Zdravstveni sistem ogledalo je društva i države, a zdravlje najveći kapital i pretpostavka održivog razvoja, saopštio je ministar zdravlja dr Vojislav Šimun .
On je danas, zajedno sa svojim saradnicima, predstavio rezultate rada tog resora tokom proteklih godinu dana.
Ministarstvo zdravlja kao (MZ) ključne reformske procese definisalo je podizanje kvaliteta zdravstvene zaštite i unapređenje zdravlja svih građana.
Saopštenje MZ prenosimo u cjelosti:
145 MILIONA ULAGANJA U INFRASTRUKTURU
Ministarstvo zdravlja i Vlada Crne Gore ulaganje u zdravstvo drže u vrhu svojih prioriteta, pa je u samo u ovom trenutku aktivno 20 projekata iz kapitalnog budžeta, IPA fondova i kreditnih aranžmana, čija vrijednost iznosi oko 145 miliona eura.
Otvorena je nova Klinika za psihijatriju u sklopu Kliničkog centra Crne Gore. Ova investicija vrijedna preko 7 miliona eura, finansirana je iz kapitalnog budžeta za zdravstvo.
DOSTUPNA SAVREMENA TERAPIJA
Počela primjena inovativne genske terapije
Po prvi put u našem zdravstvenom sistemu primijenjena je inovativna genska terapija (Zolgensma), koja predstavlja revolucionarno otkriće u liječenju spinalne mišićne atrofije i značajno poboljšava kvalitet života. Uvođenje ovog lijeka u Crnoj Gori ukazuje na našu odlučnost da ne zaostajemo u primjeni najmodernije terapije koja pruža šansu za kvalitetniji život našim najmlađim sugrađanima.
Trikafta za sve pacijente oboljele od cistične fibroze
Komisija Ministarstva zdravlja odobrila je primjenu savremene terapijske opcije-lijeka Trikafta i za pacijente mlađe od šest godina, koji boluju od cistične fibroze. Primjena ove terapije Crnu Goru stavlja u red rijetkih zemalja, a jedinu u regionu, čiji se svi pacijenti, koji boluju od ove bolesti, liječe ovom savremenom terapijom.
Na Listi ljekova dostupna savremena terapija
Revidiranjem Liste ljekova, najmanje tri puta godišnje, prate se savremeni terapijski trendovi i uvode novi ljekovi.
Ove godine Lista je proširena sa 20 najnovijih terapijskih opcija, u najvećem dijelu za najčešća maligna oboljenja, ali i za kardiovaskularna, edokrinološka i gastroenterološka oboljenja, a sve u cilju kvalitetnijeg i efikasnijeg liječenja.
Crna Gora novi član Alijanse za kritične ljekove
Naša zemlja je postala član Alijanse za kritične ljekove, čiji je osnivač Evropska komisija, a njen glavni zadatak je sprečavanje nestašica ljekova i iznalaženje rješenja za njihovu bolju dostupnost.
E ZDRAVLJE
Nacionalna Strategije razvoja digitalnog zdravlja
Usvojena je Nacionalna Strategije razvoja digitalnog zdravlja 2024-2028. godine sa Akcionim planom za perod 2024-2025. godine. Digitalizacijom ćemo omogućiti pristupačnost i kvalitet zdravstvenih usluga i smanjiti administrativno opterećenje ljekara.
Elektronski servis za poručivanje terapije
Uspostavljen je elektronski servis za poručivanje terapije preporučene od strane ljekara specijaliste. Pacijenti terapiju koju im predlažu ljekari specijalisti mogu elektronski naručiti od izabranih doktora bez potrebe odlaska u dom zdravlja.
Telemedicina
Ponovo je uspostavljen sistem telekonsultacija između Kliničkog centra Crne Gore, opštih bolnica Pljevlja i Bar, kao i Kliničko bolničkog centra Berane. U cilju daljeg razvoja i sistemskog uspostavljanja sistema telekomunikacija, ostvarena je i komunikacija sa ljekarima iz bolnice CHARITÉ – UNIVERSITÄTSMEDIZIN BERLIN, koji će putem kontinuarne medicinske edukacije dodatno edukovati ljekare o prednostima telemedicine i njene primjene u Crnoj Gori.
