U vrijeme kada mnogi ljekari odlaze u Podgoricu ili inostranstvo, specijalistkinja oftalmologije dr Bojana Miljić odlučila je da se, na radost brojnih sugrađana, iz Podgorice vrati u Opštu bolnicu Bijelo Polje.
Miljić je nakon višegodišnjeg rada u bjelopoljskoj Bolnici, gdje je kao mlad ljekar ostavila dubok trag, od 2021. radila u jednoj privatnoj klinici u Podgorici.
Postavljajući kao prioritet unapređenje zdravstvene zaštite i usluga, utisak je da je bjelopoljska bolnica posljednjih godina, pod rukovodstvom dr Kenana Erovića , doživjela procvat. Nakon odjeljenja pedijatrije, moderne laboratorije i više rekonstrukcija u toj ustanovi, u utorak su svečano otvorena adaptirana odjeljenja hirurgije i za infektivne bolesti, u šta je, posredstvom Ministarstva zdravlja i Fonda, uloženo više od pola miliona eura.
Samo u periodu od 2021. do 2024. godine menadžment ustanove je, uz saglasnost Ministarstva zdravlja, dodijelio 16 specijalizacija i 17 užih specijalizacija.
Upravo ti ključni koraci ka poboljšanju kvaliteta zdravstvene zaštite, kroz modernizaciju prostora i savremenu medicinsku opremu, sve veći broj konsultanata, mogućnost ličnog i profesionalnog razvoja, neki su od razloga što je i Miljić prihvatila ponudu.
“Osjećam neizmjernu zahvalnost i radost na pruženoj prilici za ponovni rad u Opštoj bolnici koja će se, kroz dalje usavršavanje i sticanje vještina uz obnavljenje opreme, višestruko vratiti građanima Bijelog Polja”, kazala je ona, dodajući da će biti stvoreni bolji uslovi i u oftalmologiji, što će, kako ističe, uz adaptaciju prostora, modernizaciju opreme i spektar pružanja usluga, smanjiti broj odlazaka pacijenata iz Bijelog Polja i sa sjevera u Klinički centar.
Doktorka je rođena u Bijelom Polju, gdje je završila gimnaziju. Medicinski fakultet je završila 2008. u Beogradu. Poslije obavljenog pripravničkog rada u Domu zdravlja i Opštoj bolnici Kotor, zapošljava se kao ljekar opšte prakse u Domu zdravlja u Bijelom Polju, a dio posla obavlja u Zavodu za hitnu medicinsku pomoć Bijelo Polje, gdje je stekla kredibilitet i ogromno povjerenje sugrađana.
“Svakodnevno stupanje u kontakt sa velikim brojem pacijenata pruža posebnu mogućnost dodatnog obrazovanja kroz praktičan rad. Otvorenost ljudi koji žive u istoj sredini, koji odrastaju u istim uslovima, doprinose boljem razumijevanju njih kao pacijenata i mogu doprinijeti boljim dijagnozama. Bilo je lijepo raditi u to vrijeme kada još nije počelo raseljavanje stanovništva. U isto vrijeme, bilo je teško i zahtjevno, ali taj konstantni rad u službi svog grada mnogo mi je pomogao da steknem neprocjenjivo iskustvo, i da se ostvarim kao specijalista”, kazala je Miljić, dodajući da joj je to iskustvo i povjerenje pomoglo i kao ljekaru specijalisti.
Specijalizaciju iz oftalmologije upisala je 2012. godine na Medicinskim fakultetu u Beogradu i završila sa odličnim uspjehom.
“Interesovanje za oftalmologiju pojavilo se nakon rada kao izabrani ljekar. Specijalizaciju sam započela u Kliničkom centru Crne Gore, a potom još dvije godine nastavila u Beogradu”.
Miljić je ocijenila da je oftalmologija u Crnoj Gori na zavidnom nivou:
“Posljednjih sedam-osam godina mnogo se uradilo na unapređenju te grane i postignut je veliki stepen stručnosti u smislu kadra, opreme, koji su dostigli nivo koji je približan evropskom”.
Kada je riječ od odluci da se vrati u Bijelo Polje, kaže da je bila trenutna, ali ne i nepromišljena, nakon ubjedljivog uticaja direktora bjelopoljske Bolnice.
“Dr Erović je predložio načine na koje možemo postaviti temelje za unapređenju zdrastvene zaštite u smislu pregleda, dijagnostike i liječenja oftalmoloških pacijenata, što bi smanjilo potrebe odlaska pacijenata iz Bijelog Polja, pa i sjevera, u KCCG. Predlog je u trenutnoj procjeni zvučao kao izazovan, ali izvodljiv”.