Ministarstvo prosvjete: Uvođenje šjolskih uniformi moglo bi da afirmiše jednakost, solidarnost

Ministarstvo prosvjete: Uvođenje šjolskih uniformi moglo bi da afirmiše jednakost, solidarnost

Iste majice, džemperi, suknje, pantalone, ista obuća,…sve su to samo neki od detalja koji čine školsku uniformu , koja je u mnogim zemljama Evropa i svijeta postala dio svakodnevnice đaka.

Ipak, to je pitanje koje uvijek izaziva mnogo nedoumica .

Dok ima onih koji podržavaju nošenje školskih uniformi, ističući da one utiču na osjećaj pripadnosti te da se đaci identifikuju sa školom, ima i onih koji su protiv nošenja iste.

Kako je iz Ministarstva prosvjete saopšteno za naš portal, ovaj Vladin resor je školske 2016/2017. godine realizovao pilot projekat uvođenja novih đačkih uniformi u JU Osnovnoj školi “Savo Pejanović”, u Podgorici.

Suština jedne ovakve ideje je, dodaju, da se između ostalog kod učenika razvije osjećaj pripadnosti školi koji pohađaju.

Planirano je da uniforme budu dostupne po pristupačnoj cijeni .

“Suština ideje uvođenja uniformi je da se obezbijedi prepoznatljivost učenika i osjećaj pripadnosti školi koju pohađaju. Tada je planirano da roditelji kupuju uniforme po pristupačnoj cijeni koja bi zavisila od postupka nabavke. U tom trenutku nije došlo do opšteg prihvatanja ove ideje”, istakli su iz Ministarstva prosvjete za Kolektiv.me.

Ipak, jedna crnogorska škola je u tome izuzetak.

Naime, u Osnovnoj školi “Anto Đedović” u Baru , od njenog osnivanja i đaci i zaposleni nose uniforme.

“Ministarstvo smatra da bi uvođenje uniformi moglo da afirmiše vrijednosti kao što su jednakost, solidarnost, socijalna pravda, zajedništvo, a škola “Anto Đedović” je dobar model da se u narednom period ponovo razmotri inicijativa uvođenja đačkih uniformi”.

Koliko uvođenje školskih unofrmi može postati realnost u crnogorskom obrazovnom sistemu?

Kristina Mihailović iz Udruženja roditelji navodi za naš portal da su prije nekoliko godina postojali pokušaji uvođenja školskih uniformi, ali reakcija u tom kokretno slučaju nije bila pozitivna.

Diskutabilno je, dodaje, da li bi nešto tako moglo i da zaživi.

“Nijesmo sigurni da bi zaživjelo, jedino od škole da škole”.

S obzirom da su kao Udruženje stalno u kontaktu sa rodteljima, sa vremena na vrijeme bude i prijedloga koji se tiču uniformi za đake.

“Bilo je predloga i ima ih s vremena na vrijeme, a mogu se pročitati i kao komentari roditelja u situacijama kada se piše i govori o nekim nejednakostima. To vide kao jedno od rešenja. Svakako nijesu prečesti ti predlozi”, zaključili su iz Udruženja roditelji za portal Kolektiv.me.