Dvodnevnom radionicom održanom 2. i 3. jula u Kolašinu, zvanično je počeo program „Novinari za EU – Izvještavanje o procesu EU integracije“, koji realizuju Ministarstvo evropskih poslova (MEP), u saradnji sa UNOPSom, specijalizovanom agencija UN-a u oblastima infrastrukture, nabavki i upravljanja projektima i projektom EU4ME koji finansira Evropska unija, saopšteno je danas iz MEP.
Kako su kazali, program je namijenjen novinarkama i novinarima iz nacionalnih i lokalnih medija koji se bave EU temama, s ciljem jačanja njihovih kapaciteta za profesionalno, analitičko i etičko izvještavanje o ključnim aspektima procesa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji.
„Tokom dvodnevne obuke, deset novinara iz osam nacionalnih i dva lokalna medija, imalo je priliku da se kroz interaktivne sesije i radionice upozna sa strateškim i tehničkim aspektima EU integracija, IPA fondovima, prekograničnom saradnjom, Planom rasta za Zapadni Balkan i ulogom medija u ovom kompleksnom procesu“, navodi se u saopštenju.
Kako je saopšteno, sa novinarima su, o tehničkim i političkim aspektima pregovaračkog procesa razgovarali glavni pregovarač Crne Gore sa EU, Predrag Zenović i državna sekretarka u Ministarstvu evropskih poslova, Biljana Papović.
„Mediji su nezaobilazan saveznik u ovom procesu – oni oblikuju percepciju javnosti, otvaraju prostor za dijalog i pozivaju na odgovornost. Zato je važno da o evropskim integracijama govorimo jasno, tačno i argumentovano. Komunikacija procesa pregovora nije sporedna aktivnost, već sastavni dio evropske transformacije našeg društva. Građani imaju pravo da znaju gdje smo u pristupnim pregovorima, šta su prepreke, a šta šanse“, kazao je Zenović, govoreći o važnosti profesionalnog medijskog izvještavanja.
On je dodao da profesionalno izvještavanje doprinosi izgradnji povjerenja i širem društvenom konsenzusu o potrebi i dinamici evropskih reformi.
„Ministarstvo evropskih poslova i ja, kao glavni pregovarač, ostajemo otvoreni za saradnju sa svim novinarima i redakcijama koje žele da doprinesu objektivnom, kritičkom i konstruktivnom praćenju evropskog puta Crne Gore“, rekao je Zenović.
Državna sekretarka, Biljana Papović, istakla je ulogu medija kao partnera institucijama u evropskoj integraciji.
„Evropska integracija je nacionalni prioritet, a mediji naši ključni saveznici u tom procesu. Potrebni su nam informisani i profesionalni novinari koji će građanima približiti evropske teme, prenijeti istinu o reformama i doprineti jačanju poverenja u sam proces integracija. Ovom obukom težimo da izgradimo snažno partnerstvo sa medijima, kako bismo obezbijedili tačne, pravovremene i razumljive informacije o toku pregovora sa Evropskom unijom i stvarnim efektima reformi na svakodnevni život građana“, izjavila je Papović.
Kako se navodi u saopštenju, posebna pažnja tokom radionice bila je posvećena mogućnostima koje pružaju EU fondovi, Interreg i programi teritorijalne saradnje.
Generalni direktor Direktorata za evropsku teritorijalnu saradnju Miloš Marković istakao je značaj teritorijalne saradnje:
„Programi evropske teritorijalne saradnje predstavljaju važan instrument povezivanja Crne Gore sa susjednim državama i EU i omogućavaju sprovođenje zajedničkih projekata, pristup fondovima i jačanje kapaciteta lokalnih i državnih institucija, a uz to daju snažan doprinos regionalnom razvoju i pripremi za članstvo u EU“, rekao je Marković.
Načelnica u Direktoratu za koordinaciju finansijske podrške EU, Irena Bošković predstavila je dostupne programe podrške Evropske unije, sa naglaskom na Plan rasta za Zapadni Balkan.
„Plan rasta za Zapadni Balkan je sveobuhvatan instrument koji ne samo da ubrzava naš put ka članstvu u EU, već donosi konkretne koristi za građane kroz nova radna mjesta, bolje usluge i snažniji ekonomski razvoj“, rekla je Bošković.
Kako su kazali iz MEP-a, drugog dana obuke fokus je bio na razvoju praktičnih novinarskih vještina. Dugogodišnji dopisnik iz Brisela, Augustin Palokaj, održao je radionicu o tehnikama izvještavanja o EU temama, provjeri činjenica i radu s EU izvorima.
„Mislim da su ovakve radionice izuzetno važne. I sam sam, tokom procesa pregovora Hrvatske, učestvovao na sličnim obukama i posjećivao zemlje poput Poljske i Estonije kako bih iz prve ruke razumio njihova iskustva. Proces proširenja i funkcionisanje same Evropske unije su veoma kompleksni, i zbog toga je ključno da novinari budu dobro pripremljeni – kako bi prvo sami razumjeli procese, a zatim te informacije na jasan i pristupačan način prenijeli građanima. Za Crnu Goru, koja pregovara već 13 godina i nalazi se blizu završne faze, izuzetno je važno da se mediji fokusiraju na sadržaj, koristi i posljedice članstva. Zbog toga ovakve radionice, kao i studijske posjete Briselu i novim državama članicama, imaju neprocjenjivu vrijednost“, kazao je Palokaj.
Iskustva i utiske o značaju radionice podijelili su i učesnici.
„Radionica je bila veoma važna za nas novinare kao za nekog ko je važan društveni akter u širenju tačnih informacija i svijesti o ovom procesu. Na radionici je pokazana velika zainteresovanost i visok stepen interaktivnosti. Sve pohvale za organizaciju, predavače i koncept“, rekla je Aleksandar Lutovac, novinar dnevnog lista Dan.
Milica Kapa, novinarka RTCG-a kazala je da je ovo jako korisno iskustvo.
„Tek kroz konkretne primjere i razgovore sa predavačima koji direktno učestvuju u procesu pridruživanja EU, shvatila sam koliko je taj proces složen i višeslojan. Posebno mi je značilo što smo govorili o tome kako da te teme približimo građanima na jasan i razumljiv način. Motivisana sam da ubuduće pažljivije i odgovornije pristupam izvještavanju o ovoj oblasti“.
Iz MEP-a su kazali da će se program „Novinari za EU – Izvještavanje o procesu EU integracije“ nastaviti tokom 2025. godine kroz niz tematskih brifinga, posjete uspješnim EU projektima u Crnoj Gori, kao i studijsku posjetu Briselu.
„Inicijativa ima za cilj da doprinese boljem razumijevanju EU procesa i kvalitetnijem informisanju crnogorske javnosti“, zaključuje se u saopštenju.