Advokati države obznanili kako je vrh DPS-a ugovarao zakup najpoznatijeg ljetovališta u Crnoj Gori prije zvaničnog raspisivanja tendera za dugoročni zakup u maju 2005. godine
Nekadašnji premijer Milo Đukanović, njegov ministar turizma Predrag Nenezić, ali i tadašnji predsjednik državne zajednice Srbije i Crne Gore Svetozar Marović, svi, visoki funkcioneri tada vladajuće Demokratske partije socijalista (DPS), dvije godine prije nego što su 2007. dali u višedecenijski zakup biser crnogorskog turizma, kompleks “Sveti Strefan Miločer”, imali su intenzivne dogovore sa predstavnicima svjetskog hotelskog brenda “Aman”, garantujući da će grad hotel Sveti Stefan, vila “Miločer” i sada porušeni hotel “Kraljičina plaža” sa Miločerskim parkom, biti dati njima na upravljanje 30 godina.
To se navodi u dokumentu u koji su “Vijesti” imali uvid, a koji su pravni zastupnici države Crne Gore juče pred Međunarodnim tribunalom u Londonu predočili arbitrima na početku glavne rasprave.
Advokati države su na arbitraži predočili i korespodenciju predstavnika “Amana”, za koju tvrde da je dokaz da je grčki biznismen Petros Statis, jedan od vlasnika kompanije “Adritic properties” kojoj je kasnije dat u višedecenijski zakup kompleks “Sveti Stefan-Miločer”, imao bliske veze sa nekadašnjim prvim čovjekom Vlade i države Milom Đukanovićem.
Međutim, taj predstavnik Amana, u pisanom svjedočenju, tvrdi da u prepisci nije pominjan Đukanović, već glavni izvršni direktor „Amana“ Vladislav Doronjin.
Iz prepiske se vidi da su se zakupci pribojavali i da je padom DPS-a 30. avgusta 2020. sa vlasti ugrožen ekskluzivitet Kraljičine plaže.
Jučerašnjim početkom arbitraže stavljena tačka na mogućnost da dvije strane, sa jedne kompanija “Adriatic properties”, te partnerske kompanije “Aidway investments limited” i “Amanresorts management” i sa druge Vlada, odnosno Ministarstvo ekonomskog razvoja, te državne kompanije HTP “Miločer” i “Sveti Stefan hoteli” postignu sporazum o djelimičnom poravnanju i prekidu arbitražnog postupka i otvaranja elitnog ljetovališta ovoga ljeta.
Zastupnici države Crne Gore su predočili i da se predstavnik “Amana” početkom 2005. sastao sa Svetozarom Marovićem koji je navodno rekao “Amanu”: “Garantujem da će (‘Aman’) dobiti Sveti Stefan i da će tender biti sproveden tako da ga ‘Aman’ ne može izgubiti.”
Kako “Vijesti” saznaju, glavna rasprava će u Londonu trajati do 14. maja, nakon čega će arbitri odlučiti o tužbama Vlade protiv Statisove kompanije za nepoštovanje ugovorenih obaveza i tužbe koje je suprotna strana podnijela protiv države Crne Gore za nepoštovanje ugovorenih obaveza i isplate odštete od stotinu miliona eura.
Vlada je u maju 2005. raspisala međunarodni tender za dugoročni zakup grad hotela “Sveti Stefan”, hotela “Kraljičina plaža” i vile “Miločer”. Tenderskim uslovima bilo je predviđeno da ponuđač mora u vlasništvu imati hotele sa pet ili više zvjezdica, u najmanje osam zemalja, a jedna od uslova je bio da dnevni pansion ne može biti ispod 600 dolara. Nakon sprovedenog međunarodnog tendera, ugovor o zakupu Vlada je zaključila 2007. godine sa ofšor kompanijom “Aidway lnvestment Limited”, koja je u Crnoj Gori osnovala “Adriatic properties”, iako je najavljivano da će zakupac biti singapurski lanac hotela “Aman resorts”.
Svi krajnji vlasnici “Aidwaya” nijesu nikad saopšteni.
Zakupac se obavezao da hotele mora držati otvorenim minimum 11 mjeseci, ali i da u rekonstrukciju Svetog Stefana uloži 50 miliona eura, dok je prećutano da mu je dozvoljeno da u Miločerskom parku, na mjestu nekadašnjeg hotela “Kraljičina plaža” izgradi novi, ali i depadans sa 66 stanova za tržište, čija je vrijednost više desetina miliona eura, upravo onoliko koliko ih je navodno koštala rekonstrukcija grad-hotela “Sveti Stefan” i vile “Miločer”.
Glasovima poslanika DPS-a i Pozitivne 2015. Skupština aminuje aneks ugovora koji je predložila Vlada Mila Đukanovića. Aneksom za “Sveti Stefan” produžen je zakup za 12 godina, do 2049. godine i smanjena kirija sa 1,6 miliona na 1,1 milion eura. Aneksom za “Kraljičinu plažu” zakup je produžen sa 30 na 90 godina godina i omogućena je izgradnja kondo hotela, odnosno da pola apartmana bude za prodaju, a pola za hotelsku djelatnost.
Problem između dvije strane izbija zbog protesta mještana radi slobodnog pristupa ostrvu tokom ljeta 2020. godine a eskalira u aprilu 2021. kada mještani ruše kapiju na Kraljičinoj plaži, što je bio povod da dvije strane Vlada i “Adritic properties”, koji je tvrdio da je time narušena diskrecija njegovim gostima, podnesu međusobne tužbe. Epilog svega je da je već četvrto ljeto zatvoren grad hotel “Sveti Stefan” i vila “Miločer”, a po svemu sudeći biće i ove, pete sezone, a katanac je stavljen i na gradnju novog hotela “Kraljičina plaža” sa apartmanima za tržište.
