka koje su u privatnom vlasništvu, a imaju sklopljen ugovor sa Fondom“.

Foto: Ilustracija, Pixabay

A, koji ljekovi su u vrhu potrošnje u Crnoj Gori?

Kako navode iz Montefarma, ljekovi iz grupe antireumatika , potom ljekovi za liječenje niza kardio-vaskularnih oboljenja , kao i oni za liječenje dijabetesa , uglavnom su najtraženiji.

To je, dodaju, slučaj i na globalnom nivou.

U samom vrhu potrošnje su i „ljekovi za smirenje“ .

„Shodno podacima sa kojima raspolažemo, ne postoji opravdan razlog da izdvojimo samo jedan lijek kao najtraženiji, naročito ako imamo u vidu činjenicu da jedan isti lijek pod različitim zaštićenim ili nezaštićenim nazivima proizvodi više fabrika, kako u regionu tako i u cijeloj EU, odakle se uglavnom i uvoze ljekovi i medicinska sredstva. Ono što možemo pružiti kao relevantan podatak jeste da su ljekovi iz grupe antireumatika, potom ljekovi za liječenje niza kardio-vaskularnih oboljenja, kao i oni za liječenje dijabetesa, uglavnom najtraženiji, što je slučaj i na globalnom nivou. U samom vrhu potrošnje su i anksiolitici ili u javnosti i među građanima poznati kao „ljekovi za smirenje“. Podatke o godišnjem prometu ljekova u Crnoj Gori objavljuje nadležni Institut za ljekove i medicinska sredstva (CInMED) i javno su dostupni na njihovom sajtu“, naglasili su iz Montefarma za naš portal.

A građani koji dobiju recept na lijek, moraju ispoštovati određeni rok za podizanje istog iz apoteke.

Tako je prema važećoj regulativi, rok za podizanje antibiotika tri dana, za narkotike pet dana, dok je, kako kažu iz Montefarma, za ostale terapije, odnosno one koje se koriste u liječenju hroničnih oboljenja, rok 30 dana.

„Na osnovu podataka iz informacionog sistema MONTEFARM-a, u 2024.godini u našim apotekama izdato je 2 915 050 recepata u vrijednosti od 73.929.373,48 €. Poređenja radi, u 2023.godini izdato je 2 814 317 recepata u vrijednosti od 64.136.017,52 €. Dakle, građanima smo u 2024.godini u odnosu na 2023. izdali oko 100.000 više recepata, čija je vrijednost bila za oko 10 miliona eura veća“ , zaključili su iz Montefarma za portal Kolektiv.me.