Novi način zakazivanja magnetne rezonance
Novi način zakazivanja dijagnostičke procedure magnetnom rezonancom (MR), počeo sa primjenom 11. novembra. Do sada su se pacijenti nakon konzilijuma radiologa za MR, vraćali kod izabranog doktora da im izda uput za snimanje, a po novom sistemu, nakon pregleda, Konzilijum odmah zakazuje pacijentu snimanje (pacijent se ne vraća I DZ). Ukoliko je procjenjeno da je snimanje hitno, a u KCCG nema termina, Konzilijum daje mišljenje na osnovu kojeg pacijent može odmah da zakaže pregled u PZU sa kojom FZO ima potpisan ugovor, bez odlaska kod izabranog doktora.
Obnova transplantacionog programa
Sprovođenje Pilot projekta u cilju smanjenja listi čekanja
Ministarstvo zdravlja od jula ove godine sprovodi PILOT projekat koji ima za cilj veću dostupnost termina zakazivanja specijalističkih pregleda za Internu kliniku i Kliniku za bolesti srca u okviru Kliničkog centra Crne Gore.
Ovim projektom postigli smo:
ODGOVORNA KADROVSKA POLITIKA
Stimulacije od 10 odsto za najugroženiji srednji medicinski kadar
Ministarstvo zdravlja uvelo je mjere stimulacije od 10 odsto za najugroženiji srednji medicinski kadar, koji nije ostvario dodatna primanja. Na ovaj način nedvosmisleno smo pokazali da brinemo o socio-ekonomskom statusu zdravstvenog kadra. Na osnovu Sporazuma sa sindikatom zdravstva, srednji medicinski kadar je primio stimulaciju od 10%, pri čemu je obuhvaćeno od 2100 do 2200 zaposlenih, što čini oko 50% ukupno zaposlenog srednjeg medicinskog kadra.
Godišnji plan specijalizacija
Godišnji plan specijalizacija predstavlja refleksiju buduće politike Ministarstva zdravlja. Planom je opredijeljeno je 217 specijalizacija i 56 užih specijalizacija za javni zdravstveni sistem. Fokus je na primarnom i sekundarnom nivou, uz značajan akcenat na kliničko-bolničke centre i deficitarne grane medicine.
Dva nova programa specijalizacije
Usvojena izmjena Pravilnika o specijalizacijama zdravstvenih radnika i zdravstvenih saradnika pri čemu su, pored postojeća dva, uvedena još dva programa specijalizacija na Medicinskom fakultetu Univerziteta Crne Gore i to iz urgentne medicine i anesteziologije sa reumatologijom. U pripremi je uvođenje još dva programa specijalizacije i to iz oblasti epidemiologije i pataloške anatomije.
Izrađena Strategija za poboljšanje kvaliteta zdravstvene zaštite i bezbjednost pacijenata
Cilj Strategije za poboljšanje kvaliteta zdravstvene zaštite i bezbjednost pacijenata 2025. – 2028. godine, sa Akcionim planom 2025. – 2026. godine je da se obezbijedi kvalitet zdravstvene zaštite i unaprijede ključni aspekti zdravstvenog sistema i uspostave indikatori praćenja, koji će značajno doprinijeti unapređenju kvaliteta zdravstvene zaštite.
Stanovi za zdravstvene radnike u Kotoru
Stambena zadruga, koju ju osnovalo Ministartsvo zdravlja otpočela je gradnju 59 stambenih jedinica, stambenog objekta u Kotoru u julu 2024. godine, površine gotovo 6 hiljada m2, radi izgradnje stambenog objekta za zdravstvene radnike Opštine Kotor.
PREKO 200 MILIONA EURA ULAGANJA U ZDRAVSTVO U 2025.GODINI
Vlada Crne Gore, na sjednici održanoj 08.11. 2024. godine, na predlog Savjeta za javne investicije, donijela je odluku da u Prijedlogu Zakona o budžetu Crne Gore za 2025. godinu uvrsti, između ostalih, pet infrastrukturnih projekata u oblasti zdravstva, ukupne vrijednosti preko 200 miliona eura.