Pred međunarodnim tribunalom, predstavnici države juče su predočili da je postojao dogovor da se kompaniji “Amana” da na upravljanje kompletno ljetovalište, te da je tender očigledno bio farsa.
U dokumentu advokata države piše da su kompanije “Adriatic properties” i “Aman” bile uključene prije objavljivanja tendera.
“Predstavnici ‘Adriatic propertiesa’ i ‘Amana’ su imali neformalne razgovore sa visokim zvaničnicima Vlade Crne Gore prije tendera pokušavajući da ga zaobiđu”, naveli su pravni zastupnici države Crne Gore iznoseći tvrdnju da je predstavnik Amana, Baratin u jesen 2004. godine prije objavljivanja tendera razgovarao sa tadašnjim ministrom turizma Predragom Nenezićem.
“Nadamo se da će biti moguće da se tender izbjegne i da će se pronaći način da se to uradi. Nenezić je, navodno, potvrdio da na tome radi. Dogovorili su se da ostanu u stalnom kontaktu. Aman je takođe tvrdio da je razgovarao sa tadašnjim premijerom (Milom Đukanovićem) tokom posjete Svetom Stefanu”, predočeno je Tribunalu.
Zastupnici države Crne Gore tvrde i da se predstavnik “Amana” početkom 2005. sastao sa Svetozarom Marovićem (tadašnjim predsjednikom Srbije i Crne Gore), koji je navodno rekao Amanu: “Garantujem da će (Aman) dobiti Sveti Stefan i da će tender biti sproveden tako da ga Aman ne može izgubiti”.
Par mjeseci kasnije u martu 2005. godine, kako je juče rečeno na glavnoj raspravi, Goran Baratin je pisao Zechi (vlasniku “Amana”) navodeći da bi trebalo da pozove predsjednika ako ima pitanja. Tribunalu su uz ove tvrdnje dostavljeni i dokazi.
Tvrde da su se predstavnici Amana u aprilu 2005. sastali u privatnom aranžmanu sa vladinim zvaničnicima u Maroku, da bi mjesec kasnije, u maju te godine bio raspisan tender za zakup Svetog Stefana.
Tribunalu je dostavljena je korespodencija, dan nakon izbora 30. avgusta 2020. na kojim je Demokratska partija socijalista izgubila izbore.
U dokumentu advokata države, u koji su “Vijesti” imale uvid, predstavnik “Amana” Sven van den Broeck piše da će Petros Statis stupiti u kontakt sa g. D. kako bi razgovarali o situciji.
“Moguće je da smo izgubili ili da gubimo ekskluzivitet na Kraljičinoj plaži. Bez obzira na to, trenutno imamo goste na objektu i nisam siguran koliko dugo možemo da izdržimo ovakvu situaciju, jer sam već danas morao da razgovaram sa gostom koji je bio spreman da se odjavi i pitao me da li mogu da mu garantujem da se ovakve stvari neće ponoviti do kraja njihovog boravka kod nas (trenutno su rezervisani do 8. septembra). Sve je, naravno, povezano sa političkom tenzijom koja se nagomilavala posljednjih nedjelja, a juče su bili izbori. Opozicija, koliko sam razumio, prvi put poslije 31 godine ima većinu, tako da se u narednim danima/nedeljama očekuju dodatne promjene”, piše u mailu kojim su svoja mišljenja razmjenjivali predstavnici “Amana”.
Međutim, u svom pisanom svjedočenju pred arbitražom, Van den Broeck tvrdi da je “g. D.” glavni izvršni direktor „Amana“ Vladislav Doronjin a ne Đukanović, te da se iz drugih mailova vidi da zaposleni tako u komunikaciji tako oslovljavaju svog šefa.
Predstavnici “Adritic propertiesa” su planirali da vilu “Miločer” otvore 21. maja za Dan nezavisnosti, a da grad hotel “ Sveti Stefan” primi goste 1. jula.
Uslov je bio da se stavi moratorijum na arbitražu.
Sporazumom koji je početkom arbitraže, definitivno stavljen u fioku, predviđeno je bilo da nakon četiri godine ovoga ljeta grad hotel “Sveti Stefan” i vila “Miločer” budu otvoreni i to na najmanje pet mjeseci.
Predočena je i konverzacija iz oktobra 2020. gdje dvojica predstavnika “Amana” navode da i dalje postoji neizvjesnost oko razvoja događaja, ali da su pokrenuli radove na gradnji novog hotela “Kraljičina plaža”.
“Vlasnici smatraju da će nova vlada biti formirana do kraja novembra/početka decembra 2020. Očekuju da će do sredine januara 2021. znati na čemu su i kakav će stav zauzeti nova vlada. Na osnovu stava i zahtjeva nove vlade znaćemo na čemu smo, i to će odrediti dalji pristup vlasnika. Goran Bencun, (direktor ‘Adritic propertiesa’) mi je povjerljivo rekao da jedan dan gospodin Statis govori o uvođenju kriznog režima (i raskidu svih ugovora), a već naredne nedelje priča o pozitivnim signalima za sezonu 2021. – tako da možda i neće biti tako loše. Dakle, ni Goran ne zna šta da misli. Petros mijenja mišljenje kao vjetar. Ukupna investicija za ovaj “projekat” je između 110 i 120 miliona, tako da ako nova vlada bude željela da se Petros povuče, moraće da “ispljune” taj iznos kako bi on napustio projekat. Naravno, Vlada bi time izgubila i potencijalni prihod (PDV na Janu rezidencije)”, piše u dokumentu.