Međunarodni dan malenih prosjaka: „Djeca ulice“ žele samo da budu djeca

Međunarodni dan malenih prosjaka: „Djeca ulice“ žele samo da budu djeca

Svakog 12. aprila obilježava se Međunarodni dan djece ulice, dan malenih prosjaka koji sa ispruženim dlanom često pokušavaju da porodici i sebi obezbijede hranu da prežive. Ostalih dana su uglavnom neprimjetni za državu, sistem, društvo, zajednicu.

“Prema podacima Defendologija centra, trenutno više od 40 djece svakodnevno boravi na ulicama Nikšića i bavi se prosjačenjem. Najmlađa djeca imaju svega 4-5 godina, dok su najstarija tinejdžeri 14-15 godina. U većini slučajeva riječ je o djeci iz istih porodica, često iz romske i egipćanske zajednice, a nerijetko prose zajedno, braća, sestre, rođaci”, kaže za “Vijesti” direktorica Defendologija centra u Nikšiću Jelena Milić .

Defendologija centar je jedini licencirani servis u Crnoj Gori za rad sa djecom i mladima sa problemima u ponašanju koji se direktno bavi djecom i porodicama koji su prinuđeni na život i rad na ulici. Riječ je o Centru u kome godinama nastoje da djecu koja sa ispruženim dlanom čekaju neki cent, sklone sa ulice.

“Prema dostupnim podacima, najveći broj djece koja prose evidentiran je u Podgorici, Beranama i Nikšiću, ali i u drugim gradovima, često zavisno od perioda godine, praznika, vikenda. Na Međunarodni dan djece ulice želimo da podsjetimo javnost da se iza svakodnevne slike djeteta koje prosi na ulici, krije dublji, često tragičan kontekst. Ta djeca nisu na ulici slučajno, niti iz hira, ona su tu jer je društvo zakazalo”, upozorava Milić.

Prema njenim riječima, u najvećem broju slučajeva djeca nijesu na ulici svojom voljom, već su često izložena pritisku, ili čak prisiljavana od roditelja ili članova porodice da prose.

“To se u nekim porodicama posmatra kao ‘normalan’ ili ‘očekivan’ način preživljavanja. Policiji su više puta podnosene prijave protiv staratelja koji tjeraju djecu na prosjačenje. Djeca ulice nisu kriminalci, već žrtve. Zaslužuju zaštitu, razumijevanje i šansu. Zbog toga pozivamo institucije, medije, organizacije i sve građane da dignu glas za one koji se često ne čuju, jer svako dijete zaslužuje djetinjstvo”, poručuje direktorica Defendologija centra kroz koji je do sada prošlo više od 200 djece.

Trenutno imaju, kaže Milić, ima 208 aktivnih korisnika, među kojima je više od 40 djece koja svakodnevno prose. Korisnici Centra su uglavnom djeca i porodice ugrožene prosjačenjem, ali i oni koji su u riziku da to postanu, kao i djeca sa problemom u ponašanju, a najveći broj njih je iz romsko-egipćanske zajednice. Ima i onih kojima zaposleni u Dnevnom centru pomažu kada “zaškripi” oko domaćih zadataka, jer su im roditelji nepismeni, pa je pomoć, čak i odličnim učenicima ponekad potrebna.

Mnogi su “povratnici” – djeca koja su i nakon prethodnih pokušaja integracije ponovo završila na ulici.

“Taj podatak govori koliko je sistemska i kontinuirana podrška ključna. Pored toga, mnoga od ove djece ne pohađaju redovno školu iako su zakonski obavezna. Razlozi su brojni: nedostatak dokumentacije, siromaštvo, zanemarivanje i nerazumijevanje važnosti obrazovanja u porodici. Defendologija, kroz svoje programe, ulaže napore da ih uključi u obrazovni sistem i pruži im podršku na putu ka stabilnijem životu”, ističe Milić.

Da nema Defendologija centra, djeca ulice često ne bi imala šta da pojedu i obuku, gdje da se okupaju, sklone.

“Kako bi ova djeca imala siguran prostor, podršku i šansu za bolji život, u toku je kampanja prikupljanja sredstava za izgradnju novog Dnevnog centra. Do sada je prikupljeno oko 20.000 eura, od potrebnih 300.000. Kampanja se uglavnom oslanja na donacije građana i organizacija, ali se i dalje suočava s izazovima”, naglašava.