„Mladi u Crnoj Gori pasivni kada je riječ o učešću u aktivnostima za zaštitu prirode“

„Mladi u Crnoj Gori pasivni kada je riječ o učešću u aktivnostima za zaštitu prirode“

Crnogorsko društvo ekologa predstavilo je rezultate regionalnog projekta ,,Mladi Zapadnog Balkana za zaštitu prirode” koje je pokazalo neophodnost podizanja svijesti kod mladih, naročito u Crnoj Gori, kada je riječ o učešću u aktivnostima za zaštitu prirode.

Prvi kamp održan je u Blagaju (BiH), a drugi na obroncima kanjona Komarnice (CG). U oba kampa učestvovalo je po 30 studenata iz Crne Gore, Srbije i Bosne i Hercegovine, koji su zajedno sa mentorima imali priliku da uživo primijene i ojačaju svoje vještine i znanja stečena tokom fakulteta, te da daju svoj doprinos u rasvjetljavanju važnosti i očuvanju ova dva izuzetno biološki vrijedna područja, rečeno je na konferenciji za medije.

Tokom kampova, studenti su imali priliku da primijene naučena znanja istražujući biljke, mahovine, gljive, insekte, vodozemce, gmizavce, ptice, male sisare, kao i pećinske ekosisteme, kazala je Andrijana Mićanović Crnogorsko društvo ekologa.

“Osim predstavljanja rezultata, ovom konferencijom želimo dodatno da promovišemo značaj sprovođenja naučnih i međunarodnih kampova kao ključnih inicijativa za motivaciju i stručno usavršavanje studenata biologije, što u krajnjem doprinosi ekasnijem razumijevanju, a zatim i zaštiti prirode u Crnoj Gori i regionu”, istakla je Mićanović.

Koliko je neophodno imati ovakve projekte I aktivnosti, kaže Mićanović, govori činnjenica da je na kampu u Crnoj Gori od 30 učesnika samo jedan bio iz naše države.

“Ovaj projekat je baš osmišljen u tom pravcu. Odabrali smo da kamp u Crnoj Gori realizujemo u kanjonu rijeke Komarnice koji je još uvijek netaknuta priroda i koji je mogao da bude UNESCO područje” rekla je Mićanović.

Ljubica Krklješ studentica biologije i učesnica kampa u Bosni i Hercegovini kazala je da je riječ o neprocjenjivom iskustvu na terenu.

„Projekat nam je dao priliku da teorisko znanje uvežemo sa praktičnim kao i da razmijenimo iskustva sa kolegama sa fakulteta iz regiona“, kaže Krklješ.

Istraživačke kampove realizovali su Crnogorsko društvo ekologa sa partnerima: Udruženje građana Fojniani iz Maglaja, Omladinski klub Novi val Blagaj, Naučno-istraživačko društvo studenata biologije i ekologije ,,Josif Pančić“ Novi Sad i Udruženje studenata biologije u BiH.

Projekat ,,Mladi Zapadnog Balkana za zaštitu prirode“ sproveden je u okviru Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu 2 (ReLOaD 2), koji finansira Evropska unija, te implementira Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP).